Ultima oră
Şeful lui Dinamo a făcut anunţul despre noile veniri de la Dinamo: ”Nu am plătit în totalitate transferurile făcute!” | VIDEO EXCLUSIV

Şeful lui Dinamo a făcut anunţul despre noile veniri de la Dinamo: ”Nu am plătit în totalitate transferurile făcute!” | VIDEO EXCLUSIV
A fost anunţat jucătorul de 150 de milioane al lui Jose Mourinho

A fost anunţat jucătorul de 150 de milioane al lui Jose Mourinho
Plecare de ultim moment de la FC Hermannstadt

Plecare de ultim moment de la FC Hermannstadt
Jucătorii Iranului vor călători în Statele Unite cu o zi înainte de primul său meci Jucătorii Iranului vor călători în Statele Unite cu o zi înainte de primul său meci
Becali, tun financiar!  ”2,3 milioane”

Becali, tun financiar!  ”2,3 milioane”
Dinamo, în alertă! Interes din străinătate pentru Musi şi Cîrjan. Anunţul lui Andrei Nicolescu despre plecările vedetelor Dinamo, în alertă! Interes din străinătate pentru Musi şi Cîrjan. Anunţul lui Andrei Nicolescu despre plecările vedetelor

Kenyanul Benard Biwott a câştigat maratonul de la Paris. La feminin s-a impus etiopianca Bedatu Hirpa

Sporturi Publicat de Prima Sport pe 13 apr 2025
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Kenyanul Benard Biwott a câştigat al doilea său maraton, duminică, la Paris, în 2h05min25s, îmbunătăţindu-şi recordul personal, după ce şi-a lăsat în urmă toţi rivalii cu 10 kilometri înainte de final.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38128/22001214/1/maraton.jpg

  • Tot fotbalul este pe PrimaPlay! Descarcă aplicaţia pentru iOS şi Android!

După ce a câştigat primul său maraton la Frankfurt, alergătorul kenyan Bernard Biwott, în vârstă de 22 de ani, a câştigat duminică Maratonul de la Paris. El a terminat cursa singur, desprinzându-se de rivalii săi în kilometrul 35. Timpul său de 2h05'25'' a fost cel mai bun din cariera sa.

Ibrahim Hassan din Djibouti nu l-a putut ajunge din urmă şi a terminat la 30 de secunde în spatele său, dar în faţa unui alt kenyan, Sila Kiptoo.

A fost a doua sa victorie în două maratoane. „Astăzi a fost o zi bună. Nu credeam că va merge atât de bine. Când m-am gândit să forţez, am făcut-o şi corpul m-a urmat. A fost greu, dar am mers până la capăt”, a declarat câştigătorul într-o engleză timidă pentru France 3.

În cursa feminină, etiopianca Bedatu Hirpa s-a impus în 2h20min48s în faţa compatrioatei sale Dera Dida (+3 secunde), după ce s-a luptat timp de mai mulţi kilometri într-un grup de 4 cu kenyanca Angela Tanui şi tanzanianca Magdalena Shauri.. În cele din urmă, Tanui a fost cea care a terminat pe cea de-a treia treaptă a podiumului, la 21 de secunde în spatele duo-ului de frunte.

La 25 de ani, ea a câştigat al doilea maraton al anului, după victoria din Dubai de la mijlocul lunii ianuarie, în faţa lui Dida, într-un final similar.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Sporturi

Ultimele articole Toate articolele