I-a decis soarta Istvan Kovacs Barcelonei? Centralul din Superligă l-a eliminat pe Araujo, iar PSG a egalat. Arbitrul i-a arătat cartonaşul roşu şi lui Xavi | VIDEO

Marius Şumudică anunţă următorul mare tun dat de Rapid: ”E cel mai bun atacant din România” Marius Şumudică anunţă următorul mare tun dat de Rapid: ”E cel mai bun atacant din România”
Fostul mare fotbalist critică decizia lui Florinel Coman de pleca în Qatar: „Pierzi 20% din ceea ce ştii” Fostul mare fotbalist critică decizia lui Florinel Coman de pleca în Qatar: „Pierzi 20% din ceea ce ştii”
LIVE VIDEO | PSG şi Borussia Dortmund se califică în semifinale după o nouă seară de poveste din UEFA Champions League LIVE VIDEO | PSG şi Borussia Dortmund se califică în semifinale după o nouă seară de poveste din UEFA Champions League
Rafael Nadal s-a calificat în turul doi la Barcelona Rafael Nadal s-a calificat în turul doi la Barcelona
Ultimă oră! Dennis Man, pe urmele lui Adrian Mutu. Gigantul din Serie A care îl doreşte pe internaţionalul român

LIVE TEXT | Cupa Mondială, ziua 3: Franţa face recital cu Australia, în timp ce Arabia Saudită a produs o surpriză istorică. Două partide s-au terminat 0-0

Fotbal Internațional Publicat pe 22 nov 2022

Franţa - Australia 4-1 (Rabiot 27, Giroud 32, 71, Mbappe 68 / Goodwin 9). Echipele de start:

• Franţa: Lloris - Pavard, Upamecano, Konate, Lucas Hernandez - Rabiot, Tchouameni - Mbappe, Griezmann, Dembele - Giroud.
  • Australia: Ryan - Behich, Rowels, Souttar, Atkinson - Irvine, Mooy, McGree - Goodwin, Duke, Leckie

Min. 90+7: Fluier final! Franţa se impune cu 4-1.

Min. 71: Giroud scrie istorie! A marcat cu capul din  6 metri şi a reuşit ”dubla”, care îl face să fie cel mai bun marcator all-time al Franţei, la egalitate cu marele Thierry Henry.

Min. 68: GOL Franţa! Dembele trimite din flancul drept până la Mbappe, care face 3-1 cu o lovitură de cap impecabil expediată. Mingea a lovit bara înainte să intre în poarta apărată de Ryan.

Min. 60: Mbappe este aproape de primul gol la actualul turneu final. Starul lui PSG a trimis puţin pe lângă din poziţie ideală.

Minutul 49: Ce gol putea să fie! Giroud trimite din foarfecă din interiorul careului. Execuţia spectaculoasă s-a dus puţin pe lângă poartă.

Minutul 45+6: Pauză! Franţa conduce cu 2-1. Din nou numărul minutelor de prelungire este inexplicabil de mare.

Minutul 45+1: Ocazie uriaşă pentru Australia! Irvine trimite cu capul în bara o minge centrată de McGree. Lloris era bătut dacă execuţia era cadrată.

Minutul 42: Mbappe scoate elegant la Griezmann, care trimite pe lângă poartă din afara careului.

Min. 32: GOL Franţa! Rabiot recuperează după o mare greşeală a defensivei adverse. Mbappe scoate elegant cu călcâiul, iar mingea ajunge la Giroud, care înscrie şi bifează golul 50 la naţională, fiind la o reuşită de a egala recordul deţinut de Thierry Henry.

Min. 27: GOL Franţa! Rabiot apare perfect din spatele lui Giroud şi egalează cu o lovitură perfectă de cap, după un corner executat în partea stângă.

Min. 21: Australia e pe val! Hernandez pierde nepermis de uşor în faţa lui Duke. Atacantul trage în forţă de la 25 de metri. Mingea a trecut puţin pe lângă poartă.

