Ana Bogdan a abandonat în primul tur al turneului Trophée Clarins Ana Bogdan a abandonat în primul tur al turneului Trophée Clarins
Constantin Budescu s-a despărţit de Farul, dar ar putea continua în fotbalul românesc Constantin Budescu s-a despărţit de Farul, dar ar putea continua în fotbalul românesc
S-a stabilit cine va arbitra finala Ligii Campionilor! S-a stabilit cine va arbitra finala Ligii Campionilor!
Istvan Kovacs va arbitra finala Ligii Europa. Este al doilea meci pentru un trofeu continental din cariera centralului Istvan Kovacs va arbitra finala Ligii Europa. Este al doilea meci pentru un trofeu continental din cariera centralului
Val de plecări de la FCU Craiova după retrogradare. ”Mulţumim pentru efortul depus” Val de plecări de la FCU Craiova după retrogradare. ”Mulţumim pentru efortul depus”
Adversarii României din primul tur al calificărilor pentru Euro U17 2025 Adversarii României din primul tur al calificărilor pentru Euro U17 2025

VIDEO ǀ UTA – Dinamo 2-1. ”Câinii” sunt răpuşi în prelungiri din penalty, după ce au ratat enorm

UTA Arad Publicat pe 6 nov 2023

UTA Arad a câştigat, cu scorul de 2-1, meciul susţinut în compania formaţiei Dinamo, în etapa a XV-a din Superligă.

Pentru UTA au marcat Micovschi, în minutul 81, şi Marcelo Freitas, în minutul 90+4, dintr-un penalty acordat după consultarea VAR.

Golul dinamoviştilor a fost înscris de Politic, în minutul 8.

În clasament, Dinamo este pe locul 15, cu 11 puncte, iar UTA este pe 10, cu 18 puncte.

UTA – Dinamo 2-1 (Micovschi 41, Freitas 90+2 / Politic 8), în direct la Prima Sport 2. Echipele de start:

• UTA: Fl. Iacob - Conte, Stolnik, D. Dumitraşcu - Căpuşă, C. Mihai, M. Freitas Costa, Fabry - Micovschi, Luckassen, Ofosu
  • Dinamo: Golubovic - C. Costin, L. Araujo, Homawoo, Amzar - N. Roşu, Bena, Ilic - Ghezali, Abdallah, Politic

Minutul 90+6: Final de meci! UTA se impune cu 2-1.

Minutul 89: GOL UTA! VAR intervine pentru un henţ comis în careu de Homawoo. Se dictează penalty, iar Freitas transformă.

Minutul 79: Şansă mare pentru Dinamo! Ghezali îl găseşte pe Gregorio, care nu poate relua cu poarta goală şi e blocat de un adversar.

Minutul 66: Stahl centrează la Micovschi, care reia cu capul în braţele lui Golubovic.

Minutul 45+3: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 41: GOL UTA! Căpuşă trimite în careu, mingea se scurge în careu, iar Micovschi vine nemarcat şi egalează.

Minutul 37: Costin reia din 10 metri, iar Iacob respinge cu greu în faţă.

Minutul 30: Ilic pătrunde în careu şi trange în blocajul unui adversar. Mingea îi revine şi scoate la Politic, care reia peste poartă.

Minutul 8: GOL Dinamo! Acţiune în viteză a oaspeţilor, iar Politic reia excelent la colţul, după ce l-a păcălit pe Căpuşă.

Minutul 2: Micovschi reia din câţiva metri pe lângă poartă o minge venită din flanc.

-----------------------------------------------

Istoricul ultimelor 7 partide directe între UTA şi Dinamo este unul echilibrat. Ultimele 3 jocuri dintre cele două echipe s-au terminat la egalitate, în timp ce fiecare formaţie şi-a trecut în cont câte două succese.