Ultima oră
Decizia preşedintelui Ecuadorului după victoria surprinzătoare din duelul cu Germania: ”Mulţumiri jucătorului şi antrenorului” Decizia preşedintelui Ecuadorului după victoria surprinzătoare din duelul cu Germania: ”Mulţumiri jucătorului şi antrenorului”
Reacţia lui Alex Băluţă privind acuzaţiile aduse la adresa sa: ”Restul e doar zgomot” Reacţia lui Alex Băluţă privind acuzaţiile aduse la adresa sa: ”Restul e doar zgomot”
Anunţul momentului la FCSB: ”Se fac transferuri de milioane. Cine va face egal cu noi va trebui să se felicite”

Anunţul momentului la FCSB: ”Se fac transferuri de milioane. Cine va face egal cu noi va trebui să se felicite”
Încă un transfer ratat de FCSB. Bochum l-a deturnat din drumul spre Superliga: ”Când e să se aleagă praful!”

Încă un transfer ratat de FCSB. Bochum l-a deturnat din drumul spre Superliga: ”Când e să se aleagă praful!”
Transfer după transfer la Dinamo! Nuno Campos va avea sub comandă un jucător de la Braga Transfer după transfer la Dinamo! Nuno Campos va avea sub comandă un jucător de la Braga
Adi Mutu, pe punctul de a prelua o echipă naţională: ”Şapte jucători în Anglia, cinci în Franţa” Adi Mutu, pe punctul de a prelua o echipă naţională: ”Şapte jucători în Anglia, cinci în Franţa”

Guvernul german critică faptul că la meciul FC Koln - Borussia Monchengladbach au asistat prea mulţi spectatori

Bundesliga Publicat pe 29 nov 2021
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

//i0.1616.ro/media/581/3142/38119/20485361/1/fc-koln.jpg

Guvernul german a criticat faptul că la meciul dintre FC Koln şi Borussia Monchengladbach au asistat 50.000 de spectatori, în mijlocul celui de-al patrulea val de Covid-19.

"Este foarte greu de înţeles că 50.000 de oameni se adună pe un stadion de fotbal", a denunţat în cadrul unei conferinţe de presă purtătorul de cuvânt al guvernului Angelei Merkel, Steffen Seibert. "S-ar putea să fim surprinşi de aceste imagini când (...) pieţele de Crăciun sunt închise în alte regiuni”, a adăugat Seibert.

Aproximativ 50.000 de persoane au participat sâmbătă la derby-ul din Renania de Nord-Westfalia dintre FC Koln şi Monchengladbach, pe care echipa gazdă l-a câştigat cu 4-1. Acest aflux puternic de suporteri, adesea fără măşti şi puţin preocupaţi de respectarea regulilor de dinstanţare, a stârnit multe critici în Germania.

Sistemul federal german oferă celor 16 regiuni o autonomie semnificativă în organizarea evenimentelor publice. Un alt meci din Bundesliga dintre Leipzig şi Bayer Leverkusen s-a jucat fără spectatori.

"Această inegalitate între diferitele landuri când vine vorba de evenimente majore, şi nu doar de evenimente sportive, este extrem de nesatisfăcătoare”, a denunţat Steve Alter, purtătorul de cuvânt al Ministerului de Interne, în cadrul aceleiaşi conferinţe de presă.

"Reducerea contactelor trebuie să se aplice puţin câte puţin la noi toţi”, a spus Seibert, avertizând că "cele mai mari incidenţe nu vor rămâne în sudul şi estul” ţării, zonele cele mai afectate de acest nou val de infecţii.

 

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Bundesliga

Ultimele articole Toate articolele