VIDEO | Juventus a pierdut returul cu Lazio, dar s-a calificat în finala Coppa Italia VIDEO | Juventus a pierdut returul cu Lazio, dar s-a calificat în finala Coppa Italia
VIDEO | Arsenal - Chelsea 5-0. ”Tunarii” au tras cu toată muniţia în londonezi VIDEO | Arsenal - Chelsea 5-0. ”Tunarii” au tras cu toată muniţia în londonezi
Toate drumurile duc la Marius Şumudică: „Vom avea o şedinţă şi vom vedea” Toate drumurile duc la Marius Şumudică: „Vom avea o şedinţă şi vom vedea”
”Eu sunt genul de băiat care care crede până în ultimul minut”. Sebastian Mailat o răpune pe Dinamo în prelungiri ”Eu sunt genul de băiat care care crede până în ultimul minut”. Sebastian Mailat o răpune pe Dinamo în prelungiri
Mesajul lui Bogdan Andone după ce FC Botoşani a bătut-o pe Dinamo: ”Suntem obişnuiţi cu presiunea asta!”

Final de sezon cu mare presiune pentru Zeljko Kopic. Dinamo e la retrogradare. ”Trebuie să ne revenim şi să jucăm” Final de sezon cu mare presiune pentru Zeljko Kopic. Dinamo e la retrogradare. ”Trebuie să ne revenim şi să jucăm”

Italienii sunt încrezători înaintea meciului AS Roma - CFR Cluj! Statisticile prezentate de către 'Giallorossi'

Europa League Publicat de Andrei Ionascu pe 4 nov 2020

CFR Cluj joacă joi, de la ora 19:55, cu echipa italiană AS Roma, pe Stadio Olimpico, în cadrul rundei a treia a grupelor Europa League. Meciul va fi transmis în direct pe Look Sport+. Italienii sunt încrezători înaintea confruntării şi au prezentat statisticile care denotă că sunt favoriţi împotriva campioanei României.

CFR Cluj şi AS Roma sunt neînvinse în grupa A din Europa League, având câte patru puncte în clasament.

Atât CFR, cât şi AS Roma au pierdut un singur meci în acest sezon, în campionat. Italienii au fost învinşi de Verona cu 3-0, iar ardelenii au cedat cu Gaz Metan Mediaş, weekendul trecut.

În avancronica partidei de joi, site-ul clubului AS Roma prezintă 10 statistici notabile:

• AS Roma a înfruntat echipe din România de opt ori în competiţiile europene (patru victorii, trei remize şi o înfrângere) şi au înscris 12 goluri, primind cinci goluri.
  • AS Roma şi CFR Cluj s-au mai înfruntat de patru ori, iar italienii au două victorii, un egal şi o înfrângere.
  • CFR Cluj este singura echipă din România care a înscris împotriva Romei, în Liga Campionilor.
  • AS Roma s-a întărit pe faza defensivă, echipa lui Paulo Fonseca având două meciuri la rând fără gol primit în toate competiţiile.
  • AS Roma are doi portari în formă bună. Pau Lopez şi Antonio Mirante au câte zece meciuri fără gol primit.
  • AS Roma joacă foarte bine pe teren propriu, pierzând doar unul dintre ultimele 16 meciuri în competiţiile europene (11 victorii, 4 egaluri). Italienii sunt neînvinşi pe Olimpico în ultimele şase meciuri europene.
  • Bruno Peres reprezintă un pericol uriaş în faţa porţii, reuşind mai multe şuturi decât oricare alt jucător de la AS Roma în Europa League, în acest sezon.
  • ‘Giallorossi’ au fundaşi care înscriu des. Bruno Peres şi Marash Kumbulla au înscris ambele goluri ale Romei în Europa League, un record în competiţie.
  • Edin Dzeko, jucător providenţial pentru AS Roma! Căpitanul are 11 goluri în 18 meciuri în Europa League. Totuşi, Dzeko n-a înscris în ultimele cinci meciuri jucate în UEL.

Echipe probabile

AS Roma: Pau Lopez - Fazio, Kumbulla, Jesus - Karsdorp, Villar, Cristante, Bruno Peres - Mkhitaryan, Pedro - Borja Mayoral.

CFR Cluj: Bălgrădean - Susic, Manea, Ciobotariu, Camora - Djokovic, Hoban, Deac - Rondon, Debeljuh, Păun.