VIDEO | Cagliari - Juventus 2-2. ”Bătrâna Doamnă” salvează remiza pe final graţie unui autogol VIDEO | Cagliari - Juventus 2-2. ”Bătrâna Doamnă” salvează remiza pe final graţie unui autogol
Eintracht Frankfurt a învins Augsburg, revenind din minutul 55 de la 0-1 Eintracht Frankfurt a învins Augsburg, revenind din minutul 55 de la 0-1
FR Gimnastică anunţă modificări în componenţa echipelor pentru Campionatele Europene, ca urmare a retragerii fraţilor Burtanete şi a incidentului de la Reşiţa FR Gimnastică anunţă modificări în componenţa echipelor pentru Campionatele Europene, ca urmare a retragerii fraţilor Burtanete şi a incidentului de la Reşiţa
VIDEO | Cristi Manea a cerut antrenor la CFR şi şi-a anunţat plecarea. ”Eu îmi fac treaba până la final” VIDEO | Cristi Manea a cerut antrenor la CFR şi şi-a anunţat plecarea. ”Eu îmi fac treaba până la final”
Dan Petrescu, cerut de urgenţă în Gruia! "Ar fi momentul să vină" | VIDEO EXCLUSIV Dan Petrescu, cerut de urgenţă în Gruia! "Ar fi momentul să vină" | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Victoria la scor cu CFR Cluj l-a făcut pe Gică Hagi să jubileze. ”Un meci perfect. Tot ce am pregătit s-a întâmplat” VIDEO | Victoria la scor cu CFR Cluj l-a făcut pe Gică Hagi să jubileze. ”Un meci perfect. Tot ce am pregătit s-a întâmplat”

LIVE VIDEO ǀ CS Mioveni – Sepsi OSK 1-1. Trupa lui Dică salvează un punct în minutul 90+5!

CS Mioveni Publicat de Daian Cutu pe 5 feb 2023

CS Mioveni a încheiat la egalitate pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia Sepsi OSK, într-un meci al etapei a 24-a din Superligă. Trupa lui Nicolae Dică a egalat la ultima fază a meciului, din penalty.

Oaspeţii au deschis scorul destul de repede la Mioveni. Cosmin Matei a primit în careu de la Rondon şi a înscris aducând în avantaj pe Sepsi. În minutul 87 Nicolae Păun, de la Sepsi, a fost eliminat de arbitrul Marcel Bîrsan, el primind două cartonaşe galbene în numai trei minute.

Gazdele au profitat de omul în plus şi au primit un penalti în minutele de prelungire ale meciului, la un fault asupra lui Bogdan Rusu, în careul lui Sepsi.

Tot Bogdan Rusu a transformat lovitura de pedeapsă, în minutul 90+5 şi Sepsi nu are nici o victorie ăn acest an, în timp ce Mioveni rămâne neînvinsă.

CS Mioveni - Sepsi 1-1 (Rusu 90+5-penalty / Matei 9), live pe Prima Sport 2

• CS Mioveni: Al. Gerab - Sno, Scarlatache, Garutti, Pedroso - Lixandru, Panait - Antal, Benchaib, Carnat - B. Rusu
  • Sepsi: Niczuly - Dimitrov, D. Ciobotariu, M. Bălaşa, Dumitrescu - Aganovic, N. Păun - Rondon, C. Matei, I. Gheorghe - Safranko

Minutul 90+4: Fluier final! Partida se termină 1-1.

Minutul 90+3: GOL Mioveni! Tamas îl busculează în careu pe Rusu, iar centralul dictează penalty. Jucătorul faultat reuşeşte să transforme.

Minutul 89: Diallo trage în forţă din unghi. Mingea se scurge puţin pe lângă stâlpul drept al porţii lui Niczuly.

Minutul 85: Păun face un fault complet aiurea la mijlocul terenului şi vede al doilea cartonaş galben, la doar două minute după ce l-a încasat pe primul. Sepsi termină meciul în inferioritate.

Minutul 70: Şansă mare irosită de Sepsi. Tudorie reia cu capul puţin pe lângă poartă, după o centrare foarte bună de la Matei.

Minutul 45+1: Pauză! Sepsi conduce cu 1-0.

Minutul 20: CS Mioveni încearcă să dea răspunsul, dar Ciobotariu se opune şutului lui Carnat.

Minutul 9: GOL SEPSI! Rondon aşază mingea inteligent pentru Matei, iar mijlocaşul deschide scorul.

Minutul 5: Dublă ocazie a gazdelor. Niczuly scoate de sub bară şutul lui Benchaib, apoi acelaşi marocan îl serveşte bine pe Garutti, dar Niczuly respinge din nou.

15:30: Start joc!

Cu 32 de puncte acumulate, Sepsi Sfântu Gheorghe ocupă înaintea începerii rundei curente locul 6, ultima poziţie ce duce în play-off. Teoretic, covăsnenii pornesc ca mari favoriţi partida împotriva ”lanternei roşii” a Superligii, însă nu trebuie omis că CS Mioveni a câştigat ultimele două meciuri din campionat (1-2 la Arad cu UTA şi 1-0 acasă cu Petrolul). Se pare că cel puţin pentru moment venirea antrenorului Nicolae Dică a revitalizat formaţia argeşeană ce părea condamnată la retrogradare.

Sepsi Sfântu Gheorghe şi CS Mioveni s-au întâlnit de 3 ori în sezonul trecut al Superligii: Sepsi – Mioveni 1-2 (în turul sezonului regular), CS Mioveni – Sepsi 0-2 (returul sezonului regular) şi Sepsi – CS Moveni 3-1 (meciul din play-out). În turul stagiunii curente, argeşenii s-au impus la Sfântu Gheorghe (0-1).