Alertă în Bănie! Universitatea Craiova va avea o absenţă de marcă la duelul cu CFR Cluj Alertă în Bănie! Universitatea Craiova va avea o absenţă de marcă la duelul cu CFR Cluj
Brigada de arbitri delegată pentru partida care poate fi decisivă în lupta la retrogradare, Dinamo - FC Voluntari Brigada de arbitri delegată pentru partida care poate fi decisivă în lupta la retrogradare, Dinamo - FC Voluntari
Iuliana Demetrescu, delegată la o semifinală de Champions League Iuliana Demetrescu, delegată la o semifinală de Champions League
Aprobat! Schimbare majoră la CSA Steaua Aprobat! Schimbare majoră la CSA Steaua
Variantă surpinzătoare de antrenor pentru Bayern Munchen! Tehnicianul a fost contactat Variantă surpinzătoare de antrenor pentru Bayern Munchen! Tehnicianul a fost contactat
A fost anunţat primul transfer al verii în Superligă! Jucătorul Slaviei Praga va semna cu o echipă din play-off A fost anunţat primul transfer al verii în Superligă! Jucătorul Slaviei Praga va semna cu o echipă din play-off

Fiorentina s-a calificat în semifinalele Conference League! A pierdut returul cu Lech Poznan, dar s-a impus la general

Conference League Publicat pe 20 apr 2023

Fiorentina a pierdut joi seara, pe teren propriu, scor 2-3, în faţa echipei poloneze Lech Poznan, în manşa retur a sferturilor de finală din Conference League. Italienii s-au calificat, însă, în semifinale, cu scorul de 6-4 la general.

Fiorentina se aştepta la un meci uşor pe Stadio Artemio Franchi. Italienii câştigaseră în Polonia cu 4-1, iar Lech nu demonstrase că ar putea pune probleme formaţiei din Florenţa. Însă polonezii au deschis scorul în retur, chiar destul de repede, în minutul 9, prin Afonso Sousa.

Repriza secundă a adus două goluri ale oaspeţilor în decurs de numai cinci minute. A înscris mai întâi, din penalti, norvegianul Kristoffer Velde, în minutul 65, pentru ca Sobiech să facă 3-0 în minutul 69.

Gazdele au contracarat prin golul lui Riccardo Sottil, din minutul 78, iar Castrovilli a închis tabela la 2-3 în minutul 90+2. Astfel, echipa viola, deşi învinsă cu 3-2 pe teren propriu, se califică în semifinale datorită victoriei din deplasare, cu 4-1, având 6-4 scorul cumulat al celor două manşe.

Fiorentina este prima echipă calificată în semifinalele Conference League, care se vor disputa tur-retur în prima parte a lunii mai.