Xavi şi-a motivat alegerea, după discuţia cu preşedintele Barcelonei. „Proiectul nu s-a terminat” Xavi şi-a motivat alegerea, după discuţia cu preşedintele Barcelonei. „Proiectul nu s-a terminat”
Duel istoric pe zgura de la Madrid! Rafa Nadal, faţă în faţă cu un puşti de 16 ani Duel istoric pe zgura de la Madrid! Rafa Nadal, faţă în faţă cu un puşti de 16 ani
Alertă în Bănie! Universitatea Craiova va avea o absenţă de marcă la duelul cu CFR Cluj Alertă în Bănie! Universitatea Craiova va avea o absenţă de marcă la duelul cu CFR Cluj
Brigada de arbitri delegată pentru partida care poate fi decisivă în lupta la retrogradare, Dinamo - FC Voluntari Brigada de arbitri delegată pentru partida care poate fi decisivă în lupta la retrogradare, Dinamo - FC Voluntari
Iuliana Demetrescu, delegată la o semifinală de Champions League Iuliana Demetrescu, delegată la o semifinală de Champions League
Aprobat! Schimbare majoră la CSA Steaua Aprobat! Schimbare majoră la CSA Steaua

LIVE VIDEO ǀ Farul – Petrolul 2-0. Trupa lui Hagi îşi consolidează primul loc în Superliga

Farul Constanta Publicat pe 18 feb 2023

Farul Constanţa a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a 26-a a Superligii.

Golurile au fost marcate de Munteanu ’28 şi Alibec ’58 (penalty).

LIVE VIDEO ǀ Farul – Petrolul 2-0 (Munteanu 28, Alibec 58-penalty), în direct Prima Sport 2. Echipele de start:

• Farul: Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu, Borza - Artean, Nedelcu, T. Băluţă - A. Mazilu, D. Alibec, L. Munteanu
  • Petrolul: Leitner - Meijers, Mathaus, Papp - Borţa, Seto, Jair, Ţicu - Pashov, R. Moldoveanu, G. Grozav

Minutul 90+5: Fluier final! Farul se impune cu 2-0.

Minutul 89: Şansă mare irosită de Farul. Leitner respinge în transversală la şutul lui Grameni, mingea revine la Sîrbu, care loveşte bara.

Minutul 56: GOL Farul! Alibec este călcat în careu de Grozav. Centralul dictează penalty, după o consultare rapidă a monitorului VAR. Jucătorul faultat transformă fără emoţii.

Minutul 45+2: Pauză! Farul conduce cu 1-0.

Minutul 45+1: Mazilu iese la rampă. Tânărul jucător al celor de la Farul scoate la Munteanu, care trimite la Băluţă. Şutul celui din urmă se duce pe lângă poartă.

Minutul 28: GOL Farul! Cei de la Petrolul nu se repliază în flancul apărării. Alibec scoate cu călcâiul la Louis Munteanu, care deschide scorul din interiorul careului.

Minutul 8: Alibec pătrunde în careu şi trage în forţă din unghi. Leitner reuşeşte să repsingă în corner.

----------------------------

Lidera Farul a acumulat până în această rundă 52 de puncte, cu două mai multe decât CFR Cluj (locul 2) şi cu 5 în plus faţă de FCSB (locul 3). Trupa patronată şi antrenată de Gheorghe Hagi are o formă fluctuantă în ultimele 5 confruntări din Superligă, în care a înregistrat două egaluri, două victorii şi un eşec: 0-0 în deplasare cu FC Argeş, succes 2-1 acasă cu Universitatea Craiova şi cu 3-2 în deplasare la FCSB, eşec pe teren propriu la scor de neprezentare cu CFR Cluj şi remiză, 1-1, pe terenul celor de la FC Voluntari.

De cealaltă parte, nou-promovata Petrolul Ploieşti şi-a oprit seria nefastă din Superligă, etapa trecută, la primul meci pe banca ”lupilor galbeni” al antrenorului Florin Pîrvu, victoria cu 2-0 pe teren propriu în faţa celor de la Hermannstadt. Anterior, Petrolul cedase de 3 ori consecutiv în campionat: 5-0 la Botoşani, 2-1 pe teren propriu cu Chindia Târgovişte şi 1-0 la Mioveni. ”Lupii galbeni” au mai înregistrat un egal pe ”Ilie Oană”, 1-1, cu FC ”U” Craiova.

• Petrolul Ploieşti – Farul Constanţa, din turul sezonului regular, s-a terminat cu scorul de 1-3.

Echipele probabile:

• Farul (4-3-3): Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu, Borza - Artean, T. Băluţă, Grameni - Mazilu, Alibec, L. Munteanu
  • Rezerve: Buzbuchi, K. Boli, Casap, Vl. Morar, Mateus, Nedelcu, Sîrbu, Baravykas, Sali
  • Antrenor: Gheorghe Hagi
  •
  • Petrolul: Leitner - Borţa, Paşov, Mathaus, Meijers, Ţicu - Purtic, Seto, Jair - Budescu, Grozav
  • Rezerve: Vâlceanu, R. Moldoveanu, Tucaliuc, C. Achim, L. Dumitriu, Doua, M. Bratu
  • Absenţi: Huja (accidentat), Irobiso (suspendat)

Antrenor: Florin Pârvu

Sursa foto: Sport Pictures