Ultima oră
Columbia - RD Congo 1-0. Sud-americanii merg în şaisprezecimile de finală! Africanii mai speră Columbia - RD Congo 1-0. Sud-americanii merg în şaisprezecimile de finală! Africanii mai speră
Un jucător englez a refuzat să dea mâna cu Thomas Partey Un jucător englez a refuzat să dea mâna cu Thomas Partey
Panama - Croaţia 0-1. O schimbare inspirată a făcut diferenţa Panama - Croaţia 0-1. O schimbare inspirată a făcut diferenţa
Anglia – Ghana 0-0! Africanii rezistă şi smulg un punct Anglia – Ghana 0-0! Africanii rezistă şi smulg un punct
Victor Angelescu a explicat motivul plecării lui Tobias Christensen şi a anunţat că încă un jucător e aproape de a o părăsi pe Rapid: „Avem ofertă” | EXCLUSIV Victor Angelescu a explicat motivul plecării lui Tobias Christensen şi a anunţat că încă un jucător e aproape de a o părăsi pe Rapid: „Avem ofertă” | EXCLUSIV
Cupa Mondială va fi oferită echipei câştigătoare de Gianni Infantino şi Donald Trump

Cupa Mondială va fi oferită echipei câştigătoare de Gianni Infantino şi Donald Trump

„Legea Novak” a pus pe jar SuperLiga! Un club cu pretenţii la titlu se opune categoric: „Ne consultăm avocaţii”

Rapid Publicat de Prima Sport pe 19 nov 2025
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Camera Deputaţilor a adoptat astăzi un proiect de lege, la iniţiativa AUR, POT şi SOS România, prin care ponderea sportivilor români la competiţiile sportive naţionale nu poate fi mai mică de 40%.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38244/22243456/1/dinamo-bucuresti-rapid-bucuresti-superliga-superbet-19-10-2025-2.jpg

Imediat după acest vot istoric ce avut loc astăzi, cluburile din SuperLiga au început să reacţioneze, unele dintre ele exprimându-şi clar dezacordul faţă de acest proiect de lege ce a fost adoptat.

Acum a venit rândul Rapidului să transmită că se opune „Ordinului Novak” . Totuşi, Victor Angelescu, preşedintele trupei din Giuleşti, a anunţat că se vor conforma acestei legi, deoarece amenzile pe care le vor primi în cazul încălcării ordinului sunt drastice.

„Se ştie că noi ne-am opus si regulii «5+6» a federaţiei. Suntem în proces la TAS cu ei. Fiindcă se contrazic legile Uniunii Europene cu dreptul la muncă, că trebuie să ai un număr minim obligatoriu de români. Am văzut despre ce este vorba cu modificarea Legii Sportului, dar acum trebuie să vedem ce înseamnă exact asta.

Ne consultăm cu avocaţii, să înţelegem exact care este aplicabilitatea acestor modificări de lege, cum e cu amenzile, dacă sunt la evenimente sau pe sezon, daca poţi sa începi cu 5 români şi din minutul 60, de exemplu, nu mai eşti obligat la numărul ăsta sau îţi iei amenda.

Încă nu ştim cum va fi. O să ne formăm un punct de vedere, fiindcă nu mă aşteptam să treacă legea. Dar per total, aşa, noi, Rapid, am spus că nu suntem de acord cu acest gen de impuneri.

Acum ar fi vorba însă de o lege şi, dacă e aşa, ne afectează, dacă eşti obligat să joci aşa la fiecare meci sau altfel să iei o amendă de 500.000 de lei, care e ceva enorm. Din punctul meu de vedere, este o schimbare rea. Dar, să vedem cum se va aplica şi ce înseamnă acest lucru”, a transmis Victor Angelescu pentru GSP.ro.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Rapid

Ultimele articole Toate articolele