PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe
AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League
A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO
VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin” VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin”
Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | ”La cum suntem plătiţi, cred că trebuie să dea mai mult”. Ioan Ovidiu Sabău şi-a criticat dur jucătorii VIDEO | ”La cum suntem plătiţi, cred că trebuie să dea mai mult”. Ioan Ovidiu Sabău şi-a criticat dur jucătorii

Istvan Kovacs, lăudat în presa din Spania. ”A ştiut să deţină mereu controlul jocului”

Champions League Publicat de Ovidiu Neacşu pe 27 apr 2022

Istvan Kovacs s-a remarcat în unul dintre cele mai frumoase meciuri ale sezonului, Manchester City - Real Madrid 4-3. Arbitrul român a arbitrat excelent turul semifinalei de UEFA Champions League.

Manchester City - Real Madrid a fost o partidă spectaculoasă cu multe faze de poartă şi 7 goluri, iar centralul român s-a ridicat la nivelul partidei şi a arbitrat fără greşeală.

Una dintre deciziile foarte grele de luat, a fost avantajul pe care l-a lăsat pentru echipa lui Pep Guardiola, la golul 4, al lui Bernardo Silva. Zinchenko a fost faultat clar la marginea careului, dar mingea a ajuns la Bernardo Silva, care a marcat datorită deciziei inspirate a lui Istvan Kovacs de a lăsa avantaj.

Arbitrul român a fost lăudat de mai multe persoane din lumea fotbalului pentru prestaţia sa de gală, unul dintre aceştia a fost chiar fostul mare arbitru, Cesar Luis Barrenechea Montero, în prezent expert pe faze de arbitraj pentru Mundo Deportivo:

"Într-un meci competitiv şi cu multă viteză de joc, arbitrul român Istvan Kovacs a fost mereu aproape de faze. A aplicat bine avantajul atunci când a fost nevoia, mai ales în minutul 74, când Bernardo Silva a marcat după ce acest central a simţit excelent jocul.A ştiut să deţină mereu controlul jocului, a fluierat când trebuia să fluiere, lăsând jocul liber", a spus fostul mare arbitru spaniol.