Ultima oră
Şeful lui Dinamo a făcut anunţul despre noile veniri de la Dinamo: ”Nu am plătit în totalitate transferurile făcute!” | VIDEO EXCLUSIV

Şeful lui Dinamo a făcut anunţul despre noile veniri de la Dinamo: ”Nu am plătit în totalitate transferurile făcute!” | VIDEO EXCLUSIV
A fost anunţat jucătorul de 150 de milioane al lui Jose Mourinho

A fost anunţat jucătorul de 150 de milioane al lui Jose Mourinho
Plecare de ultim moment de la FC Hermannstadt

Plecare de ultim moment de la FC Hermannstadt
Jucătorii Iranului vor călători în Statele Unite cu o zi înainte de primul său meci Jucătorii Iranului vor călători în Statele Unite cu o zi înainte de primul său meci
Becali, tun financiar!  ”2,3 milioane”

Becali, tun financiar!  ”2,3 milioane”
Dinamo, în alertă! Interes din străinătate pentru Musi şi Cîrjan. Anunţul lui Andrei Nicolescu despre plecările vedetelor Dinamo, în alertă! Interes din străinătate pentru Musi şi Cîrjan. Anunţul lui Andrei Nicolescu despre plecările vedetelor

Kounde critică din nou calendarul supraîncărcat impus echipelor

Fotbal Internațional Publicat de Tudor Moisa pe 5 iul 2025
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Jules Kounde a criticat calendarul supraîncărcat impus echipelor care participă la Campionatul Mondial al Cluburilor.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38127/22089108/1/profimedia-0994111753.jpg

Deşi FC Barcelona este campioana La Liga în sezonul recent încheiat, echipa catalană nu participă la Cupa Mondială a Cluburilor 2025. Accidentat la finalul lunii aprilie, fundaşul francez Jules Kounde nu a mai evoluat în ultimele etape şi se bucură, în prezent, de o vacanţă binemeritată.

"Este atât de frumos să fii în vacanţă”, a scris internaţionalul francez pe contul său de X (fostul Twitter).

Kounde este unul dintre cei mai vocali critici ai calendarului tot mai aglomerat din fotbalul internaţional. "Sunt echipe al căror sezon a început la jumătatea lunii iulie 2024… Suntem pe 4 iulie 2025 şi ele încă joacă...”, a scris el ironic, făcând aluzie la finalul întârziat al sezonului pentru unele cluburi implicate în competiţii internaţionale.

Real Madrid, câştigătoare a Ligii Campionilor de două ori în ultimii patru ani, a fost invitată automat la turneul FIFA. Alături de madrileni, şi Atlético Madrid a obţinut calificarea, având o clasare UEFA mai bună decât FC Barcelona în ultimii patru ani.

Kounde a criticat în repetate rânduri lipsa de reacţie a forurilor competente faţă de suprasolicitarea jucătorilor: "În fiecare an, calendarul devine şi mai încărcat. Avem tot mai multe meciuri şi tot mai puţin timp pentru recuperare. O spunem de trei sau patru ani, dar nimeni nu ne ascultă”, declara el în septembrie anul trecut.

Fundaşul nu a exclus nici ideea unei greve generale a jucătorilor: "Va veni o vreme când va trebui să intrăm în grevă, pentru că este singura modalitate de a ne face auziţi de cei care iau deciziile”.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri