Ultima oră
Novak Djokovic s-a retras de la un turneu demonstrativ, cu câteva zile înainte de Wimbledon

Novak Djokovic s-a retras de la un turneu demonstrativ, cu câteva zile înainte de Wimbledon
Cel mai bun marcator la FCSB-ului, la un pas să îl trădeze pe Becali! Jucător este este aproape să semneze contractul
Cel mai bun marcator la FCSB-ului, la un pas să îl trădeze pe Becali! Jucător este este aproape să semneze contractul
FCSB pregăteşte al doilea transfer al verii: un stoper cu trecut în Serie A şi Ligue 1 FCSB pregăteşte al doilea transfer al verii: un stoper cu trecut în Serie A şi Ligue 1
„E norocos că a ajuns acolo”! Victor Piţurcă, comentarii acide la adresa lui Darius Olaru după transferul în Belgia: „Nu mai merge cum se întâmpla aici… la fiecare atingere, mima şi cădea” „E norocos că a ajuns acolo”! Victor Piţurcă, comentarii acide la adresa lui Darius Olaru după transferul în Belgia: „Nu mai merge cum se întâmpla aici… la fiecare atingere, mima şi cădea”
Csikszereda plăteşte rentă viageră lunară pentru o legendă a naţionalei României

Csikszereda plăteşte rentă viageră lunară pentru o legendă a naţionalei României
Cel mai bun job de vară: doi suporteri sunt plătiţi cu 50.000 de dolari ca să vadă toate cele 104 meciuri de la Mondiale

Cel mai bun job de vară: doi suporteri sunt plătiţi cu 50.000 de dolari ca să vadă toate cele 104 meciuri de la Mondiale

La Liga acuză FC Barcelona că nu şi-a respectat angajamentele de a-i înregistra pe Pau Victor şi Dani Olmo

La Liga Publicat de Daian Cutu pe 2 apr 2025
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Liga spaniolă de fotbal a anunţat, miercuri, că FC Barcelona nu are capacitatea financiară de a-i înregistra pe jucătorii Dani Olmo şi Pau Victor, mai mult în prezent decât în decembrie anul trecut.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38113/21988494/1/imagine-2024-12-27-162205307.png

 

Soarta celor doi jucători se află în centrul unei dispute între club şi autorităţile fotbalistice spaniole cu privire la regulile fair-play-ului financiar.

Atunci când Barça a anunţat în ianuarie că vinde locurile VIP de pe Camp Nou, încă în construcţie, unor companii din Qatar şi Emiratele Arabe Unite pentru o sumă estimată la 100 de milioane de euro pe o perioadă de 20 de ani, a precizat că această afacere îi va permite să respecte fair-play-ul financiar.

Cu toate acestea, potrivit La Liga, „nicio sumă provenită din acordul privind lojele VIP nu a fost înregistrată în cele din urmă în conturile de profit şi pierdere, contrar celor certificate de club şi de auditor la momentul operaţiunii”.

„Barcelona (...) nu a avut, prin urmare, capacitatea de fair-play financiar pentru a-i înregistra pe jucătorii Dani Olmo şi Pau Victor, nici la 31 decembrie 2024, nici la 3 ianuarie 2025, nici după această dată, nici în prezent”, a continuat organismul într-un comunicat.

Întrebat de AFP, clubul catalan a refuzat să comenteze.

La rândul său, La Liga a precizat că a raportat autorităţilor auditorul care a validat tranzacţiile financiare ale Barça între 31 decembrie 2024 şi 3 ianuarie, în încercarea de a găsi fondurile necesare pentru a-i înregistra pe Dani Olmo şi Pau Victor, care au fost înregistraţi doar temporar la începutul sezonului, în urma accidentării danezului Andreas Christensen.

Cei doi jucători, ale căror licenţe temporare urmau să expire la sfârşitul anului calendaristic 2024, pot juca deocamdată în mod normal în temeiul unei decizii provizorii pronunţate la 8 ianuarie de Consiliul Superior al Sportului spaniol, care trebuie să se pronunţe pe fond până la 7 aprilie cel târziu.

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

La Liga

Ultimele articole Toate articolele