VIDEO | Atalanta - Juventus 0-1. Torinezii cuceresc pentru a 15-a oară Coppa Italia VIDEO | Atalanta - Juventus 0-1. Torinezii cuceresc pentru a 15-a oară Coppa Italia
VIDEO | MAXIM de Hunedoara pune Corvinul pe harta fotbalului european. ”Trebuie să crezi în acel ceva” VIDEO | MAXIM de Hunedoara pune Corvinul pe harta fotbalului european. ”Trebuie să crezi în acel ceva”
VIDEO | Dorinel Munteanu a explicat gestul din finala Cupei. ”Nu am nervi aşa puternici să văd cum pierd” VIDEO | Dorinel Munteanu a explicat gestul din finala Cupei. ”Nu am nervi aşa puternici să văd cum pierd”
Pe cine ar putea întâlni Corvinul Hunedoara în preliminariile Europa League. Divizionara secundă aşteaptă licenţa Pe cine ar putea întâlni Corvinul Hunedoara în preliminariile Europa League. Divizionara secundă aşteaptă licenţa
VIDEO | Corvinul Hunedoara scrie istorie! Divizionara secundă câştigă Cupa şi va juca în Europa League VIDEO | Corvinul Hunedoara scrie istorie! Divizionara secundă câştigă Cupa şi va juca în Europa League
Activitatea impresionantă pe care o desfăşoară Vali Badea. "E o satisfacţie sufletească" Activitatea impresionantă pe care o desfăşoară Vali Badea. "E o satisfacţie sufletească"

VIDEO | Rapid - FC Botoşani 2-2. Macazul giuleştean nu funcţionează contra unui adversar plin de surprize

Superliga Publicat pe 28 iul 2023

Rapid Bucureşti a încheiat la egalitate pe teren propriu, scor 2-2, cu formaţia FC Botoşani, într-un meci din etapa a treia a Superligii.

Giuleştenii au deschis scorul în minutul 14, dintr-un penalty transformat de Dugandzic. FC Botoşani a replicat prin ocaziile lui Pinson şi Dican, iar în repriza secundă a reuşit să egaleze, prin Pinson, în minutul 51.

În minutul 59 moldovenii au reuşit să treacă în avantaj, la golul lui Eduard Florescu. Rapid a egalat în minutul 82, când Dugandzic a reuşit dubla. În minutul 85 Alexandru Ioniţă a şutat pe lângă poartă din poziţie excelentă, iar Horaţiu Moldovan a scos şutul lui Camara, în minutul 90+1 şi partida s-a încheiat cu scorul de 2-2. Rapid are cinci puncte şi este pe locul 4, în timp ce FC Botoşani are două puncte şi ocupă poziţia a 12-a.

VIDEO | Rapid - FC Botoşani 2-2 (Dugandzic 14-penalty, 82 / Pinson 51, Florescu 59), în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Rapid: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, I. Cristea, Braun - Oaidă, Al. Albu - Funsho, Cîrjan, Papeau - Dugandzic
  • FC Botoşani: Ducan - Kupa, Şeroni, Pius - Cărăuşu, Essono, Dican, E. Florescu, Cioiu - M. Roman I, Pinson

Minutul 90+7: Final de meci! Se termină 2-2.

Minutul 82: GOL Rapid! Ioniţă deviază pentru Dugandzic, care egalează din câţiva metri. Reuşita a fost contestată pentru fault în atac.

Minutul 59: GOL Botoşani! Parcă se repetă faza de la primul gol al moldovenilor! Florescu recuperează din piciorul lui Cîrjan la mijlocul teren, iar apoi înscrie din marginea careului.

Minutul 51: GOL Botoşani! Cristea pierde mingea la mijlocul terenului în faţa lui Dican, defensiva nu se repliază la timp, iar balonul ajunge la Pinson, care egalează.

Minutul 45+3: Pauză! Rapid conduce cu 1-0.

Minutul 26: Dican reia puţin pe lângă poartă centrarea lui Florescu.

Minutul 13: GOL Rapid! Pius comite un fault stupid în careu. Dugandzic transformă de la punctul cu var.

---------------------------

Rapid vine după victoria clară în faţa lui ”U” Cluj, scor 3-0, şi e în căutarea unei noi victorii în Superliga. Giuleştenii au remizat în prima etapă, scor 0-0, în faţa lui Sepsi şi au 4 puncte, aflându-se pe locul 4 în clasament, în acest moment.

De cealaltă parte, FC Botoşani este pe locul 11 şi vine după egalul cu Petrolul, meci încheiat 1-1. Punctul obţinut în partida cu ploieştenii le-a adus celor de la Botoşani primul punct din acestă ediţie de campionat, după ce au pierdut în prima etapă în faţa lui FC Voluntari cu 2-1.

Ultima întâlnire dintre cele două echipe s-a încheiat cu victoria Rapidului cu 2-1.