Min. 9: SURPRIZĂ! Australia deschide scorul. Leckie trece elegant de Hernandez şi scoate în faţa porţii, de unde Goodwin reia fără probleme.

Min. 1: A început partida!

Mexic - Polonia 0-0. Echipele de start:

• Mexic: G. Ochoa – C. Montes, H. Moreno, J. Sanchez, J. Gallardo – Edson Alvarez, Hector Herrera, Luis Chavz  – Alexis Vega, Henry Martin, H. Lozano
  • Polonia: W. Szczesny – M. Cash, J. Kiwior, K. Glik, B. Bereszynski, N. Zalewski – G. Krychowiak, J. Kaminski, S. Szymanski – R. Lewandowski, P. Zielinski

Min. 90+7: Final de meci! Se termină 0-0.

Min. 82: Zielinski a trimis din corner, Krychowiak era demarcat, dar a tras defectuos.

Min. 57: Penalty ratat de Polonia! Veteranul Ochoa l-a ghicit pe Lewandowski şi a menţinut scorul intact!

Min. 54: Nu a fost meciul lui Lewandowski, dar situaţia s-a schimbat brusc. Starul celor de la Barcelona a avut puţine mingi. Acesta a solicitat penalty, la un contact în careu cu Moreno. VAR a intervenit şi l-a chemat pe central la analiză. S-a dat penaly!

Min. 45+2: Pauză! Scorul este 0-0. Mexicul a dominat prima parte a jocului.

Min. 45: Szczesny a avut o super intervenţie la şutul lui Sanchez.

Min. 26: Herrera a centrat din flancul drept, iar Vega a reluat cu capul puţin pe lângă poartă.

Min. 5: Eroare mare în defensiva Poloniei. Lozano centrează la bara a doua, dar Vega nu poate relua din câţiva metri.

Min. 1: A început partida! Sunt aproximativ 30.000 de fani mexicani în tribune.

Danemarca - Tunisia 0-0

• Danemarca: Schmeichel - Andersen, Kjaer, Christensen - Kristensen, Delaney (Damsgaard 45+1), Hojbjerg, Maehle - Dolberg, Skov Olsen
  • Tunisia: Dahmen - Talbi, Meriah, Bronn - Drager, Skhiri, Laidouni, Abdi - Silmane, Jebali, Misakni

Min. 90+8: Fluier final! Partida se termină 0-0!

Min. 69: Eriksen trimite în forţă din afara careului, dar Dahmen respinge cu un reflex de senzaţie. La cornerul rezultat, danezii au bifat cea mai mare ocazie. Christensen au trimis în bară cu o lovitură de cap.

Min. 55: Danemarca are gol corect anulat: Skov Olsen înscrie din interiorul careului. Reuşita este anulată corect pentru offside la o fază anterioară.

Min. 45+1: Danezii îl pierd pe Delaney, înlocuit cu Damsgaard în startul prelungirilor primei reprize.

Min. 42: Schmeichel, providenţial! Jebali pleacă de la limita ofsaidului, încearcă o scăriţă din poziţie unu vs. unu cu portarul, dar Kasper Schmeichel are un reflex excepţional.

Min. 34: Hojbjerg trage de la distanţă, dar şutul trimis de mijlocaşul lui Spurs merge direct în braţele lui Dahmen.

Min. 23: Jebali, vârful Tunisiei, trimite mingea în poarta lui Schmeichel, dar golul e anulat pentru ofsaid.

Min. 20: Danemarca e periculoasă în premieră, cu o centrare a lui Maehle, din stânga, respinsă de Abdi.

Min. 11: Prima şansă a meciului le aparţine tunisienilor: şut Drager, deviat de Christensen, care se duce puţin pe lângă bara din dreapta lui Schmeichel.

