Echipa Oţelul Galaţi a învins duminică seara, în deplasare, scor 2-0, liderul din Superligă, echipa FCSB, într-un meci din etapa a 18-a.
Gălăţenii au deschis scorul la Bucureşti în minutul 7 al meciului, când Lixandru s-a complicat în propriul careu, i-a pasat încet lui Ovidiu Popescu şi Samuel Teles a profitat, interceptând şi deschizând scorul. Gazdele au ripostat prin lovitura liberă a lui Florinel Coman, scoasă excelent de portarul Dur-Bozoancă.
Citește și
Portarul oaspeţilor a intervenit şi în minutul 43, la Miculescu, iar Ovidiu Popescu a trimis peste poartă în minutul 59. Oţelul a înscris al doilea gol în minutul 64, prin Cisotti, iar Florinel Coman a primit al doilea galben şi, implicit, cartonaşul roşu în minutul 90+6.
S-a încheiat 2-0 pentru gălăţeni, iar FCSB este, în continuare, lider în clasament, cu 37 de puncte. Oţelul a câştigat al patrulea meci stagional, a ajuns la 23 de puncte şi se află pe locul 9.
Bănel Nicoliţă a agăţat ghetele în cui, dar a rămas în lumea fotbalului românesc, unde comentează evoluţiile FCSB-ului. Totuşi, afirmaţiile fostului jucător nu au fost pe placul lui Gigi Becali, care l-a atacat pe Nicoliţă.
”Bănel nu ştie (n.r. propuneri de jucători pentru Gigi), Bănel se pricepe la CSA. A ajuns Bănel să facă, să nu ştiu ce. A ajuns Bănel să facă observaţii că nea Gigi a făcut aşa. Băi, Bănel, vezi-ţi de treaba ta!”, au fost cuvintele lui Gigi Becali la adresa lui Bănel Nicoliţă, potrivit Fanatik.