Mihai Rotaru s-a dezlănţuit după egalul cu Farul: ”În Bănie, i se spune «Hoţegan»”

Mitriţă, la echipă naţională? ”Ar fi bun, chiar dacă nu ar juca titular!” | VIDEO EXCLUSIV Mitriţă, la echipă naţională? ”Ar fi bun, chiar dacă nu ar juca titular!” | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Aston Villa - Liverpool 3-3. ”CormoraniI” au avut două goluri avans până pe final VIDEO | Aston Villa - Liverpool 3-3. ”CormoraniI” au avut două goluri avans până pe final
VIDEO | Barcelona - Real Sociedad 2-0. Catalanii revin pe locul secund în La Liga VIDEO | Barcelona - Real Sociedad 2-0. Catalanii revin pe locul secund în La Liga
Irina Begu, eliminată de Danielle Collins, în optimi la Roma. Românca a luat doar 3 game-uri Irina Begu, eliminată de Danielle Collins, în optimi la Roma. Românca a luat doar 3 game-uri
VIDEO | Gică Hagi vrea să ia măsuri drastice! ”A fost frumos la Farul, s-a plătit bine” VIDEO | Gică Hagi vrea să ia măsuri drastice! ”A fost frumos la Farul, s-a plătit bine”

VIDEO ǀ Visul unei naţiuni, succesul unei generaţii! Suntem la EURO 2024! Triumf pentru istorie cu Israel

Echipa nationala Publicat pe 18 nov 2023

Echipa naţională a României s-a calificat la un turneu final după opt ani, sâmbătă, în urma victoriei cu Israel, scor 2-1, din Ungaria.

La Felcsut, pe Pancho Arena, în faţa a 600 de suporteri tricolori, Israel a deschis scorul încă din minutul 2, când a marcat Eran Zahavi, lăsat liber în careu la un corner. Românii au egalat în minutul 10, prin George Puşcaş, care a urmărit şi a trimis în plasă mingea revenită din bara transversală la şutul lui Drăguş.

Acelaşi Drăguş a trimis în bară în minutul 24, iar gazdele au replicat după opt minute: Zahavi l-a lansat perfect pe Glokh, care a intrat în careu şi a şutat, dar Moldovan a fost la post. În minutul 38 Puşcaş a trimis spre poartă şi a căzut în careu, însă portarul israelian a prins. Repriza secundă a început cu tricolorii în atac şi Puşcaş a şutat în minutul 47, când Glazer a respins în corner.

După un minut, Raţiu a făcut o cursă pe partea dreaptă, a trimis bine în careu şi Răzvan Marin a şutat peste poartă. Al doilea gol al României a venit în minutul 63. Puşcaş a pasat către Răzvan Marin, acesta a trimis la Ianis Hagi care a încercat să paseze în faţa porţii. Balonul i-a revenit lui Ianis care a şutat cu stângul, la colţul scurt, şi a înscris.

În minutul 74 Mihăilă a ratat incredibil din faţa porţii, iar atacantul Parmei a primit roşu direct în minutul 85, pentru un fault la Turgeman. S-a încheiat 1-1 şi România va merge la Euro 2024.

Israel – România 1-2 (Zahavi 2 / Puşcaş 10, Hagi 63), în direct la Prima TV. Echipele de start:

• Israel: Glazer - Dasa, Vitor, Goldberg, Revivo - Peretz, Lavi, Gloukh - Turgeman, Zahavi, Khalaili
  • România: 12. Moldovan – 2. Raţiu, 3. Drăguşin, 15. Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 5. Screciu, 10. Stanciu-cpt. – 14. Hagi, 9. Puşcaş, 19. Drăguş

Minutul 90+7: Final de meci şi CALIFICAREEEEEE!

Minutul 84: Mihăilă dur la un adversar şi este eliminat!

Minutul 74: Marin scapă singur cu portarul şi scoate la Mihăilă, care însă din câţiva metri cu aproape toată poarta goală reia în Glazer.

Minutul 63: GOL România! Marin prelungeşte la Hagi, iar mingea intră în poartă din a doua încercare a fotbalistului de la Alaves!

Minutul 49: Raţiu are o nouă acţiune magnifică! Fundaşul lui Huesca trimite în careu la Marin. Însă acesta trage peste poartă.

Minutul 47: Puşcaş pleacă de la limita offsideului şi reia din careu. Glazer respinge.

Minutul 45+2: Pauză! E 1-1 şi la acest scor suntem la EURO!

Minutul 38: Marin centrează pe jos la 5 metri. Puşcaş reia cu călcâiul în braţele portarului.

Minutul 32: Gloukh pătrunde şi trage din unghi, dar Moldovan e la post.

Minutul 28: Turgeman şutează din careu, însă Moldovan respinge. Mingea revine la Khalaili, care din fericire trage peste.

Minututul 24: Stanciu scoate perfect la Drăguş. Atacantul reia în bară din întoarcere.

Mintul 10: GOL România! Cursă superbă a lui Raţiu, care scoate la Drăguş. Şutul se duce în bară, iar Puşcaş reia pe respingere.

Minutul 2: GOL Israel! Zahavi scapă din marcaj fără probleme la un corner şi reia din 3 metri.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

România are nevoie doar de un egal pentru a se califica la Campionatul European din 2024. Elevii lui Edward Iordănescu au acumulat 16 puncte în grupă, în timp ce israelienii au strâns 12 puncte.

Un eşec însă ar face misiunea echipei naţionale foarte grea. Israel s-ar apropia la doar un punct de România, iar în ultima etapă se va deplasa în Andorra. ”Tricolorii” vor primi pe Arena Naţională vizita Elveţiei, iar în acest scenariu ar fi obligaţi să bată cea mai puternică echipă din Grupa I pentru a-şi obţine biletele către turneul final din Germania.