Ultima oră
Elveţia – Canada 2-1. Cele două ţări ”merg la braţ” în faza următoare Elveţia – Canada 2-1. Cele două ţări ”merg la braţ” în faza următoare
LIVE TEXT | Bosnia - Qatar 3-1. Mamic înscrie pe final LIVE TEXT | Bosnia - Qatar 3-1. Mamic înscrie pe final
Iranul acuză autorităţile americane că au întârziat delegaţia Iranul acuză autorităţile americane că au întârziat delegaţia
Dirk Kuyt e noul antrenor secund al celor de la Fenerbahce Dirk Kuyt e noul antrenor secund al celor de la Fenerbahce
MM Stoica a sărit în apărarea lui Darius Olaru şi i-a dat replica lui Victor Piţurcă: "Nu există jucător român ca el" | VIDEO EXCLUSIV MM Stoica a sărit în apărarea lui Darius Olaru şi i-a dat replica lui Victor Piţurcă: "Nu există jucător român ca el" | VIDEO EXCLUSIV
"CumpleLEO": Argentina îi cântă astăzi „La mulţi ani” lui Messi "CumpleLEO": Argentina îi cântă astăzi „La mulţi ani” lui Messi

Hector Bellerin crede că fotbaliştii ar trebui să plătească mai multe taxe şi îi îndeamnă să iasă din "bula lor"

Barcelona Publicat de Daian Cutu pe 1 ian 2023
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

//i0.1616.ro/media/581/3142/38287/20968423/1/bellerin.jpg

Intervievat de cotidianul catalan Ara, jucătorul echipei FC Barcelona, Hector Bellerin, şi-a prezentat viziunea asupra societăţii. Potrivit acestuia, fotbaliştii ar trebui să plătească mai multe taxe şi să iasă din „bula” lor.

”Noi, fotbaliştii, suntem oamenii care ar trebui să plătească cele mai multe taxe", a spus el, cerându-le jucătorilor să se trezească şi să iasă din „bula” lor, care îi depărtează de realitate.

Întrebat despre salariul pe care îl primeşte în acest sezon - mai puţin de 500.000 de euro pe an, conform cotidianului -, jucătorul a explicat că nu are nevoie de mai mult: „Nu avem nevoie de atâtea lucruri pe cât credem noi şi duc o viaţă foarte normală. . Trăim într-o lume capitalistă, foarte mult este despre cumpărarea şi obţinerea a cât mai multor lucruri, dar nu te duce nicăieri. Dacă ai deja o maşină, de ce ai nevoie de zece?".

Deşi înţelege că „toată lumea vrea să câştige mai mulţi bani pentru a fi cât mai confortabil”, îi încurajează pe jucători să se gândească  şi la oamenii mai puţin norocoşi. . „Noi, fotbaliştii, suntem într-o poziţie foarte privilegiată. Am muncit din greu şi am făcut multe sacrificii, dar trebuie să fim conştienţi de ceea ce avem, de unde venim şi ar trebui să fim primii care să dorim să contribuim la stabilitatea societăţii noastre", a spus el.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Barcelona

Ultimele articole Toate articolele