Ultima oră
Ioan Ovidiu Sabău a debutat la Farul contra unei formaţii din Bulgaria Ioan Ovidiu Sabău a debutat la Farul contra unei formaţii din Bulgaria
Veşti din tabăra Spaniei! Yeremy Pino nu are fractură, Nico Williams este accidentat la adductori Veşti din tabăra Spaniei! Yeremy Pino nu are fractură, Nico Williams este accidentat la adductori
Csikszereda a câştigat amicalul contra campioanei Ungariei Csikszereda a câştigat amicalul contra campioanei Ungariei
Devis Epassy pleacă de la Dinamo! Andrei Nicolescu a confirmat: ”Nuno Campos îşi doreşte altceva de la un portar” | VIDEO EXCLUSIV Devis Epassy pleacă de la Dinamo! Andrei Nicolescu a confirmat: ”Nuno Campos îşi doreşte altceva de la un portar” | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Alejandro Davidovich Fokina a câştigat primul său titlu ATP. Spaniolul avea anterior 5 finale pierdute VIDEO | Alejandro Davidovich Fokina a câştigat primul său titlu ATP. Spaniolul avea anterior 5 finale pierdute
Liţă Dumitru s-a întors în România după 9 ani petrecuţi în America şi urmăreşte cu mare atenţie CM: ”Mi-a plăcut nivelul. Naţionala noastră e foarte departe de ce se întâmplă acolo!” | VIDEO EXCLUSIV Liţă Dumitru s-a întors în România după 9 ani petrecuţi în America şi urmăreşte cu mare atenţie CM: ”Mi-a plăcut nivelul. Naţionala noastră e foarte departe de ce se întâmplă acolo!” | VIDEO EXCLUSIV

Marcela Fumea se retrage din funcţia de coordonator al lotului de gimnastică aerobic

Gimnastica Publicat de Daian Cutu pe 1 oct 2024
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

//i0.1616.ro/media/581/3142/38218/21751146/1/fumea.jpg

 

 

Marcela Fumea a anunţat, marţi, după încheierea Campionatelor Mondiale de la Pesaro, că se retrage din funcţia de antrenor coordonator al lotului de gimnastică aerobică al României. Cariera sa în această disciplină sportivă s-a întins pe 30 de ani.

”Mă voi retrage din activitatea de antrenorat. După 30 de ani, consider că am făcut destul de mult atât pe plan intern, cât şi internaţional. Sunt foarte mândră de ce am realizat şi mă bucur că las România vicecampioană mondială. Las un palmares bogat antrenoarelor care vin din urmă şi vreau să îi mulţumesc colegei mele, Mădălina Cioveie, care a fost stâlpul meu în ultimii ani de activitate antrenorală”, a declarat Marcela Fumea, coordonator principal al lotului naţional de gimnastică aerobică al României, care deţine şi funcţia de vicepreşedinte al FRG.

Între 21-27 octombrie, ea va fi prezentă la Doha, la Congresul FIG, unde va candida pentru un nou mandat de membru în Comitetul Executiv al forului internaţional.

Cu Marcela Fumea şi Mădălina Cioveie la cârmă, lotul naţional de seniori de gimnastică aerobică s-a întors de la Campionatul Mondial de la Pesaro (Italia) cu două medalii preţioase de argint, în probele pe echipe şi aerobic dance.

De asemenea, România este singura echipă din lume care s-a calificat în toate cele 4 probe la Jocurile Mondiale de la Chengdu, din 2025, cea mai importantă competiţie de gimnastică aerobică din lume.

“Aceste medalii înseamnă foarte mult pentru noi. Am avut o concurenţă extraordinară, 350 de sportivi din 37 de ţări participante. Românii au concurat în toate probele alături de toţi campionii mondiali din ultimii 5 ani. Lotul nostru s-a prezentat extraordinar! Am obţinut în calificări locul 1 în proba de trio, locul 2 la grup, locul 3 la aerobic dance, locul 5 la cuplu, toate acestea aducând calificarea la Jocurile Mondiale de la Chengdu de la anul, în 4 probe: perechi mixte, trio, grup şi aerobic dance”, a explicat Fumea.

 

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Gimnastica

Ultimele articole Toate articolele