Juan Bauza, cel mai disputat fotbalist al momentului din Superliga! Formaţiile care vor semnătura vedetei de la FCU Craiova Juan Bauza, cel mai disputat fotbalist al momentului din Superliga! Formaţiile care vor semnătura vedetei de la FCU Craiova
Dani Coman şi-a găsit echipă. ”E chestiune de ore!” Dani Coman şi-a găsit echipă. ”E chestiune de ore!”
Primul jucător care pleacă de la FCU Craiova după retrogradare. ”Mulţumim pentru efortul depus” Primul jucător care pleacă de la FCU Craiova după retrogradare. ”Mulţumim pentru efortul depus”
VIDEO | Scene ireale la Roma! Meciul Soranei Cîrstea cu Madison Keys, întrerupt după ce un bărbat a intrat pe teren VIDEO | Scene ireale la Roma! Meciul Soranei Cîrstea cu Madison Keys, întrerupt după ce un bărbat a intrat pe teren
”Este un ideal, un vis”. Valeriu Iftime, în culmea fericirii, după ce FC Botoşani a scăpat de retrogradarea directă ”Este un ideal, un vis”. Valeriu Iftime, în culmea fericirii, după ce FC Botoşani a scăpat de retrogradarea directă
FRF a anunţat cluburile care au primit licenţă pentru participare în Superliga FRF a anunţat cluburile care au primit licenţă pentru participare în Superliga

VIDEO | FC Voluntari - Universitatea Craiova 0-0. Jocul slab al oltenilor încununat de penalty-ul ratat de Mitriţă

Superliga Publicat pe 7 oct 2023

FC Voluntari a încheiat la egalitate pe teren propriu, scor 0-0, cu cei de la Universitatea Craiova, în etapa a 12-a din Superligă. Oltenii au ratat un penalty, prin Mitriţă.

La Voluntari, prima fază periculoasă pentru unul dintre cei doi portari a venit abia în minutul 49. Alexandru Mitriţă a fost faultat în careu de Cristian Paz şi arbitrul Adrian Cojocaru a dictat penalti. A executat tot Mitriţă, dar portarul ilfovenilor, Jesus Fernandez, a apărat şutul mijlocaşului craiovean. Nici în continuare meciul nu a excelat în ocazii şi s-a terminat 0-0.

Universitatea Craiova ocupă locul 4 în campionat, cu 22 de puncte, iar FC Voluntari se află pe poziţia a 12-a, cu 12 puncte.

VIDEO | FC Voluntari - Universitatea Craiova 0-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• FC Voluntari: J. Fernandez - C. Paz, Matricardi, Armaş - R. Boboc, Ricardinho, Voican, Carnat - Raţa, Nemec, Dumiter
  • Universitatea Craiova: I. Popescu - Căpăţînă, Screciu, R. Silva, N. Bancu - Al. Creţu, Kurtic, Houri - M. Danciu, Koljic, Al. Mitriţă

Minutul 90+7: Fluier final! Se termină 0-0.

Minutul 61: Dumiter scapă singur cu portarul. Dar uşor busculat de un adversar reia peste poartă.

Minutul 49: Bancu îl lansează pe Mitrţă, care este busculat în careu. Centralul dictează penalty! Acelaşi Mitriţă execută, însă Fernandez ghiceşte colţul şi parează.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 32: Prima ocazie a oltenilor. Mitriţă reia plasat, dar Fernandez respinge în corner.

Minutul 30: Ricardinho ia mingea din picioarele lui Screciu şi trimite de la distanţă puţin pe lângă poartă.

-------------------------------------------------

Universitatea Craiova vine după victoria răsunătoare cu FC Botoşani, scor 5-1, şi se află pe locul 4 în campionat, cu 21 de puncte acumulate din 11 meciuri. Oltenii şi-au revenit după înfrângere clară în faţa FCSB-ului cu 3-0, ajungând la patru partide consecutive fără înfrângere în toate competiţiile.

De cealaltă parte, Voluntari se află în partea opusă a clasamentului faţă de adversara din acestă etapă, mai exact pe locul 13. Ilfovenii vin după egalul cu UTA, scor 0-0, şi nu au mai câştigat un meci în Superliga de 7 etape.

Ultima întâlnire dintre cele două echipe s-a încheiat cu victoria surprinzătoare a lui FC Voluntari cu 1-0.