E OUT! Universitatea Craiova pierde un om de bază în acest finalul de sezon. „Are o leziune musculară” E OUT! Universitatea Craiova pierde un om de bază în acest finalul de sezon. „Are o leziune musculară”
Primele imagini din serialul despre Ayrton Senna care va avea premiera pe Netflix Primele imagini din serialul despre Ayrton Senna care va avea premiera pe Netflix
VIDEO | Al Nassr - Al Khaleei 3-1. Cristiano Ronaldo, reuşită de senzaţie şi o nouă „dublă”, în semifinalele Cupei Regelui VIDEO | Al Nassr - Al Khaleei 3-1. Cristiano Ronaldo, reuşită de senzaţie şi o nouă „dublă”, în semifinalele Cupei Regelui
Brittney Griner spune că s-a gândit să se sinucidă în primele săptămâni în închisoarea din Rusia Brittney Griner spune că s-a gândit să se sinucidă în primele săptămâni în închisoarea din Rusia
Mihai Stoica a confirmat! „Ne-am ţinut de cuvânt”. Unde va juca FCSB în startul sezonului Mihai Stoica a confirmat! „Ne-am ţinut de cuvânt”. Unde va juca FCSB în startul sezonului
Vettel va pilota monopostul McLaren MP4/8 al lui Senna, în semn de omagiu, în weekendul Marelui Premiu din Emilia-Romagna Vettel va pilota monopostul McLaren MP4/8 al lui Senna, în semn de omagiu, în weekendul Marelui Premiu din Emilia-Romagna

Hoffenheim rămâne în cursa pentru Europa League, după o victorie chinuită cu Mainz

Bundesliga Publicat pe 30 mai 2020

Hoffenheim a câştigat un meci capital în lupta pentru un loc de cupele europene în sezonul următor. Echipa antrenată de Alfred Schreuder s-a impus cu 1-0 în meciul cu Mainz, din deplasare. Partida a făcut parte din etapa cu numărul 29 din Bundesliga.

Hoffenheim a avut o prestaţie bună şi şi-a păstrat statutul de favorită. A avut primele ocazii în minutele de start, dar şi Mainz a ripostat şi şi-a creat câteva şanse bune prin Mateta şi Awoniyi. În cele din urmă, la mijlocul primei reprize, a venit şi cea mai importantă fază. Hoffenheim a obţinut o lovitură de pedeapsă, dar nu a reuşit să deschidă scorul. Zuber şi-a luat responsabilitatea executării, dar a tras slab şi Muller a scos. În ultimele minute ale primei reprize a venit şi golul de 1-0. Mijlocaşul Bebou a marcat în minutul 43, la şase minute după ce a fost introdus pe teren.

Impulsul moral al golului s-a simţit serios în partea a doua, când doar Hoffenheim a contat la raportul fazelor importante. Chiar dacă Mainz a avut 8 şuturi spre poartă, nu a trimis balonul pe poartă, în timp e oaspeţii au pus la grea încercare poarta lui Muller, de trei ori. Cea mai importantă ocazie de gol i-a aparţinut lui Beier, care a fost găsit ideal în careu, dar şutul său a fost apărat de acelaşi Muller.

1-0 scor final, iar succesul o menţine pe Hoffenheim, momentan, pe locul 7, la egalitate de puncte cu următoarea clasată, Wolfsburg. Locul 6 duce în Europa League. De cealaltă parte, Mainz rămâne pe ultimul loc care asigură prezenţa în prima divizie şi în stagiunea următoare, dar la un singur punct de poziţia a 16-a, Dusseldorf.

Mainz: Muller – Baku, Bruma, Hack, Niakhate – Fernandes, Matins – Awoniyi, Boetius, Quaison – Mateta
Hoffenheim: Baumann – Rudy, Posch, Bogarde, Zuber – Nordtveit, Samassekou – Skov, Baumgartner, Larsen – Dabbur