La doar 30 de ani, Dominic Thiem şi-a anunţat retragerea: "Sezonul 2024 va fi ultimul"
Veste uriaşă primită de Dinamo înaintea finalei cu UTA Veste uriaşă primită de Dinamo înaintea finalei cu UTA
OFICIAL | La 35 de ani, Valerică Găman a semnat un nou contract OFICIAL | La 35 de ani, Valerică Găman a semnat un nou contract
Robert Niţă, primele reacţii după ce a fost atacat de conducerea Rapidului: „Este părerea mea, mi-o susţin” Robert Niţă, primele reacţii după ce a fost atacat de conducerea Rapidului: „Este părerea mea, mi-o susţin”
Încep negocierile pentru noul antrenor al Rapidului! Zile decisive pentru viitorul clubului din Giuleşti Încep negocierile pentru noul antrenor al Rapidului! Zile decisive pentru viitorul clubului din Giuleşti
Delegare controversată pentru derby-ul FCSB - CFR Cluj, în urma căruia „roş-albaştri” vor primi titlul de campioni ai României Delegare controversată pentru derby-ul FCSB - CFR Cluj, în urma căruia „roş-albaştri” vor primi titlul de campioni ai României

VIDEO | Oţelul Galaţi - Petrolul Ploieşti 0-0. Elevii lui Dorinel Munteanu au ratat mult în prima repriză

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 27 ian 2024

Oţelul Galaţi a încheiat la egalitate pe teren propriu, 0-0, cu Petrolul Ploieşti, în etapa a 23-a din Superligă

La Galaţi, Maciel a trimis în bara transversală în minutul 21, iar Bodişteanu nu l-a putut învinge pe portarul Zima pe finalul primei reprize, minutul 45+1. În repriza secundă, arbitrul Szabolcs Kovacs a anulat pentru ofsaid golul lui Rusevic, din minutul 59, iar în prelungirile partidei, Relu Stoian a scos la capul lui Huja, respingând în transversală.

S-a încheiat fără gol marcat, Oţelul a bifat al 13-lea rezultat de egalitate şi, cu 28 de puncte se află pe locul 10. Petrolul, care a ajuns tot la a 13-a remiză stagională, a adunat 31 de puncte şi se află pe locul 8 în clasament.

VIDEO | Oţelul Galaţi - Petrolul Ploieşti 0-0, în direct pe Prima Sport 1. Echipele de start:

• Oţelul: Stoian – Zhelev, Cisse, Lovric, Gomes – Zivulic – Maciel, Santos Lameira, Cisotti (cpt.), Bodişteanu – Rusevic
  • Petrolul: Zima – Papp, Meijers, Huja, Ţicu (cpt.) – Seto, Diomande, Dumitriu – Musi, Grozav, Jair

Minutul 90+5: Final de meci! Se termină 0-0.

Minutul 90+2: Huja reia cu capul după un corner. Stoian respinge în transversală.

Minutul 71: Grozav este lansat perfect în careu şi rămâne singur cu Stoian, dar trage în acesta.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 0-0.

Mintul 21: Maciel zguduie transversală din 10 metri, apoi Zima are o intervenţie excelentă la execuţia pe respingere a lui Silva.

Minutul 7: Rusevic primeşte pe 7 metri şi reia din prima pe centrul porţii, fix în braţele portarului.

Minutul 2: Bodişteanu reia puţin pe lângă poartă din careu.

---------------------------------------------------

Trupa lui Dorinel Munteanu se află pe locul 10, cu 27 de puncte după 22 de partide, şi duce o luptă grea pentru un loc de play-off. Oţelul a câştigat în prima etapă de la realurea campionatului, scor 1-0 pe terenul lui FC Voluntari.

Petrolu Ploieşti are moralul ridicat după victoria cu Dinamo pe teren propriu şi ţinteşte a doua victorie din acest început de an. Găzarii ocupă poziţia a 8-a în Superligă, cu 30 de puncte acumulate în 22 de etape.

Confruntarea tur dintre cele două formaţii s-a încheiat la egalitate, scor 2-2. Pentru moldoveni au marcat Frederic (min. 59) şi Cisotti (min. 65), în timp ce Petrolul a punctat prin "dubla" lui Jair (min. 30, min. 53).