China, în centrul unui scandal de dopaj la nataţie China, în centrul unui scandal de dopaj la nataţie
Record mondial doborât de un campion nigerian. A jucat şah fără întrerupere timp de 58 de ore Record mondial doborât de un campion nigerian. A jucat şah fără întrerupere timp de 58 de ore
CSM Bucureşti – Dunărea Brăila e finala Cupei României CSM Bucureşti – Dunărea Brăila e finala Cupei României
Bianca Ghelber s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris, cu 6 centimetri peste barem Bianca Ghelber s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris, cu 6 centimetri peste barem
Novak Djokovic nu va participa la turneul Masters 1000 de la Madrid Novak Djokovic nu va participa la turneul Masters 1000 de la Madrid
VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari 3-1. Portarul Vâlceanu, gafă explicabilă VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari 3-1. Portarul Vâlceanu, gafă explicabilă

Lorena-Azota Bolîndu, locul 5 la schi alpinism, la FOTE Friuli Veneţia Giulia

Sporturi Publicat pe 24 ian 2023

Team România a debutat cu dreptul la schi alpinism, disciplină introdusă în premieră la Festivalul Olimpic al Tineretului European. La FOTE Friuli Veneţia Giulia 2023, în competiţia feminină de sprint unde s-au aliniat la start 27 de sportive, Lorena Azota Bolîndu s-a clasat pe locul 5, cu timpul 3:31.92, la 22.67 secunde de câştigătoarea competiţiei spaniola Laia Selles Sanchez (3:09.25).

Podiumul a fost completat de Malin Indergaard (Norvegia), care şi-a adjudecat argintul şi de Eva Matejovicov (Cehia), medaliată cu bronz.

Potrivit COSR, sportiva pregătită de antrenorii Alexandra Petruţa Manea şi Rareş Iulian Manea şi-a trecut astfel în plamares cel mai bun rezultat al Echipei Olimpice a României într-o probă individuală din ultimii opt ani. În 2015, la FOTE Vorarlberg-Liechtenstein, Nicolae Sorin Mitrofan a încheiat tot pe locul 5, la sărituri cu schiurile - trambulina HS 108, în proba masculină individuală.

Alexia Maria Blajiu, cea de-a doua componentă a României în competiţie s-a clasat pe locul 27, cu timpul 4:13.91

La masculin, unde au concurat 34 de sportivi, Tudor Zaharia Dobre a încheiat pe locul 13, cu timpul 2:59.87, competiţia câştigată de italianul Erik Canovi.

Introdus pentru prima data în programul olimpic la Jocurile Olimpice de Tineret (JOT) Lausanne 2020, schi alpinismul devine din ce în ce mai popular, iar în 2026, va figura pentru prima dată în programul Jocurilor Olimpice de la Milano-Cortina.