Ultima oră
Jucătorii iranieni au primit vize pentru SUA Jucătorii iranieni au primit vize pentru SUA
România – Letonia 0-3, în primul meci din European League la volei masculin România – Letonia 0-3, în primul meci din European League la volei masculin
Lionel Messi, în fruntea echipei All-Star MLS 2026 Lionel Messi, în fruntea echipei All-Star MLS 2026
Naţionala feminină, remiză în Republica Moldova, în ultimul meci din grupa preliminară pentru CM Naţionala feminină, remiză în Republica Moldova, în ultimul meci din grupa preliminară pentru CM
Universitatea Craiova l-a „furat” de la FCSB pe jucătorul lăudat de Gigi Becali, dar Mihai Stoica nu îl consideră o pierdere: „Nu e ce vrem noi” | EXCLUSIV Universitatea Craiova l-a „furat” de la FCSB pe jucătorul lăudat de Gigi Becali, dar Mihai Stoica nu îl consideră o pierdere: „Nu e ce vrem noi” | EXCLUSIV
Prima declaraţie a lui Ioan Ovidiu Sabău după ce a devenit antrenorul lui Farul! Noul tehnician al „marinarilor”, emoţionat de noua provocare Prima declaraţie a lui Ioan Ovidiu Sabău după ce a devenit antrenorul lui Farul! Noul tehnician al „marinarilor”, emoţionat de noua provocare

Gheorghe ”Pinalty” Ştefan vrea să revină în Superliga. La ce club activează fostul conducător de la Ceahlăul şi explicaţia incredibilă despre cum a ajutat ”Cooperativa” fotbalul românesc

Fotbal Romania Publicat de Prima Sport pe 21 mai 2026
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Gheorghe Ştefan, fostul primar din Piatra Neamţ şi conducător al Ceahlăului, a dezvăluit la podcastul ”Prietenii lui Ovidiu”, că ocupă o funcţie oficială la FC Voluntari. Ilfovenii pot reveni în Superliga dacă trec de Hermannstadt la baraj.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/40167/22452306/1/gheorghe-stefan-condamnat-la-inchisoare.png

Ştefan a mărturisit faptul că i s-a propus revenirea la Ceahlăul, dar vrea să onoreze ”contractul” cu echipa din Ilfov.

”Am fost, dar nu mai... Eu acum sunt preşedintele consiliului consultativ la Voluntari, pe tot sportul. Da. Acum au încercat să revin, dar am spus că nu pot, pentru că am altă obligaţie şi trebuie să o respect. E un fenomen foarte greu. Le-am spus multora: „Măi, eu am condus şi primărie, am condus şi afaceri, am fost şi în politică la nivel înalt, dar cel mai greu fenomen de condus este fotbalul”. În orice! Şi afaceri, şi politică, şi administraţie, şi ce vrei. Fotbalul e cel mai greu. Tot timpul apar situaţii neprevăzute pe care nu le cunoşti. Dacă n-ai o experienţă de măcar 10 ani, şi ca antrenor, şi ca conducător, e greu”, a povestit Ştefan în interviul cu Ovidiu Ioaniţoaia.

Gheorghe Ştefan a fost considerat unul dintre capii Cooperativei din anii 2000, o ”asociere” a mai multor echipe care tranzacţionau puncte între ele pentru a fi sigure de salvarea de la retrogradare. La vremea respectivă se spunea că Jean Pădureanu orchestra Cooperativa, cu întâlniri la Bistriţa înainte de startul fiecărui sezon, în care se stabilea în mare măsură cine ia titlul şi cine retrogradează.

”Eu am mai dat explicaţii o dată şi am spus: „Domnule, chiar dacă erau unele meciuri amicale, cred că acestea chiar ajutau, deoarece fotbaliştii puteau să facă performanţă pentru că erau unele meciuri mai relaxate”. Acum UEFA îi obligă pe conducători şi antrenori să le dea două zile libere pe săptămână. Adică sunt meciuri din trei în trei zile, se uzează; aţi văzut câte accidentări sunt şi la echipele mari. Chiar dacă am fost blamaţi într-un fel, eu zic că atunci când erau Mircea Sandu şi Mitică Dragomir au fost cele mai mari performanţe ale fotbalului românesc. După părerea mea. Se poate demonstra prin rezultate, prin performanţe”, a mai spus Ştefan.

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Fotbal Romania

Ultimele articole Toate articolele