Viorel Moldovan s-a săturat şi a ţinut un discurs manifest pentru fotbalistul din Superligă: ”La muncă, copile, la muncă! Trece trenul pe lângă tine!” Viorel Moldovan s-a săturat şi a ţinut un discurs manifest pentru fotbalistul din Superligă: ”La muncă, copile, la muncă! Trece trenul pe lângă tine!”
Giovanni Becali a anunţat marea lovitură din fotbalul românesc: ”A semnat!”

VIDEO | Alexander Zverev a învins revelaţia de la Miami şi s-a calificat în semifinale VIDEO | Alexander Zverev a învins revelaţia de la Miami şi s-a calificat în semifinale
Naţionala Românie de Polo va debuta împotriva Greciei la Jocurile Olimpice Naţionala Românie de Polo va debuta împotriva Greciei la Jocurile Olimpice
Veste excelentă primită de Barcelona! Ce doi ar putea fi apţi pentru meciul cu PSG din Champions League Veste excelentă primită de Barcelona! Ce doi ar putea fi apţi pentru meciul cu PSG din Champions League
Ultimă oră! Antrenorul clubului legendar pleacă de la echipă: ”Vreau să mă concentrez pe ultimele opt meciuri!” Ultimă oră! Antrenorul clubului legendar pleacă de la echipă: ”Vreau să mă concentrez pe ultimele opt meciuri!”

LIVE BLOG EURO 2020, optimi de finală | Italia – Austria 2-1, după prelungiri, pe Wembley. ‘Squadra Azzurra’ rămâne fără înfrângere din 2018

EURO 2020 Publicat de Andrei Ionascu pe 27 iun 2021

Italia este a doua sfertfinalistă la EURO 2020, după Danemarca, graţie succesului obţinut la Londra, pe arena Wembley, cu Austria, scor 2-1, după prelungiri. 'Squadra Azzura' rămâne fără înfrângere în meciurile oficiale din septembrie 2018.

În runda următoare, Italia va înfrunta Belgia sau Portugalia, pe 2 iulie, de la ora 22:00, la Munchen.

Italia rămâne neînvinsă în faţa Austriei la un Campionat European sau la Cupa Mondială. Totuşi, Austria a impresionat la prima partidă din istorie în optimile de finală ale unui Campionat European.

Italienii au ajuns la 31 de meciuri consecutive fără înfrângere, un record absolut. Ultimul eşec a fost consemnat pe 10 septembrie 2018, 0-1 cu Portugalia în Liga Naţiunilor.

Italia - Austria 2-1 (Chiesa 95', Pessina 105' / Kalajdzic 114'), pe Wembley

• Italia (4-3-3): Donnarumma – Di Lorenzo, Acerbi, Bonucci (cpt), Spinazzola – Verratti (Locatelli 66'), Jorginho, Barella (Pessina 66') – Insigne (Cristante 108'), Immobile (Belotti 84'), Berardi (Chiesa 84').
  • Austria (4-3-3): Bachmann – Lainer (Trimmel 114'), Dragovic, Hinteregger, Alaba (cpt) – Grillitsch (Schaub 106'), Laimer (Ilsanker 114'), Schlager (Gregoritsch 106') – Sabitzer, Arnautovic (Kalajdzic 97'), Baumgartner (Schopf 90').

Rezerve neutilizate:

Italia: Sirigu, Meret – Emerson, Bernardeschi, Raspadori, Bastoni, Toloi. Selecţioner: Roberto Mancini.

Austria: Schlager, Pervan – Ulmer, Posch, Baumgartlinger, Lienhart. Selecţioner: Franco Foda.

Min. 120+1: Final de meci! Italia se califică în sferturile de finală de la EURO 2020!

Min. 114: GOL pentru Austria! 2-1! A înscris Sasa Kalajdzic, cu o lovitură de cap incredibilă, în urma unui corner.

Min. 111: Ocazie imensă pentru Austria! După o fază confuză în apărarea Italiei, mingea a ajuns la Sabitzer, în 7 metri, dar austriacul a şutat modest, pe lângă poartă.

Min. 108: Schimbare în echipa Italiei! A ieşit Insigne, a intrat Cristante.

Min. 106: Ocazie mare pentru Austria! Schaub a şutat în forţă de la marginea careului, dar Donnarumma a reuşit o paradă senzaţională!

Min. 106: A început a doua repriză de prelungiri! Două schimbări în echipa Austriei: au ieşit, au intrat.

Min. 105: GOL pentru Italia! 2-0! A înscris Matteo Pessina, cu un şut din careul de 6 metri, către colţul lung.

Min. 104: Ocazie pentru Italia! Insigne a executat foarte bine o lovitură liberă de la 20 metri, dar portarul a respins mingea în corner, de sub bara transversală.

Min. 103: Cartonaş galben pentru Hinteregger (Austria)!

Min. 95: GOOL pentru Italia! 1-0! La 6 metri de poartă, lateral dreapta, Chiesa a preluat mingea cu dreptul, apoi a şutat fulgerător cu stângul.

Min. 94: Ocazie pentru Italia! Din banda dreaptă, Chiesa a pătruns în careu, dar a şutat slab, pe centrul porţii.

Min. 91: Au început prelungirile! Nicio altă schimbare în cele două echipe.

