Verona - Fiorentina 2-1. Pas uriaş în lupta pentru salvarea de la retrogradare făcut de gazde Verona - Fiorentina 2-1. Pas uriaş în lupta pentru salvarea de la retrogradare făcut de gazde
Motivul pentru care Alexandru Mitriţă nu este convocat la naţională: „Trebuie să facă şi asta” Motivul pentru care Alexandru Mitriţă nu este convocat la naţională: „Trebuie să facă şi asta”
Valentin Ţicu, afectat vizibil după reacţia fanilor Petrolului. „Etapa trecută am fost scuipat de suporteri” Valentin Ţicu, afectat vizibil după reacţia fanilor Petrolului. „Etapa trecută am fost scuipat de suporteri”
Actorul Will Ferrell a devenit acţionar minoritar la un club englez de tradiţie Actorul Will Ferrell a devenit acţionar minoritar la un club englez de tradiţie
Românii fac spectacol în Italia! Dennis Man a pasat la golul lui Valentin Mihăilă Românii fac spectacol în Italia! Dennis Man a pasat la golul lui Valentin Mihăilă
România, locul 4 în finala pe echipe de la Campionatul European România, locul 4 în finala pe echipe de la Campionatul European

Leganes - Valencia 1-0. „Liliecii” au ratat un penalty şi au jucat o repriză în superioritate, dar pleacă învinşi de la Madrid

La Liga Publicat pe 12 iul 2020

Leganes a reuşit să se impună în această seară, pe teren propriu, în faţa Valenciei, cu scorul de 1-0, într-un meci din etapa a 36-a din La Liga.

Înaintea acestui meci, Valencia avea neapărat nevoie de o victorie pentru a urca pe locul 7, ultimul care duce din sezonul viitor în cupele europene, în timp ce Leganes, cu un picior în liga secundă, era obligată să câştige cele 3 puncte pentru a mai spera la un scenariu favorabil.

Gazdele au reuşit să deschidă scorul rapid, în minutul 18, când Perez a transformat un penalty. La acest scor, Leganes acumula 32 de puncte şi urca pe locul 18, ultimul retrogradabil, însă reuşea să se apropie la numai 3 puncte de salvare. Însă acest scenariu a devenit improbabil din minutul 53, când SIlva a văzut cartonaşul roşu şi şi-a lăsat colegii în 10. Gazdele au acuzat din plin şocul, iar după numai 6 minute Valencia a beneficiat de un penalty. Însă Parejo l-a făcut mare pe Cuellar, care a reuşit să pareze şi a devenit eroul serii pentru Leganes.

După acest succes, Leganes face 32 de puncte şi urcă pe locul 18. În schimb, Valencia rămâne cu 59 de puncte pe locul 9.