Van Dijk le cere coechipierilor săi să se autodepăşească după eşecul cu Everton. „Toată lumea trebuie să se uite în oglindă” Van Dijk le cere coechipierilor săi să se autodepăşească după eşecul cu Everton. „Toată lumea trebuie să se uite în oglindă”
Xavi şi-a motivat alegerea, după discuţia cu preşedintele Barcelonei. „Proiectul nu s-a terminat” Xavi şi-a motivat alegerea, după discuţia cu preşedintele Barcelonei. „Proiectul nu s-a terminat”
Duel istoric pe zgura de la Madrid! Rafa Nadal, faţă în faţă cu un puşti de 16 ani Duel istoric pe zgura de la Madrid! Rafa Nadal, faţă în faţă cu un puşti de 16 ani
Alertă în Bănie! Universitatea Craiova va avea o absenţă de marcă la duelul cu CFR Cluj Alertă în Bănie! Universitatea Craiova va avea o absenţă de marcă la duelul cu CFR Cluj
Brigada de arbitri delegată pentru partida care poate fi decisivă în lupta la retrogradare, Dinamo - FC Voluntari Brigada de arbitri delegată pentru partida care poate fi decisivă în lupta la retrogradare, Dinamo - FC Voluntari
Iuliana Demetrescu, delegată la o semifinală de Champions League Iuliana Demetrescu, delegată la o semifinală de Champions League

Galatasaray - Barcelona 1-2. Cicâldău a dat o pasă decisivă, dar catalanii merg în sferturile Europa League. Moruţan a intrat pe final

Europa League Publicat pe 17 mar 2022

Galatasaray, cu Alex Cicâldău pe teren timp de 74 de minute şi cu Moruţan introdus în ultimul sfert de oră, a părăsit Europa League 2021/2022 după 1-2 pe teren propriu cu FC Barcelona, în returul optimilor de finală. Gazdele au condus cu 1-0, dar golurile lui Pedri şi Aubameyang l-au dus pe Xavi în faza sferturilor de finală.

Nef Stadium din Istanbul a fost plin până la refuz pentru meciul sezonului. Datori faţă de fani pentru evoluţiile dezastruoase din campionat, elevii lui Domenec Torrent plecau de la un 0-0 dătător de speranţe, iar minutul 6 l-a găsit pe Bafetimbi Gomis în poziţie bună, dar cei 36 de ani, lipsa vitezei şi experienţa lui Jordi Alba au rezolvat faza. Imediat (minutul 9), De Jong a ratat singur cu Pena, oferind replica.

Cicâldău îşi serveşte căpitanul, Barca întoarce meciul!

După 28 de minute în care bătălia s-a dat la mijlocul terenului, Alexandru Cicâldău a oferit o centrare perfectă dintr-un corner de pe dreapta, căpitanul Marcao a câştigat duelul fizic cu Ferran Torres, iar Galatasaray a trecut în avantaj. 1-0, atmosfera devine insuportabilă! Dar doar pentru nouă minute, pentru că şcoala catalană de fotbal produce fotbal sub presiune. O fază superbă creată în jurul careului de 16 metri al lui Pena l-a eliberat pe Pedri, iar puştiul-minune s-a distrat cu apărarea adversă înainte de a face 1-1. În prelungirile reprizei, Aubameyang a lovit bara transversală, cu capul, anunţând ceea ce avea să se întâmple în minutul 49, când De Jong l-a servit perfect pe gabonez pentru 2-1 şi al şaptelea gol în primele zece meciuri în blaugrana.

Cu meciul dus acolo unde voia Xavi să ajungă, Barcelona a pus stăpânire pe ritmul meciului şi a avut emoţii doar la şutul lui Van Aanholt (64), trecut la o palmă peste vinclu. În minutul 74, Cicâldău i-a lăsat locul lui Moruţan, iar Olimpiu a ratat întâlnirea cu gloria peste şapte minute, când nu a ajuns la timp la centrarea în faţa porţii trimisă de Kerem Aturkoglu. Vizibil superioară, Barcelona a renunţat la Pique şi Aubameyang şi şi-a asigurat fără prea mari emoţii biletele pentru faza sferturilor de finală din Europa League. Pe final, Memphis Depay (90+3) a ratat de puţin golul de 3-1, dar impresia rămasă a fost că trupa blaugrana mai putea marca.