VIDEO | Performanţă istorică pentru Joel Embiid în victoria uriaşă obţinută de Philadelphia 76ers VIDEO | Performanţă istorică pentru Joel Embiid în victoria uriaşă obţinută de Philadelphia 76ers
VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie
VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie
VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi
Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV
VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin

VIDEO ǀ Villarreal – Liverpool 2-3! ”Cormoranii” au liniştit apele ”Submarinului galben” şi s-au calificat în finala UCL

Champions League Publicat pe 3 mai 2022

Spectacolul Ligii Campionilor a fost din nou prezent la Prima Sport 1 în Villarreal – Liverpool 2-3.

Villarreal a sperat o repriză că poate să producă o nouă minune în faţa colosului Liverpool, în manşa retur a semifinalelor Ligii Campionilor. ”Submarinul galben” a dominat autoritar prima parte a jocului şi datorită deschiderii de scor rapide semnate de Dia în minutul 3. Lovitura de cap a lui Coquelin, din minutul 41, i-a făcut pe suporterii spanioli să spere la o nouă calificare miraculoasă, după ce echipa lor de suflet le-a eliminat pe Juventus şi Bayern Munchen.

A doua repriză, însă, a fost complet diferită, asemănătoare cu ce s-a petrecut pe Anfield în tur, când Liverpool s-a impus cu 2-0, iar scorul putea să capete proporţii mult mai mari. Jurgen Klopp şi-a montat elevii la pauză, care au revenit la fotbalul practicat pe parcusul întregului sezon. Fabinho (62’), Diaz (67’) şi Mane (74’) au liniştit pe rând, prin golurilor lor, apele ”Submarinului galben” şi au asigurat calificarea lui Liverpool în finala Ligii Campionilor.

LIVEO VIDEO ǀ Villarreal – Liverpool 2-3 (Dia 3, Coquelin 41 / Fabinho 62, Diaz 67, Mane 74), ACUM, live la Prima Sport 1 şi Prima 4K

• Antrenor: Jurgen Klopp

Min. 90 + 3: Fluier final! Liverpool învinge în Spania Villarreal cu 3-2!

Min. 86: Capoue (Villarreal) încasează cartonaşul roşu, după ce a mai fost avertizat o dată în minutul 63.

Min. 74: GOL Liverpool! Mane profită de o ieşire hazardată a lui Rulli, îl driblează pe portar, apoi pe Foyth. Senegalezul îi aduce pe ”cormorani” în avantaj, înscriind cu poarta goală.

Min, 67: GOL Liverpool! Diaz reia cu capul centrarea lui Alexander-Arnold printre picioarele lui Rulli. Scorul general este 4-2 pentru ”cormorani”, iar din acest moment misiunea ”Submarinului galben” este aproape imposibilă.

Min. 66: Bară Liverpool! Diaz are o acţiune individuală superbă, iar şutul său deviat atinge bara exterioară a porţii apărate de Rulli.

Min. 62: GOL Liverpool! Fabinho şutează puternic printre picioarele lui Rulli, iar în acest moment ”cormoranii” sunt în finala UCL. Scorul general este 3-2 pentru Liverpool.

Min. 57: Ocazie pentru Liverpool! Mane îi centrează lui Jota, care reia din poziţie ideală de a marca acrobatic, însă o face imprecis.

Min. 55: Bară pentru Liverpool! Şutul lui Alexander-Arnold este deviat de Coquelin şi aterizează cu boltă pe bara transversală.

Min. 46: A început a doua repriză!

Min. 45 + 3: Final de primă repriză! Villarreal conduce Liverpool cu 2-0 la pauză şi egalează la general.

Min. 41: GOL Villarreal! Coquelin marchează al doilea gol al ”Submarinului galben” cu o lovitură de cap imparabilă. Scorul la general este 2-2!

Min. 39: Fază extrem de complicată! Villarreal solicită penalty pentru un presupus fault al lui Alisson la Lo Celso. Arbitrul decide după consultarea VAR-ului să nu dea penalty.

Min. 24: Ocazie importantă pentru Liverpool! Jota este lăsat singur cu portarul, dar preluarea sa este mult prea largă, iar Rulli are timp să intervină. Mo Salah îi suflă balonul portarului ”Submarinului galben”, însă arbitrul dictează fault la portar. Rulli a apucat să pună mâna pe minge.

Min. 12: Ocazie pentru Villarreal! Parejo trimite de la aproximativ 23 de metri pe lângă poarta apărată de Alisson.

Min. 3: GOL Villarreal! Dia deschide scorul cu latul după o fază excelentă a ”Submarinului galben”. Scorul este acum 2-1 pentru Liverpool la general.

Min. 1: A început meciul!

Villarreal – Liverpool, din returul semifinalelor Ligii Campionilor, este transmis în direct de Prima Sport 1 şi Prima 4K, marţi, de la ora 22:00. Cele mai importante faze ale meciului precum golurile sau ratările importante vor fi redate în regim live video de către site-ul www.primasport.ro. De asemenea, partida poate fi accesată şi prin intermediul platformei PrimaPlay.ro.

”Submarinul galben” are o misiune aproape imposibilă. Trebuie să îi înece pe ”cormorani” măcar la două goluri diferenţă pentru a duce meciul în prelungiri cel puţin, după ce în tur Villarreal a cedat pe Anfield cu 2-0.

Problema nu este reprezentată neapărat de diferenţa din tur, care pe hârtie nu este imposibil de recuperat, mai ales că 2-0 este cunoscut drept cel mai ”periculos” scor în fotbal. Liverpool a dominat categoric manşa tur, în ciuda tuturor eforturilor defensive făcute de elevii lui Unai Emery. Maşinăria de fotbal a lui Jurgen Klopp, condusă de Salah şi Mane, ar fi putut înscrie mult mai multe goluri, într-un meci în care Villarreal nu şi-a creat o ocazie concretă de poartă.

Acum, Villarreal este obligată să preia iniţiativa şi să facă tot ce îi stă în putinţă în tentativa de a mai scufunda un gigant al fotbalului european, după Juventus şi Bayern Munchen. Cum Liverpool este o echipă cu profil eminamente ofensiv, specializată pe contraatac, misiunea ”Submarinului galben” pare înaintea meciului aproape imposibilă. Chiar şi în scenariul în care spaniolii vor fi capabili să marcheze, este foarte greu să scape fără gol primit de la nişte fotbalişti precum Salah, Mane sau Diaz, în condiţiile în care cu o tactică orientată doar pe defensivă au cedat de două ori.

Echipele probabile:

• Villarreal (4-3-1-2): Rulli - Foyth, Albiol, Torres, Estupinan - Capoue, Coquelin, Parejo - Lo Celso - Chukwueze, Dia
  • Liverpool (4-3-3): Alisson - Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson - Henderson, Fabinho, Thiago - Salah, Mane, Diaz