Irina Begu s-a calificat în sferturi la primul turneu de la revenirea pe teren Irina Begu s-a calificat în sferturi la primul turneu de la revenirea pe teren
Răzvan Marin, promisiune pentru suporterii naţionalei! "O vom lua de la capăt" Răzvan Marin, promisiune pentru suporterii naţionalei! "O vom lua de la capăt"
Comoţionat în meciul cu Irlanda de Nord, Vasile Mogoş a aflat când va putea evolua Comoţionat în meciul cu Irlanda de Nord, Vasile Mogoş a aflat când va putea evolua
VIDEO | Aşa să te tot uiţi la meciuri! Cel mai electrizant comentator a "lovit" din nou VIDEO | Aşa să te tot uiţi la meciuri! Cel mai electrizant comentator a "lovit" din nou
Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani
Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină

Manchester City, campioană în Anglia după o etapă nebună! Echipa lui Guardiola a revenit de la 0-2 la 3-2 cu Aston Villa şi a năruit speranţele lui Liverpool

Premier League Publicat pe 22 mai 2022

Manchester City a câştigat, duminică, al optulea titlu din istorie în Premier League şi al patrulea sub comanda lui Pep Guardiola, după o desfăşurare incredibilă a lucrurilor în ultima etapă. Cetăţenii, care aveau nevoie de victorie pentru a nu depinde de rezultatul din Liverpool - Wolves, au fost conduşi cu 2-0 pe teren propriu de Aston Villa, dar au reuşit să rezolve meciul decisiv în doar cinci minute. Liverpool, care s-a impus cu 2-1, termină la un punct în spatele rivalei (92, faţă de 93) şi mai speră doar la tripla Cupa Angliei - Cupa Ligii - Liga Campionilor.

Duelul de la distanţă dintre Manchester City şi Liverpool se desfăşura pe coordonate simple: dacă ia trei puncte, Guardiola e campion indiferent de rezultatul cormoranilor! Iar misiunea "cetăţenilor" părea şi mai uşoară după doar trei minute, când Neto a transformat în gol pasa lui Raul Jimenez şi i-a adus avantajul lui Wolves pe Anfield Road. În timp ce City avea veşnica posesie pe Etihad, Thiago Alcantara găsea o pasă de geniu, cu câlcâiul, iar Sadio Mane făcea 1-1 încă din minutul 24. Game on de la zero! În minutul 37, a venit şi marea surpriză: Matty Cash a marcat pentru Aston Villa, cu capul, iar Liverpool avea nevoie de doar un gol pentru a deveni favorită la titlu şi a menţine vii speranţele cvadruplei istorice!

La pauză, Jose Sa, portarul titular al lui Wolves, a fost schimbat cu rezerva Ruddy, iar Thiago Alcantara, accidentat, îi lăsa locul veteranului Milner. În paralel, Guardiola a mutat cu Zinchenko în locul lui Fernandinho, iar City a început repriza cu trei mari ocazii, dar De Bruyne, Jesus şi Mahrez nu au găsit drumul spre golul de 1-1. Pe Anfield, Sadio Mane a punctat pentru 2-1, dar un ofsaid de câţiva centimetri i-a refuzat o reuşită esenţială. Imediat, Klopp l-a aruncat în luptă pe Salah în locul lui Diogo Jota. În minutul 69, Coutinho, fostul star al lui Liverpool, a dat lovitura pe Etihad, iar anunţul golului a produs un adevărat cutremur pe Anfield: Liverpool avea la dispoziţie 20 de minute pentru un comeback de neuitat. Cu un minut mai devreme, Pep Guardiola îl aruncase în luptă pe Ilkay Gundogan, fotbalist descoperit de Jurgen Klopp la Borussia Dortmund.

Cinci minute cât un titlu!

Minutul 75 al celor două meciuri putea fi decisiv, dar Zeii au lucrat din nou pentru formaţia lui Klopp. În timp ce Gundogan făcea 1-2 la Manchester, din centrarea lui Sterling, Jimenez şi Chan scăpau singuri cu Alisson, dar mexicanul pasa prea tare şi Wolves rata o şansă rarisimă pentru 2-1. La trei minute distanţă, Cancelo l-a învins pe Olsen cu un şut la colţul scurt, cu dreptul, şi i-a oferit lui City 12 minute pentru golul izbăvitor, care să nu-i mai facă pe cetăţeni să depindă de rezultatul din Liverpool - Wolves. Cu Liverpool incapabilă să-şi creeze ocazii notabile la poarta lui Ruddy, City a continuat asediul, iar defensiva lui Aston Villa a cedat din nou în minutul 81, după o pasă perfectă a lui Kevin de Bruyne şi o reluare simplă din partea lui Gundogan. Zeii contrabalansau norocul, City era campioană la aceste scoruri, chiar dacă Liverpool marca pentru 2-1. Lucru care s-a întâmplat în minutul 84, când Salah a înscris după o bâlbâială în defensiva oaspeţilor. Apoi Robertson a făcut 3-1, dar tot ce mai conta era rezultatul de pe Etihad.

Dacă lupta pentru titlu propunea o tensiune incredibilă, greu de suportat, cea pentru locul al patrulea s-a decis rapid. Tottenham avea nevoie de un egal pentru a menţine distanţa faţă de Arsenal, iar deplasarea la Norwich a fost deplasată rapid: 2-0 la pauză, scor care a făcut complet inutil festivalul de goluri al lui Arsenal în poarta lui Everton. La fel şi cea pentru evitarea retrogradării, unde Burnley a luat drumul ligii secunde după 1-2 pe teren propriu cu Newcastle, iar Leeds s-a salvat după 2-1 pe terenul lui Brentford. În acelaşi timp, Manchester United a ocupat ultimul loc de Europa League, iar West Ham va reprezenta Anglia în Conference League. La nivelul golgheterilor, Salah şi Son au terminat cu câte 23 de goluri, dar egipteanul are 13 pase decisive, faţă de şapte ale sud-coreeanului.