VIDEO | Zidul Drăguşin! Românul a intervenit fabulos cu capul la şutul trimis de Bernardo Silva VIDEO | Zidul Drăguşin! Românul a intervenit fabulos cu capul la şutul trimis de Bernardo Silva
VIDEO | A încercat să intre în istorie! Ianis Hagi a vrut să îi dea gol lui Real Madrid de la mijlocul terenului VIDEO | A încercat să intre în istorie! Ianis Hagi a vrut să îi dea gol lui Real Madrid de la mijlocul terenului
VIDEO | UBT Cluj - CSM Oradea 74-69. Campioana în exerciţiu mai face un pas spre un nou titlu VIDEO | UBT Cluj - CSM Oradea 74-69. Campioana în exerciţiu mai face un pas spre un nou titlu
LIVE VIDEO | Real Madrid - Alaves, 2-0, în direct la Prima Sport 2! Ianis Hagi, aproape de gol LIVE VIDEO | Real Madrid - Alaves, 2-0, în direct la Prima Sport 2! Ianis Hagi, aproape de gol
LIVE VIDEO | Tottenham - Manchester City 0-1, în direct la Prima Sport 1! Haaland deschide scorul LIVE VIDEO | Tottenham - Manchester City 0-1, în direct la Prima Sport 1! Haaland deschide scorul
Surpriză uriaşă la turneul de la Roma! Deţinătorul titlului, eliminat în optimi Surpriză uriaşă la turneul de la Roma! Deţinătorul titlului, eliminat în optimi

VIDEO | Sepsi - Universitatea Craiova 1-3. Numeroasele schimbări din formula de start au adus revirimentul oltenilor

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 4 feb 2024

Universitatea Craiova a învins în deplasare, cu scorul de 3-1, echipa Sepsi Sfântu Gheorghe, într-un meci din etapa a 24-a a Superligii, în care gazdele au condus cu 1-0.

Sepsi a deschis scorul prin Debeljuh, în minutul 33.

Universitatea Craiova a revenit şi s-a impus prin golurile lui Markovic ‘45+2, Koljic ’74 (penalty) şi Creţu ’83.

VIDEO | Sepsi - Universitatea Craiova 1-3 (Debeljuh 32 / Markovic 45+2, Koljic 74-penalty, Creţu 83)

Echipele de start

Sepsi (4-2-3-1): Ro. Niczuly - Oteliţă, Ninaj, Ciobotariu, Ştefan - J. Rodriguez, Păun – I. Gheorghe, C. Matei, Kallaku - Debeljuh

Rezerve: Moldovan, Gedo, Kecskes, Bălaşa, Aganovic, Renta, R. Varga, Safranko, Popsa, K. Varga

CSU Craiova (4-2-3-1): Lazar  - Vlădoiu, Zajkov, R. Silva, Căpăţână - A. Creţu, Mateiu - Danciu, Anzor, Mitriţă - Markovic

Rezerve: L. Popescu, Soiri, Maldonado, Badelj, Benga, Lăpădătescu, Kozulj, Baiaram, Bană, Koljic, Cîmpanu

Minutul 90+7: Final de meci! Universitatea Craiova se impune cu 3-1.

Minutul 83: GOL Universitatea Craiova! Baiaram scoate la Creţu, care reia cu un şut superb de la 20 de metri.

Minutul 74: GOL Universitatea Craiova! Istvanc Kovacs merge la VAR şi dictează penalty, pentru un fault la Mitriţă. Koljic reia în vinclu de la 11 metri.

Minutul 67: Matei este găsit perfect pe 10 metri, dar reia complet aiurea.

Minutul 51: Vlădoiu insistă şi trimite din cădere la Markovic, care cade după un duel cu Ciobotariu. Se dictează penalty, dar decizia e întoarsă la VAR pentru simulare.

Minutul 45+5: Pauză! Scorul este 1-1.

Minutul 45+2: GOL Universitatea Craiova! Markovic scapă din marcaj şi reia din 3 metri la colţul scurt din unghi.

Minutul 39: Ninaj reia cu capul un balon prelungit, după un corner.

Minutul 32: GOL Sepsi! Gazdele recuperează, iar Debeljuh preia, avansează câţiva metri şi reia din careu.

Minutul 19. După o neînţelegere în careul oltenilor, arbitrajul video a analizat un posibil penalty pentru Sepsi, dar centralul nu a dictat nimic!

Minutul 8. Oltenii au marcat prin Silva, dar arbitrajul video a intervenit şi a anulat golul!

Minutul 1. A început meciul!

Astăzi, de la 15:30, Sepsi primeşte vizita Universităţii Craiova. Partida va fi în direct la Prima Sport 2 şi online pe PrimaPlay.ro.

Duelul de la Sfântu Gheorghe are o greutate aparte pentru cele două combatante. Cu 7 etape de disputate din sezonul regular, Universitatea Craiova ocupă poziţia a cincea cu 34 de puncte, iar Sepsi se clasează pe locul 6, cu 33 de puncte.

În spatele celor două echipe se află Hermannstadt cu 32 de puncte, Universitatea Cluj cu 32 de puncte şi Petrolul Ploieşti cu 31 de puncte. În cazul în care partida nu se va termina la egalitate, formaţia pierzătoare va avea toate şansele să coboare pe loc de play-out.

În tur, oltenii s-au impus cu scorul de 2-1. Rezultatul a fost stabilit încă de la pauză, Markovic (min. 1), Houri (min. 28), respectiv Ştefănescu (min. 42) au fost marcatorii partidei de la Craiova.