Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani
Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină
NEWS ALERT | Revenire de senzaţie la Barcelona? Anunţul presei din Spania NEWS ALERT | Revenire de senzaţie la Barcelona? Anunţul presei din Spania
I-a enervat pe rapidişti, iar acum a fost delegat din nou! Partida pe care o va arbitra George Găman I-a enervat pe rapidişti, iar acum a fost delegat din nou! Partida pe care o va arbitra George Găman
Cristi Balaj a spus lucrurilor pe nume! Prima reacţie oficială despre plecarea lui Otele Cristi Balaj a spus lucrurilor pe nume! Prima reacţie oficială despre plecarea lui Otele
Jannik Sinner - Daniil Medvedev, reeditarea finalei de la Australian Open, în semifinale la Mastersul de la Miami Jannik Sinner - Daniil Medvedev, reeditarea finalei de la Australian Open, în semifinale la Mastersul de la Miami

Jose Mourinho scrie istorie şi califică AS Roma în a doua finală europeană la rând, în Europa League! Ultim act contra specialistei competiţiei

Europa League Publicat pe 19 mai 2023

Finala Europa League din acest an le va aduce faţă în faţă pe AS Roma şi Sevilla! O finală italiano-spaniolă, după ce acestea au învins la limită, după meciuri strânse, Bayer Leverkusen (1-0 la general), respectiv Juventus (3-2 la general).

AS Roma s-a calificat în finala europeană după 0-0 cu Bayer Leverkusen în retur, în Germania. În tur, pe teren propriu, în Italia, echipa lui Jose Mourinho s-a impus la limită, scor 1-0, în urma golului semnat de Edoardo Bove, în minutul 63.

Este a doua finală de cupă europeană la rând pe care o bifează AS Roma. Sezonul trecut au jucat în ultimul act din Conference League romanii, ediţie inaugurală a competiţiei şi pe care au şi câştigat-o.

• Trebuie să le dăm credit băieţilor. Au această mentalitate, această dorinţă şi această empatie. Nu a fost un meci uşor, a fost dificil din punct de vedere mental. Este dificil împotriva echipei Bayer Leverkusen, să stai concentrat 90 de minute. Te poate distruge când pierzi mingea”, spunea Jose Mourinho după partida tur.

De partea cealaltă, Sevilla s-a calificat după prelungiri, după ce a trecut la mare luptă de Juventus, scor 2-1. A fost 1-1 după primele 90 de minute, iar scorul s-a modificat pe parcursul reprizelor adiţionale. În tur a fost tot 1-1, iar în al doilea joc, din Spania, au marcat Dusan Vlahovic, în minutul 65, pentru italieni, iar pentru specialista Cupei UEFA şi Europa League a egalat, în minutul 71, Suso.

La numai cinci minute de la debutul primei reprize adiţionale, Sevilla a forţat şi a făcut 2-1 prin Erik Lamela. Astfel, va disputa finala cu AS Roma pentru un nou trofeo european.