Şoc în Premier League! Antrenorul colosului din fotbalul englez a fost dat afară din senin

Cutremur în sportul românesc! Un sportiv cu şanse de a cuceri o medalie olimpică, suspendat 17 luni de Tribunalul Antidoping Cutremur în sportul românesc! Un sportiv cu şanse de a cuceri o medalie olimpică, suspendat 17 luni de Tribunalul Antidoping
Selecţionerul Sloveniei a anunţat lotul lărgit de 30 de jucători pentru EURO 2024 Selecţionerul Sloveniei a anunţat lotul lărgit de 30 de jucători pentru EURO 2024
Dinamo i-a decis viitorul lui Dennis Politic, la o zi după manşa tur a barajului cu Csikszereda Dinamo i-a decis viitorul lui Dennis Politic, la o zi după manşa tur a barajului cu Csikszereda
Dorit de FCSB, Alex Chipciu a rupt tăcerea: ”Trebuie ceva nou!
Ronaldo Deaconu, OUT de la Farul! Anunţul făcut de formaţia din Superliga Ronaldo Deaconu, OUT de la Farul! Anunţul făcut de formaţia din Superliga

VIDEO ǀ Rapid - Petrolul 0-2. Meci de coşmar pentru echipa lui Bergodi! Giuleştenii şi-au introdus mingea de două ori în propria poartă

Superliga Publicat pe 13 aug 2023

Echipa Petrolul Ploieşti a învins duminică seara, în deplasare, formaţia Rapid Bucureşti, scor 2-0, într-un meci din etapa a cincea din Superligă. Meciul a fost decis de două autogoluri ale rapidiştilor.

Pe un gazon care nu s-a prezentat în cele mai bune condiţii. cele două formaţii s-au tatonat în startul partidei, iar arbitrul Andrei Chivulete a oprit meciul în minutul 8 din cauza torţelor aprinse de fanii ploieşteni. Vizibilitatea pe teren era extrem de redusă şi jocul a fost reluat după cinci minute de pauză. Prima repriză nu a consemnat ocazii până pe final. Irobiso a trimis în bara transversală în minutul 40, apoi Rapid a avut un gol al lui Funsho Bamgboye anulat pentru fault în atac comis de Dugandzic, în minutul 41. Până la pauză portarul oaspeţilor, Zima, a scos şutul lui Oaidă, în careul mic, şi la cabine s-a intrat cu 0-0.

Minutul 49 a adus o nouă întrerupere a jocului, tot de cinci minute, după ce galeria Rapidului a aruncat în teren torţe şi fumigene. În minutul 62 a venit şi deschiderea scorului. La un corner al lui Ţicu, Papp a prelungit cu capul, iar balonul a fost deviat în propria poartă de Oaidă. Rapidiştii au alergat după egalare, ratând prin Săpunaru, Dugandzic şi Album dar cei care au marcat au fost oaspeţii, prin autogolul lui Borja Valle, cel care a trimis, neatent, către portarul care ieşise dintre buturi.

Petrolul are 8 puncte şi este pe locul 5, în timp ce Rapid , cu 5 puncte, este pe locul 11.

Rapid - Petrolul 0-2 (Oaidă 62-autogol, Vallle 90+6, autogol)

Rapid: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, Iacob, Braun - Oaidă, Al. Albu, Cîrjan - Funsho, Dugandzic, Petrila

Rezerve: Drăghia - I. Cristea, J. Morais, Kait, Pănoiu, V. Costache, Papeau, B. Valle, Al. Ioniţă II

Petrolul: Zima - Papp, Meijers, Ţicu - Doua, Hanca, Seto, Jair, Musi - Irobiso, G. Grozav

Rezerve: Eşanu - L. Dumitriu, Almeida Gomes, Garutti, Purtic, Jefferson, Mitrov, Rădulescu, Petrovic

Min 90+8. Final de meci!

Min 90+6. Incredibil! Valle nu s-a înţeles cu Horaţiu Moldovan şi mingea a ajuns iar în poartă!

Min 74. Ocazie imensă Rapid! Dugandzic trimite pe lângă poartă din câţiva metri!

Min 62. GOOOL Petrolul! După o deviere a lui Paul Papp, Oaidă şi-a băgat mingea în propria poartă!

Min 46. A început repriza secundă!

Min 45+4. Final de primă repriză!

Min 43. Ocazie imensă Rapid! Dugandzic a fost aproape să marcheze, dar şutul lui a fost parat!

Min 40. Rapid a marcat, dar golul a fost anulat!

Min 39. Ocazie mare Petrolul! Irobiso a trimis mingea în bară!

Min 1. A început meciul!

Rapid - Petrolul, meciul din Superligă, va fi transmis în direct de către Prima Sport 1, duminică, de la ora 21:30, şi online de către platforma www.primaplay.ro, locul unde se găsesc meciurile din Superligă, dar şi din celelalte ligi de top ale Europei (Serie A, Premier League, Bundesliga şi Ligue 1).

Duelul între echipele din Superligă fi redat, de asemenea, în format live video & text de către site-ul www.primasport.ro, unde vor fi publicate cele mai importante faze din meci.

Rapid nu a început aşa cum se aştepta campionatul. Mutu a părăsit clubul în startul campionatului, iar în locul lui a venit Cristiano Bergodi. Giuleştenii au înregistrat o singură victorie şi au acumulat doar 5 puncte.

În tabăra opusă, nici Petrolul nu stă foarte bine. Chiar dacă fanii au mari aşteptări, prahovenii au adunat doar 5 puncte, fiind la egalitate cu Rapid.

Echipele probabile:

• Rapid (4-3-3): H. Moldovan - Onea, Săpunaru, P. Iacob, Braun - Al. Albu, Oaidă, Papeau - Funsho, Dugandzic, C. Cârjan
  • Rezerve: Drăghia, Kait, Rrahmani, Borja Valle, J. Morais, I. Cristea, Pănoiu, Dr. Grigore, El Sawy
  • Antrenor: Cristiano Bergodi
  • Petrolul (4-4-2): Zima - Doua, Meijers, Papp, Ţicu - Musi, Hanca, Seto, Grozav - Z. Petrovic, Jair
  • Rezerve: Eşanu, Huja, Purtic, Pedro, Garutti, G. Rădulescu, Dumitriu, I. Cojocaru, Mitrov
  • Antrenor: Florin Pîrvu