Alertă în Bănie! Universitatea Craiova va avea o absenţă de marcă la duelul cu CFR Cluj Alertă în Bănie! Universitatea Craiova va avea o absenţă de marcă la duelul cu CFR Cluj
Brigada de arbitri delegată pentru partida care poate fi decisivă în lupta la retrogradare, Dinamo - FC Voluntari Brigada de arbitri delegată pentru partida care poate fi decisivă în lupta la retrogradare, Dinamo - FC Voluntari
Iuliana Demetrescu, delegată la o semifinală de Champions League Iuliana Demetrescu, delegată la o semifinală de Champions League
Aprobat! Schimbare majoră la CSA Steaua Aprobat! Schimbare majoră la CSA Steaua
Variantă surpinzătoare de antrenor pentru Bayern Munchen! Tehnicianul a fost contactat Variantă surpinzătoare de antrenor pentru Bayern Munchen! Tehnicianul a fost contactat
A fost anunţat primul transfer al verii în Superligă! Jucătorul Slaviei Praga va semna cu o echipă din play-off A fost anunţat primul transfer al verii în Superligă! Jucătorul Slaviei Praga va semna cu o echipă din play-off

Massimiliano Allegri îşi apără jucătorii după eşecul umilitor cu Empoli: ”Am primit vestea depunctării cu 10 minute înainte de start”

Juventus Publicat pe 23 mai 2023

Tehnicianul echipei Juventus Torino, Massimiliano Allegri, a declarat, după înfrângerea dură din meciul cu Empoli, că nu le poate reproşa ceva jucătorilor, având în vedere situaţia dificilă de după aflarea veştii cu privire la pierderea a zece puncte în clasament.

“A fost o situaţie ciudată, verdictul a venit cu zece minute înainte să intrăm. Am avut ocazia de a egala de la 0-2, dar nu am profitat de ea. Asta nu justifică faptul că am căzut psihic. Acum tot ce putem face este să acceptăm înfrângerea. Înainte de meci, aveam 69 de puncte şi eram pe locul doi în clasament.

Chiar şi cu penalizarea de zece puncte, cu o victorie cu Empoli am fi avut şansa de a lupta cu Milan pentru calificarea în Liga Campionilor. Din nefericire, nu a fost aşa.

Nu le pot reproşa ceva băieţilor, pentru că vă asigur că nu a fost o situaţie uşoară. Nici zilele următoare nu vor fi uşoare. Am primit vestea cu zece minute înainte de start. Timp de trei luni, ni s-au luat şi ni s-au dat înapoi puncte”, a spus Allegri, potrivit Football Italia.

Juventus Torino a fost învinsă, luni seară, în deplasare, cu scorul de 4-1, de echipa Empoli, într-un meci din etapa a 36-a a campionatului Italiei. Eşecul vine după ce torinezii au aflat că au fost penalizaţi cu zece puncte.