Echipa Oţelul Galaţi a învins duminică seara, în deplasare, scor 2-0, liderul din Superligă, echipa FCSB, într-un meci din etapa a 18-a.
Gălăţenii au deschis scorul la Bucureşti în minutul 7 al meciului, când Lixandru s-a complicat în propriul careu, i-a pasat încet lui Ovidiu Popescu şi Samuel Teles a profitat, interceptând şi deschizând scorul.
Citește și
Gazdele au ripostat prin lovitura liberă a lui Florinel Coman, scoasă excelent de portarul Dur-Bozoancă. Portarul oaspeţilor a intervenit şi în minutul 43, la Miculescu, iar Ovidiu Popescu a trimis peste poartă în minutul 59.
Oţelul a înscris al doilea gol în minutul 64, prin Cisotti, iar Florinel Coman a primit al doilea galben şi, implicit, cartonaşul roşu în minutul 90+6.
După meci, Gigi Becali a oferit mai multe declaraţii. Patronul FCSB a fost foarte supărat şi i-a tras la răspundere pe Şut şi Darius Olaru.
”Ăla, Şut, săracul, mort. Ăsta, Olaru, nici el nu mai e în apele lui, nu ştiu ce se întâmplă. Coman, de unul singur, el ar juca combinativ, dar nu are cui, cui să i-o dea?
Zice că decât să i-o dea ăluia să o piardă, mai bine o pierde el. Cum mi-a zis mie, odată, Mutu: 'decât să dea ăla gol, mai bine ratez eu'. Când era pe la Parma, nu ştiu, a ratat un 11 metri şi am zis: 'unde ai vrut, mă, să o dai? La public?' şi a zis: 'la public am vrut să o dau. Decât să dea altul gol, mai bine ratez eu'”, a declarat Becali, luni dimineaţă.
S-a încheiat 2-0 pentru gălăţeni, iar FCSB este, în continuare, lider în clasament, cu 37 de puncte. Oţelul a câştigat al patrulea meci stagional, a ajuns la 23 de puncte şi se află pe locul 9.