Min. 5: Avem o luptă! Împinşi de la spate de cei peste 10.000 de fani din tribune, tunisienii sunt hipermotivaţi, iar imaginea oferită de Laidouni, după un tackling dur la Eriksen, e grăitoare: fostul fotbalist de la FC Voluntari a sărbătorit deposedarea ca pe un gol. Şi i-a ridicat pe fani în picioare!

15:00: Start joc!

Argentina – Arabia Saudită 1-2 (Messi pen. 10 / Al Shehri 48, Al Dawsari 53)

• Argentina: Martínez - Molina, Romero (Li. Martinez 59), Otamendi, Tagliafico (Acuna 71) - De Paul, Paredes (Fernandez 59), Papu Gómez (Alvarez 59) - Messi, Lautaro, Di María
  • Saudi Arabia: Alowais - Abdulhamid, Altambakti, Albulayhi, Alshahrani (Albreik 90+9) - Alabded (Alfaraj 45+4), Kanno, Almalki, Alburaikan (Asiri 89),  Alshehri (Alghannam 78)  - Aldawsari

Min. 90+11: Alvarez trimite cu capul spre colţul lung, dar acelaşi Al Owais plonjează spectaculos şi reţine.

Min. 90+5: Altă şansă ratată de Messi. Alowais iese imprudent din poartă, îl accidentează grav pe Al Shahrani, iar Messi are şansa unui gol. Dar întârzie mult şutul şi e deposedat! Sunt scene dure, cu staff-ul medical saudit intrat pe teren pentru a-i acorda primul ajutor lui Al Shahrani, lovit violent cu genunchiul în figură de propriul portar.

Min. 90: Creşte intensitatea forcingului argentinian, iar de la margine se arată opt minute de prelungire.

Min. 84: Di Maria pune mingea perfect pentru Messi, dar lovitura de cap a liderului argentinian e prea moale şi pe mijlocul porţii.

Min. 80: Messi are şansa unei lovituri libere periculoase, de la 25 de metri, dar trimite peste, spre dezamăgirea fanilor aflaţi chiar în spatele porţii.

Min. 70: Timpul trece şi eroismul saudiţilor e în creştere. Scaloni e nevoit să mute şi schimbă în flancul stâng, unde Acuna îi ia locul lui Tagliafico.

Min. 63: Mare ocazie a Argentinei! Mingea şutată de Martinez e deviată de Tagliafico, dar Alowais are un reflex grozav şi respinge.

Min. 57: Messi, aproape de dublă. Combinaţia cu Lautaro Martinez îl lasă în poziţie optimă pe Leo, dar un fundaş saudit îi suflă mingea în ultimul moment.

Min. 53: GOOOOOOL ARABIA SAUDITĂ! Şocul e total: Al Dawsari, vedeta saudiţilor, prinde un şut senzaţional, aproape de vinclu, şi face 2-1!

Min. 48: GOOOOL ARABIA SAUDITĂ! Al Buraikan îl lansează pe Al Shehri, acesta câştigă duelul în viteză cu Romero şi trimite un şut imparabil la colţul lung!

Min. 46: A început repriza a doua.

Min. 45+5:
Pauză, după o repriză în care s-a jucat preponderent în jumătatea saudiţilor şi în care portarul argentinian, Martinez, a avut o singură intervenţie. Cam aşa s-a jucat în 80% din timp!

Min. 35: Lautaro Martinez înscrie din nou, tot din pasa lui Messi, dar laitmotivul reprizei funcţionează: ofdaid şi golul e anulat!

Min. 27: Al doilea gol anulat Argentinei în cinci minute! Tot Papu Gomez desface apărarea saudită cu o pasă frumoasă, Lautaro Martinez marchează cu o scăriţă de efect, apucă să se bucure şi să mulţumească Divinităţii, dar golul e anulat pentru un ofsaid detectat de noua tehnologie implementată de FIFA.

Min. 22: Messi marchează şi al doilea gol, după o lansare a lui Papu Gomez, dar reuşita e anulată pentru un ofsaid evident.

