Sărbătoare la Slobozia! Unirea a primit trofeul pentru câştigarea ligii secunde Sărbătoare la Slobozia! Unirea a primit trofeul pentru câştigarea ligii secunde
Dennis Man, pe urmele lui Horaţiu Moldovan? Anunţul lui Giovanni Becali: „Se poate semna” Dennis Man, pe urmele lui Horaţiu Moldovan? Anunţul lui Giovanni Becali: „Se poate semna”
VIDEO | Mallorca - Las Palmas 1-0. Gazdele sunt aproape sigure de salvarea de la retrogradare VIDEO | Mallorca - Las Palmas 1-0. Gazdele sunt aproape sigure de salvarea de la retrogradare
Mihai Leu, internat de urgenţă din cauza unor complicaţii după o operaţie. El a fost transferat de la Hunedoara la Bucureşti Mihai Leu, internat de urgenţă din cauza unor complicaţii după o operaţie. El a fost transferat de la Hunedoara la Bucureşti
Absenţe de marcă la Dinamo pentru duelul decisiv cu UTA Absenţe de marcă la Dinamo pentru duelul decisiv cu UTA
VIDEO | Fulham - Manchester City 0-4. Pas mare către titlul făcut de ”cetăţeni” VIDEO | Fulham - Manchester City 0-4. Pas mare către titlul făcut de ”cetăţeni”

VIDEO | Botoşani - Voluntari, 3-3! Florescu, one man show! Două eliminări şi un penalty ratat la ultima fază de joc într-un meci interzis cardiacilor

Superliga Publicat pe 12 nov 2023

FC Botoşani a remizat, duminică, pe teren propriu, cu FC Voluntari, scor 3-3, în etapa a 16-a a Superligii.

FC Voluntari a deschis scorul prin Andrei, în minutul 6, şi a mai marcat prin Popescu (46’) şi Raţă (59’ - penalty).

În minutul 90+7, după consultarea VAR, FC Voluntari a primit un penalty, dar Ducan a apărat în faţa lui Raţă.

Pentru FC Botoşani au punctat Dican (38’), Gabriel (42’) şi Florescu (72’).

Din minutul 61, FC Voluntari a evoluat cu un jucător mai puţin, după eliminarea lui Nemec, până în minutul 76 când la FC Botoşani a fost eliminat Pius.

Partida a fost condusă la centru de Szabolcs Itsvan.

FC Botoşani - FC Voluntari 3-3 (Dican 38, David 42, Florescu 71 / Andrei 6, Popescu 46, Raţă 59 p)

• Antrenor: Ilie Poenaru

Min. 90 + 9: Fluier final! FC Botoşani - FC Voluntari se termină 3-3!

Min. 90 + 8: Ocazie uriaşă de a câştiga meciul pentru FC Voluntari! Ducan îi apără de această dată penalty-ul lui Ducan.

Min. 88: Ocazie mare de gol pentru FC Botoşani! Dican risipeşte cu o execuţie lamentabilă centrarea lui Florescu.

Min. 76: Pius (FC Botoşani) primeşte cartonaşul roşu.

Min. 71: GOL FC Botoşani! Florescu aduce egalarea la 3 pentru gazde printr-o acţiune individuală în care îşi arată clasa.

Min. 61: Adam Nemec (FC Voluntari) primeşte al doilea cartonaş galben şi este eliminat.

Min. 59: GOL FC Voluntari! Vadim Raţă transformă lovitura de pedeapsă provocată de henţul lui Dican. Penalty-ul a fost repetat pentru că mai mulţi ilfoveni intraseră în careul moldovenilor înaintea execuţiei.

Min. 52: Pius (FC Botoşani) primeşte cartonaşul galben.

Min. 46: GOL FC Voluntari! Popescu egalează pentru oaspeţi la prima fază din repriza secundă.

Min. 45 + 3: La pauză Botoşani conduce Voluntari cu 2-1!

Min. 42: GOL FC Botoşani! Gabriel David înscrie cu sânge rece dintr-o nouă pasă excelentă livrată de Florescu.

Min. 38: GOL FC Botoşani! Dican egalează printr-o lovitură de cap din centrarea lui Florescu.

Min. 33: Schimbare la FC Botoşani: iese Cărăuşu, intră Gabriel.

Min. 32: Ocazie pentru FC Voluntari! Aliji ratează singur cu portarul Ducan.

Min. 25: Alin Şeroni (FC Botoşani) primeşte cartonaşul galben.

Min. 25: Ocazie pentru Botoşani! Fernandez scoate şutul de la distanţă trimis de către Olinga.

Min. 22: Şutul lui Florescu din afara careului este uşor deviat, însă este reţinut fără emoţii de portarul Fernandez.

Min. 20: Crepulja (FC Voluntari) primeşte cartonaşul galben.

Min. 16: Ocazie pentru FC Voluntari! Nemec îi aşază mingea pe cap lui Popescu, care reia cu capul extrem de periculos pentru poarta gazdelor.

Min. 13: Nemec (FC Voluntari) primeşte şi el cartonaşul galben.

Min. 10: Florescu (FC Botoşani) primeşte cartonaşul galben pentru simulare, la o fază în careul ilfovenilor în care a existat contact.

Min. 6: GOL FC Voluntari! Doru Cristian Andrei deschide scorul cu un şut de excepţie din afara careului. Portarul Ducan, mascat de mai mulţi jucători, nu a văzut balonul decât foarte târziu şi nu a mai putut face nimic.

Min. 1: A început meciul!

Primul duel al zilei în Superligă este cel dintre FC Botoşani şi FC Voluntari. Partida este în direct, de la ora 13:30, pe Prima Sport 2 şi online pe PrimaPlay.ro.

FC Botoşani trece prin cel mai delicat moment în mulţi ani. Moldovenii au doar 7 puncte după 15 etape şi sunt pe ultima poziţie în Superligă.

De asemenea, Botoşani nu a mai câştigat de aproape şase luni în campionat! Ultimul succes a fost sezonul trecut, împotriva CS Mioveni, scor 5-1.

Nici Voluntari nu trece prin cele mai bune momente. Aflată pe locul 13, formaţia ilfoveană are un singur succes în ultimele 11 etape.

În partida tur, FC Voluntari s-a impus cu 2-1. Merloi a reuşit o dublă, în vreme ce moldovenii au punctat graţie unui gol marcat în proprie poartă de Armaş.