Andrei Chivulete arbitrează meciul Farul - Universitatea Craiova, de luni, din Superligă Andrei Chivulete arbitrează meciul Farul - Universitatea Craiova, de luni, din Superligă
Florinel Coman a făcut anunţul în legătură cu viitorul său. „Eu zic că o să mă mai vadă” Florinel Coman a făcut anunţul în legătură cu viitorul său. „Eu zic că o să mă mai vadă”
Erik ten Hag nu regretă că a preluat Manchester United. „Nu ştii provocările pe care trebuie să le înfrunţi până nu eşti aici” Erik ten Hag nu regretă că a preluat Manchester United. „Nu ştii provocările pe care trebuie să le înfrunţi până nu eşti aici”
Holstein Kiel a promovat pentru prima oară în Bundesliga Holstein Kiel a promovat pentru prima oară în Bundesliga
„Cine semnează?”. Anunţul făcut de MM Stoica, chiar în timpul sărbătoririi titlului. Jucătorii cu care negociază FCSB „Cine semnează?”. Anunţul făcut de MM Stoica, chiar în timpul sărbătoririi titlului. Jucătorii cu care negociază FCSB
Începe greul pentru campioana României! FCSB nu va fi cap de serie în turul II preliminar al Ligii Campionilor. Poate da peste adversari grei Începe greul pentru campioana României! FCSB nu va fi cap de serie în turul II preliminar al Ligii Campionilor. Poate da peste adversari grei

VIDEO | Adana Demirspor – CFR Cluj 2-1. Final incendiar în Turcia! CFR este eliminată

Conference League Publicat pe 3 aug 2023

CFR Cluj a fost învinsă joi, în deplasare, scor 1-2, de către Adana Demirspor, în manşa secundă a turului al doilea preliminar din Conference League şi a fost eliminată din cupele europene.

Turcii au dominat startul meciului de pe Yeni Adana Stadium, dar clujenii au avut cea mai mare ocazie a primei reprize: bară a lui Bîrligea, cu o lovitură de cap, în minutul 17. Acelaşi Bîrligea a şutat pe lângă poartă, din poziţie bună, în minutul 28, iar gazdele au deschis scorul în minutul 43, când a înscris David Akintola.

În partea secundă, în minutul 62, arbitrul belgian Nathan Verboomen a acordat penalti pentru CFR şi l-a eliminat pe francezul Gravillon după ce l-a faultat pe Bîrligea în careu. Publicul a protestat, iar fanii au început să arunce cu obiecte pe teren, apoi jucătorii celor două echipe s-au încăierat în jurul punctului de la 11 metri din careul Adanei şi arbitrul a fost  nevoit să împartă cartonaşe galbene şi să ceară celor doi căpitani de echipă să-şi stăpânească jucătorii. Vasile Mogoş a executat tare şi a marcat în minutul 68 din penalti, aducând egalarea. Adana a marcat golul victoriei şi al calificării în minutul 90+4, prin Cherif Ndiaye, care a rămas singur cu portarul Sava. Adana Demirspor s-a impus cu 2-1 şi CFR Cluj este eliminată din cupele europene.

Adana Demirspor – CFR Cluj 2-1 (Akintola 43, Ndiaye 90+4/ Mogoş 68)

• Adana Demirspor (4-2-3-1): Karacic - Svensson, Gravillon, Güler, Rodrigues - Akbaba, Stambouli - Sarı, Belhanda, Akintola - C. Ndiaye
  • CFR Cluj (5-3-1-1): R. Sava - Mogoş, Kresic, Muhar, Ajeti, Camora- Cvek, Avounou, Krasniqi - Yeboah - Bîrligea

Min. 90+11: Final de meci! CFR Cluj este eliminată.

Min. 90+4: GOL Adana! Mingea ajunge cu noroc la Ndiaye care o aduce pe Adana înapoi în avantaj.

Min. 90+1: Muhar a fost aproape să o aducă pe CFR în avantaj cu un şut de la distanţă.

Min. 68: GOL CFR! Vasile Mogoş transformă cu emoţii lovitura de pedeapsă.

Min. 63: Penalti pentru CFR Cluj şi roşu pentru Gravillon!

Min. 45: Pauză în Turcia.

Min. 43: GOL Adana! Akintola înscrie dintr-un corner, după ce Mogoş l-a scăpat din marcaj.

Min. 28: Bîrligea trece din nou pe lângă deschiderea scorului. Şutul său la colţul scurt trece puţin pe lângă poartă.

Min. 17: Bîrligea a reluat din câţiva metri în bară.

Min. 11: Adana are prima ocazie. Şutul lui Sari trece puţin pe lângă poarta apărată de Sava.

Min. 1: A început partida!

---------------------------------------------

Ultima ocazie a meciului a aparţinut clujenilor, prin Bîrligea (min. 78), dar meciul s-a încheiat la egalitate, iar CFR va avea un retur greu în Turcia.

Rezumatul partidei tur

CFR nu se opreşte din transferat. Ardelenii au adus un mijlocaş din Guineea

Mijlocaşul defensiv Isaac Nortey (23 de ani) este noul transfer al celor de la CFR Cluj, formaţie care a adus un număr considerabil de jucători cu CV-uri interesante în ultimele zile.

Fotbalistul din Guineea vine din campionatul israelian, unde a jucat la Hapoel Umm al-Fahm şi Maccabi Bnei Reineh.

”Bun venit, Isaac Nortey!

Clubul CFR 1907 Cluj anunţă transferul mijlocaşului defensiv Isaac Nortey!

Fotbalistul din Guinea a evoluat în ultimele două sezoane în Israel, la Hapoel Umm al-Fahm şi Maccabi Bnei Reineh, pentru ultima formaţie bifând, în sezonul precedent, 14 meciuri în prima ligă

Îi urăm bun venit şi cât mai multe realizări alături de clubul nostru!”