Răzvan Lucescu, mesaj categoric după eliminarea din Conference League: „Nu am fost la nivelul la care trebuia” Răzvan Lucescu, mesaj categoric după eliminarea din Conference League: „Nu am fost la nivelul la care trebuia”
Portarul Nahuel Guzmán a fost suspendat 11 meciuri şi amendat pentru că a îndreptat un laser spre un rival într-un meci din Liga MX Portarul Nahuel Guzmán a fost suspendat 11 meciuri şi amendat pentru că a îndreptat un laser spre un rival într-un meci din Liga MX
ULTIMĂ ORĂ | A fost delegată brigada de arbitri pentru partida Farul - CFR Cluj ULTIMĂ ORĂ | A fost delegată brigada de arbitri pentru partida Farul - CFR Cluj
VIDEO | FC Hermannstadt - FC Botoşani, astăzi, de la 17:30, în direct la Prima Sport 1! Sibienii pot rămâne lideri în play-out VIDEO | FC Hermannstadt - FC Botoşani, astăzi, de la 17:30, în direct la Prima Sport 1! Sibienii pot rămâne lideri în play-out
VIDEO | Farul - CFR Cluj, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Clujenii nu îşi permit paşi greşiţi pentru lupta la locul 2 VIDEO | Farul - CFR Cluj, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Clujenii nu îşi permit paşi greşiţi pentru lupta la locul 2
Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League

Francisco Bagnaia este campionul mondial la MotoGP după ce s-a clasat al 9-lea la Valencia, unde câştigător a fost spaniolul Alex Rins. Augusto Fernandez s-a impus la Moto2

Auto-Moto Publicat pe 6 nov 2022

Pilotul italian Francisco Bagnaia a câştigat duminică titlul mondial la MotoGP. El a încheiat pe locul 9 cursa de la Valencia. Alex Rins s-a impus în Marele Premiu al Spaniei la MotoGP, în timp ce Augusto Fernandez a cucerit laurii mondiali la Moto2.

La Valencia, în Gran Premio de la Comunitat Valenciana, italianul Francisco Bagnaia (Ducati Lenovo Team) s-a clasat pe poziţia a noua, clasare care i-a permis să devină campionul mondial al anului 2022 la MotoGP, cu 265 de puncte. Pe locul secund în ierarhia generală a venit francezul Fabio Quartararo (Monster Energy Yamaha), cu 248 de puncte, iar pe locul al treilea a terminat italianul Enea Bastianini (Gresini Racing), cu 219 puncte.

În clasamentul final al cursei de la Valencia s-a impus spaniolul Alex Rins (Team Suzuki ECSTAR), urmat pe locul doi de sud-africanul Brad Binder (Red Bull KTM) şi de spaniolul Jorge Martin (Prima Pramac Racing).

La Moto2, cursa valenciană a fost câştigată de spaniolul Pedro Acosta (Red Bull KTM Ajo), pe locul secund venind spaniolul Augusto Fernandez (Red Bull KTM Ajo), iar pe trei italianul Tony Arbolino (Elf Marc VDS Racing Team).

În clasamentul general la Moto2 s-a impus spaniolul Augusto Fernandez, care a cucerit titlul mondial al categoriei, cu 271,5 puncte, urmat de japonezul Ai Ogura (IDEMITSU Honfa Team), cu 242 de puncte.