Ultima oră
Transfer surpriză pentru William Baeten! Fostul jucător de la FCSB a bătut palma cu o campioană din Europa şi va juca în Champions League Transfer surpriză pentru William Baeten! Fostul jucător de la FCSB a bătut palma cu o campioană din Europa şi va juca în Champions League
Chelsea i-a furat jucătorul lui Chivu 

Chelsea i-a furat jucătorul lui Chivu
Negocieri pentru transferul verii: Nicolae Stanciu, în SuperLigă! Salariu şi bonusuri uriaşe

Negocieri pentru transferul verii: Nicolae Stanciu, în SuperLigă! Salariu şi bonusuri uriaşe
LIVE TEXT | Senegal – Irak, ASTĂZI, ora 22:00, pe PrimaSport.ro! Duel direct pentru a rămâne în cărţile calificării LIVE TEXT | Senegal – Irak, ASTĂZI, ora 22:00, pe PrimaSport.ro! Duel direct pentru a rămâne în cărţile calificării
Decizia preşedintelui Ecuadorului după victoria surprinzătoare din duelul cu Germania: ”Mulţumiri jucătorului şi antrenorului” Decizia preşedintelui Ecuadorului după victoria surprinzătoare din duelul cu Germania: ”Mulţumiri jucătorului şi antrenorului”
Reacţia lui Alex Băluţă privind acuzaţiile aduse la adresa sa: ”Restul e doar zgomot” Reacţia lui Alex Băluţă privind acuzaţiile aduse la adresa sa: ”Restul e doar zgomot”

Leicester City a retrogradat din Premier League după un sezon dezastruos în care jucătorii au chefuit după demiterea antrenorului

Premier League Publicat de Daian Cutu pe 20 apr 2025
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Leicester City a devenit, în urma înfrângerii cu 1-0 din meciul cu Liverpool, a doua echipă care retrogradează în Championship, alăturându-se formaţiei Southampton în al doilea eşalon al Angliei în sezonul următor, relatează The Sun.

 

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38266/22007744/1/leicester.jpg

 

Echipa lui Ruud van Nistelrooy a avut un sezon chinuitor în care a luptat din greu pentru a face faţă echipelor din jur. Leicester a avut mai mult de 12 ore de joc fără gol pe teren propriu şi a câştigat doar unul din ultimele 19 meciuri din Premier League.

Este a doua retrogradare a echipei în decurs de trei ani, la mai puţin de 10 ani după ce a câştigat titlul în Premier League şi Cupa Angliei.

Leicester a început sezonul cu Steve Cooper la conducere, dar l-a concediat pe galez după doar 12 meciuri din Premier League. Această decizie a ţinut prima pagină a ziarelor după ce, în zilele care au urmat, a apărut o înregistrare video în care jucătorii lui Leicester petreceau într-un club de noapte alături de pancarte pe care scria "Enzo, mi-e dor de tine" - făcând aparent aluzie la fostul manager Enzo Maresca.

Cooper avea să fie înlocuit în curând de legendarul Van Nistelrooy de la Manchester United - o decizie care avea să se dovedească costisitoare. Sub conducerea lui Cooper, Leicester nu a coborât decât o singură dată sub locul 16 în campionat, nu a coborât niciodată în zona retrogradării, obţinând două victorii, patru egaluri şi şase înfrângeri în cele 12 meciuri de campionat ale sale. După sosirea lui Van Nistelrooy, campionii din 2016 s-au prăbuşit în zona retrogradării.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Premier League

Ultimele articole Toate articolele