*Record pentru Italia! Este a 8-a oară când ‘Squadra Azzurra’ ajunge în prelungiri la un Campionat European, mai mult decât oricare altă echipă în istoria competiţiei. Italia a pierdut 3 meciuri după loviturile de departajare la EURO.

Min. 90+5: S-a încheiat timpul regulamentar! 0-0! Urmează reprizele de prelungiri la Londra!

Min. 90: Schimbare în echipa Austriei! A ieşit Baumgartner, accidentat, şi a intrat Schopf.

Min. 84: Dublă schimbare în echipa Italiei! Au ieşit Immobile şi Berardi, au intrat Belotti şi Chiesa.

Min. 76: Sistemul VAR a verificat o fază de posibil penalty pentru Austria! Stefan Lainer a fost faultat în careu, dar a fost ofsaid la faza precedentă. Arbitrul englez Anthony Taylor a semnalizat ofsaidul, italienii răsuflă uşuraţi.

Min. 66: Schimbări în echipa Italiei! Au ieşit Verratti şi Barella, au intrat Locatelli şi Pessina.

Min. 65: Gol anulat pentru Austria! Arnautovic a înscris, dar reuşita a fost anulată pentru ofsaid, după consultarea sistemului VAR.

Min. 52: Ocazie importantă pentru Austria! Alaba a trimis mingea puţin peste bară, din lovitură liberă.

Min. 50: Cartonaşe galbene pentru italienii Di Lorenzo şi Barella! Urmează o lovitură liberă periculoasă pentru Austria, de la marginea careului.

Min. 46: A început repriza a doua! Nicio schimbare în cele două echipe!

Min. 45+1: S-a încheiat prima repriză! 0-0!

Statistica Italia - Austria

Min. 43: Ocazie pentru Italia! Spinazzola a pătruns în careu şi a şutat la colţul scurt, cu stângul, dar portarul austriac a respins mingea în corner.

Min. 32: Bară pentru Italia! Immobile a şutat în forţă din afara careului, iar mingea a lovit bara, în apropiere de vinclul porţii.

Min. 18: Ocazie pentru Austria! Pe contraatac, Sabitzer i-a pasat excelent lui Arnautovic, care a scăpat singur spre poartă, dar a şutat peste bara transversală, de la marginea careului.

Min. 17: Ocazie imensă pentru Italia! Barella a şutat din prima de la marginea careului, dar portarul Bachmann a respins mingea cu piciorul.

*În primul sfert de oră, Austria a avut o posesie de 62%.

Min. 14: Ocazie pentru Italia! Insigne a pătruns din banda stângă şi a şutat, dar portarul Bachmann a reţinut mingea fără emoţii.

Min. 10: Ocazie pentru Italia! Spinazzola a pătruns în careu, a driblat un adversar, dar a şutat modest, cu stângul, pe lângă poartă.

Min. 2: Cartonaş galben pentru Arnautovic (Austria)!

UPDATE 22:00 A început partida de la Londra!

Italia a câştigat Grupa A (cu Ţara Galilor, Elveţia şi Turcia), cu maximum de puncte şi golaveraj 7-0.

Austria a încheiat pe locul doi în Grupa C, cu 6 puncte, după Olanda (9 puncte).

Este prima calificare din istorie pentru Austria în optimile de finală ale unui Campionat European. În plus, Austria nu mai trecuse de faza grupelor la un turneu final din 1982, la Cupa Mondială.

Până acum, Italia a jucat doar în faţa propriilor fani, pe Stadio Olimpico din Roma. Austria a jucat la Bucureşti, pe Arena Naţională, şi la Amsterdam.

Italia este neînvinsă în faţa Austriei la un Campionat European sau la Cupa Mondială. Ultima confruntare datează din 2008, un meci amical încheiat la egalitate, scor 2-2. Ultima victorie a Austriei în faţa vecinei Italia datează din 1960. De atunci, Austria a pierdut 10 din cele 13 meciuri cu Italia.

Italienii au ajuns la 30 de meciuri consecutive fără înfrângere, un record care data din 1939. Ultimul eşec a fost consemnat pe 10 septembrie 2018, 0-1 cu Portugalia în Liga Naţiunilor.

‘Squadra Azzurra’ a câştigat toate meciurile din faza grupelor la un Campionat European pentru prima dată după anul 2000.

În plus, Italia, una dintre favorite la trofeul EURO 2020, are 11 partide la rând fără gol primit. Ultima dată când Italia a primit gol a fost pe 14 octombrie 2020, de la Donny van de Beek, în partida cu Ţările de Jos, scor 1-1, în Liga Naţiunilor.

La capitolul probleme de lot, Chiellini şi Florenzi sunt accidentaţi şi au şanse mici să joace pentru Italia. În echipa Austriei, Lazaro, Hinteregger, Baumgartner şi Laimer au probleme musculare şi vor fi evaluaţi înaintea meciului.

Echipele probabile:

Italia (4-3-3): Donnarumma – Spinazzola, Bastoni, Bonucci (cpt), Di Lorenzo – Barella, Jorginho, Verratti – Insigne, Immobile, Berardi.

Austria (4-2-3-1): Bachmann – Ulmer, Alaba (cpt), Dragovic, Lainer – Grillitsch, Ilsanker – Schlager, Sabitzer, Schopf – Arnautovic.