Ultima oră
LIVE TEXT | Ecuador – Germania 1-1. Sud-americanii egalează rapid LIVE TEXT | Ecuador – Germania 1-1. Sud-americanii egalează rapid
LIVE TEXT | Curacao - Coasta de Fildeş 0-1. Deschidere rapidă de scor LIVE TEXT | Curacao - Coasta de Fildeş 0-1. Deschidere rapidă de scor
EXCLUSIV | Alexandru Pantea s-a despărţit de FCSB. MM Stoica a anunţat unde va evolua. ”Trebuie să facă vizita medicală” EXCLUSIV | Alexandru Pantea s-a despărţit de FCSB. MM Stoica a anunţat unde va evolua. ”Trebuie să facă vizita medicală”
Pe ce stadion va juca FCSB în Conference League! Anunţul lui MM Stoica: ”Am făcut la UEFA!” | VIDEO EXCLUSIV

Pe ce stadion va juca FCSB în Conference League! Anunţul lui MM Stoica: ”Am făcut la UEFA!” | VIDEO EXCLUSIV
Mihai Stoica, reacţie după ce Florin Tănase a decis să nu îşi prelungească contractul cu FCSB: „Îmi doresc jucători super motivaţi, să se gândească numai la fotbal” | VIDEO EXCLUSIV Mihai Stoica, reacţie după ce Florin Tănase a decis să nu îşi prelungească contractul cu FCSB: „Îmi doresc jucători super motivaţi, să se gândească numai la fotbal” | VIDEO EXCLUSIV
Patrik Schick şi-a anunţat retragerea de la naţională. ”În fotbalul ceh trebuie să se schimbe multe lucruri” Patrik Schick şi-a anunţat retragerea de la naţională. ”În fotbalul ceh trebuie să se schimbe multe lucruri”

Laszlo Balint pleacă de la UTA! Este primul antrenor din Casa Liga 1 care demisionează în acest an

UTA Arad Publicat de Daian Cutu pe 31 ian 2022
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

//i0.1616.ro/media/581/3142/38243/20583108/1/uta-arad-fc-arges-liga-1-casa-pariurilor-27-11-2021-1.jpg

UPDATE: UTA a venit cu un comunicat, în care anunţă despărţirea de Laszlo Balint.

„Clubul UTA anunţă încetarea raporturilor contractuale cu antrenorul Laszlo Balint. Despăriţirea s-a oficializat de comun acord şi la solicitarea antrenorului.
Este un moment pe care nu ni-l doream să se întâmple acum şi mai ales în acest mod. Ţelul nostru comun ar fi trebuit să facă această călătorie împreună mult mai lungă. Din păcate fotbalul este un fenomen imprevizibil şi de multe ori nedrept, aduncându-ne în situaţia ca uneori să alegem tratamente dureroase pentru a preîntâmpina o acutizare a bolii.


Pentru UTA, Laszlo Balint va rămâne antrenorul alături de care am reuşit promovarea şi apoi consolidarea în prima ligă. Nu vom uita niciodată faptul că la venirea sa la Arad, echipa nu avea nicio perspectivă de promovare iar atmosfera din jurul ei devenise una de resemnare şi chiar dezinteres. Priceperea sa tactică, ambiţia şi mentalitatea sa de învingător ne-au transformat în doar câteva săptămâni într-o forţă a campionatului, ne-au readus în prim planul fotbalului românesc dar mai ales a reaprins scânteia spiritului utist.


Despărţirea noastră este un sacrificiu făcut de ambele părţi tocmai pentru a nu periclita rezultatul muncii sale. Însă continuăm să avem încredere în calitatea profesională şi umană a lui Laszlo Balint aşa cum nu ne îndoim că şi UTA va rămâne un reper important în cariera sa de antrenor, inclusiv din punct de vedere sentimental.
Îi dorim mult succes pe mai departe şi îi mulţumim pentru toată munca sa la UTA!”
au scris arădenii pe Facebook.

Rapid – UTA s-a terminat la egalitate, scor 1-1, în etapa a 23-a din Casa Liga 1. Confruntarea s-a văzut în direct pe Look Sport+ şi PrimaPlay.

Laszlo Balint nu a mai suportat seria nefastă a celor de la UTA şi a decis să demisioneze, informează DigiSport. Este primul antrenor din Casa Liga 1 care pleacă în acest an.

Sursa mai sus citată scrie că Balint a înştiinţat conducerea despre intenţiile sale luni dimineaţa, el fiind decis de câteva zile să plece, dar în primă fază a fost întors din drum.

“Mă aşteptam la cu totul altceva. Am discutat ceva la pauză, din păcate cred că unii jucători s-au speriat de atmosfera din tribune. Suporterii rapidişti au contribuit decisiv la stabilirea rezultatului. Nu ştiu ce s-a întâmplat la gol, va trebui să revăd faza. O asemenea lipsă de marcaj în zona aceea pentru mine e de neînţeles. Mă aşteptam la altă energie de la jucătorii veniţi de pe bancă.

Trebuia să câştigăm acest joc la modul cum s-a desfăşurat el.  Arbitrajul a fost la nivelul jocului. Am avut un moment psihologic, Roger singur cu portarul. Dacă marca ar fi fost cu totul altceva. Fiecare meci este o lecţie. Important este să fim perseverenţi”,
a spus Balint, la finele partidei cu Rapid, de sâmbătă.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

UTA Arad

Ultimele articole Toate articolele