FOTE Friuli Veneţia Giulia 2023: locul 4 pentru România la snowboard
Kolo Toure, demis de la Wigan după ce echipa nu a câştigat niciun meci cu el pe bancă. Ivorianul era în funcţie din 29 noiembrie
FCSB a numit un nou coordonator al centrului de copii şi juniori. Alegerea lui Gigi Becali

Ronaldo şi Al Nassr, eliminaţi în semifinalele Cupei Arabiei Saudite. Cifrele lui CR7 în meciul cu Al Ittihad Ronaldo şi Al Nassr, eliminaţi în semifinalele Cupei Arabiei Saudite. Cifrele lui CR7 în meciul cu Al Ittihad
PAOK Salonic s-a calificat în semifinalele Cupei Greciei. Echipa lui Răzvan Lucescu a eliminat Panathinaikos în sferturi
Ucraina ameninţă că va boicota JO de la Paris dacă Rusia va fi invitată

Lorena-Azota Bolîndu, locul 5 la schi alpinism, la FOTE Friuli Veneţia Giulia

Sporturi Publicat pe marți, 22:17

Team România a debutat cu dreptul la schi alpinism, disciplină introdusă în premieră la Festivalul Olimpic al Tineretului European. La FOTE Friuli Veneţia Giulia 2023, în competiţia feminină de sprint unde s-au aliniat la start 27 de sportive, Lorena Azota Bolîndu s-a clasat pe locul 5, cu timpul 3:31.92, la 22.67 secunde de câştigătoarea competiţiei spaniola Laia Selles Sanchez (3:09.25).

Podiumul a fost completat de Malin Indergaard (Norvegia), care şi-a adjudecat argintul şi de Eva Matejovicov (Cehia), medaliată cu bronz.

Potrivit COSR, sportiva pregătită de antrenorii Alexandra Petruţa Manea şi Rareş Iulian Manea şi-a trecut astfel în plamares cel mai bun rezultat al Echipei Olimpice a României într-o probă individuală din ultimii opt ani. În 2015, la FOTE Vorarlberg-Liechtenstein, Nicolae Sorin Mitrofan a încheiat tot pe locul 5, la sărituri cu schiurile - trambulina HS 108, în proba masculină individuală.

Alexia Maria Blajiu, cea de-a doua componentă a României în competiţie s-a clasat pe locul 27, cu timpul 4:13.91

La masculin, unde au concurat 34 de sportivi, Tudor Zaharia Dobre a încheiat pe locul 13, cu timpul 2:59.87, competiţia câştigată de italianul Erik Canovi.

Introdus pentru prima data în programul olimpic la Jocurile Olimpice de Tineret (JOT) Lausanne 2020, schi alpinismul devine din ce în ce mai popular, iar în 2026, va figura pentru prima dată în programul Jocurilor Olimpice de la Milano-Cortina.