Min. 17: Arabia Saudită are prima şansă, după o centrare deviată de Paredes, dar reţinută de Emi Martinez. Între timp, Argentina - Arabia Saudită se transformă din ce în ce mai mult în 90 de minute în care personajul principal e Messi, chiar şi fanii saudiţi aclamând momentele în care mingea e la vedeta lui PSG.

Min. 10: GOL ARGENTINA! Sud-americanii primesc penalty după ce slovenul Vincic e chemat la VAR pentru a verifica o ţinere în careu asupra lui Leandro Paredes, iar Leo Messi are nevoie de doar zece minute în Qatar pentru a înscrie primul său gol, transformând fără niciun fel de emoţie.

Min. 2: Messi putea marca cel mai rapid gol de la actuala ediţie, în secunda 95! Di Maria a pasat spre Lautaro Martinez, mingea a ajuns apoi la superstarul lui PSG, dar şutul acestuia, cu stângul, a fost respins de Alowais!

12:00: Start joc!

Meciul face parte din Grupa C, în care se mai găsesc Polonia şi Mexic. Argentina lui Messi este una dintre favoritele turneului, mai ales că are 36 de meciuri la rând fără înfrângere. Nu a mai cedat din iulie 2019, când a pierdut cu Brazilia, scor 0-2, în semifinalele Copa America.

Danemarca – Tunisia, de la 15:00

Partida face parte din Grupa D, în care se mai găsesc Franţa şi Australia. Danemarca este una dintre naţionalele văzute ca potenţiale surprize, astfel că are prima şansă în confruntarea cu Tunisia.

Cele două s-au întâlnit în urmă cu exact 20 de ani, în 2002, într-un amical, când s-a impus Danemarca, scor 2-1.

Mexic – Polonia, de la 18:00

Un meci echilibrat, între două naţionale care au avut un parcurs asemănător în ultimele cinci partide, cu oscilaţii. Mexic a înregistrat trei eşecuri şi două victorii, iar Polonia a bifat două victorii, două înfrângeri şi un egal.

Ultima întâlnire directă a avut loc în 2017, într-un amical, iar Mexic s-a impus cu 1-0.

Franţa – Australia, de la 21:00

Franţa e una dintre favoritele la Cupa Mondială, astfel că, în mod teoretic, ar trebui să se impună în faţa Australiei. În ultimele cinci meciuri, ”cocoşii” au bifat doar o victorie, două egaluri şi două înfrângeri.

Australia are cinci victorii la rând însă, astfel că va porni partida cu încrederea că poate face surpriza. Ultima întâlnire directă dintre Franţa şi Australia a avut loc chiar la Mondialul trecut, din 2018, tot în grupe, 2-1 pentru Franţa.

Karim Benzema ratează Cupa Mondială! A cincea pierdere grea pentru Franţa

Atacantul Karim Benzema s-a accidentat la piciorul stâng şi a devenit indisponibil pentru Cupa Mondială. Câştigătorul Balonului de Aur, Karim Benzema, în vârstă de 34 de ani, a fost supus unui RMN la Doha, care a stabilit că va fi indisponibil trei săptămâni.

El a ieşit accidentat de la antrenamentul Franţei de sâmbătă seară, iar testele au arătat că suferă de o accidentat la femural.

"Sunt extrem de trist pentru Karim, care a făcut din această Cupă Mondială un obiectiv major. În ciuda acestei noi lovituri pentru echipa Franţei, am încredere deplină în grupul meu. Vom face totul pentru a face faţă imensei provocări care ne aşteaptă!”, a reacţionat antrenorul Didier Deschamps, într-un comunicat.

Este al cincilea nume mare din echipa Franţei care nu va putea evolua la Cupa Mondială 2022 din cauza accidentărilor, după Paul Pogba, N’Golo Kante, Presnel Kimpembe şi Christopher Nkunku.