S-a stabilit când are loc tragerea la sorţi pentru stabilirea ordinii de disputare a jocurilor de baraj pentru menţinerea/promovarea în Superliga S-a stabilit când are loc tragerea la sorţi pentru stabilirea ordinii de disputare a jocurilor de baraj pentru menţinerea/promovarea în Superliga
OFICIAL | Constantin Budescu nu mai e jucătorul celor de la Farul OFICIAL | Constantin Budescu nu mai e jucătorul celor de la Farul
Iga Swiatek s-a calificat în „optimi” la Roma Iga Swiatek s-a calificat în „optimi” la Roma
CCA a anunţat arbitrii de la centrul ultimei etapei din play-out! Cine va arbitra Dinamo - UTA CCA a anunţat arbitrii de la centrul ultimei etapei din play-out! Cine va arbitra Dinamo - UTA
”E petardă!”. Jucătorul FCSB-ului tăvălit serios, chiar dacă a câştigat titlul în Superliga ”E petardă!”. Jucătorul FCSB-ului tăvălit serios, chiar dacă a câştigat titlul în Superliga
VIDEO | Csikszereda - Gloria Buzău 0-1. Oaspeţii s-au impus cu un gol marcat în ultimele minute. Echipele promovate în Superliga şi cele care au retrogradat. Cine merge la baraj VIDEO | Csikszereda - Gloria Buzău 0-1. Oaspeţii s-au impus cu un gol marcat în ultimele minute. Echipele promovate în Superliga şi cele care au retrogradat. Cine merge la baraj

VIDEO | "U" Cluj - Petrolul 0-0. Gazdele s-au descurcat în inferioritate numerică

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 11 nov 2023

Universitatea Cluj a terminat la egalitate pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a 16-a a Superligii.

Clujenii au jucat în inferioritate numerică din minutul 61, când a fost eliminat Vali Gheorghe.

VIDEO | "U" Cluj - Petrolul 0-0, în direct la Prima Sport 2. Echipele de start:

• ”U” Cluj: Iliev – Oancea, Piţian, Mitrea, Vătăjelu – Cîmpanu, Grobry, Nistor, Simion – Popa, Stoica
  • Petrolul Ploieşti: Zima – Dumitriu, Pedro, Meijers, Huja – Doua, Jefferson, Diomande, Jair – Musi, Grozav

Minutul 90+5: Final de meci! Se termină 0-0.

Minutul 75: Diomande reia de la distanţă, balonul este uşor deviat, iar Iliev scoate de sub transversală.

Minutul 61: Vali Gheorghe loveşte cu braţul peste faţă un adversar la doar câteva minute după ce a fost introdus pe teren. Arbitrul îi arată cartonaş roşu.

Minutul 56: Musi reia din unghi de la 20 de metri. Iliev respinge spectaculos.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 34: Huja trage în forţă de la 30 de metri. Însă Iliev prinde fără probleme.

Minutul 27: Popa reia cu capul dintr-un unghi greu puţin peste poartă.

Minutul 15: Stoica reia în plasa laterală, după ce se încurcă uşor de colegul Popa.

----------------------------------

Cele două combatante au parte de un sezon mult peste aşteptări. Dacă în stagiunea precedentă ambele echipe nu aveau şanse la play-off, acum ele sunt în luptă directă pentru accederea în primele şase.

La finalul turului, "U" Cluj se află pe locul 9, la două puncte de echipa de pe locul şase, care este chiar adversara de astăzi.

În meciul de la Ploieşti, scorul a fost 1-1. Chipciu şi Musi au marcat în prima repriză, iar Budescu, între timp plecat de la Petrolul la Farul, a ratat un penalti în minutul 59.

Ploieştenii trec printr-o perioadă foarte bună. În ultimele trei luni, doar CFR a reuşit să câştige împotriva lor, la limită, scor 1-0.

Şi "U" Cluj a avut parte de rezultate extraordinare. În ultimele 9 partide oficiale, doar Voluntari a reuşit să câştige împotriva ardelenilor.