VIDEO | Aşa să te tot uiţi la meciuri! Cel mai electrizant comentator a "lovit" din nou VIDEO | Aşa să te tot uiţi la meciuri! Cel mai electrizant comentator a "lovit" din nou
Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani
Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină
NEWS ALERT | Revenire de senzaţie la Barcelona? Anunţul presei din Spania NEWS ALERT | Revenire de senzaţie la Barcelona? Anunţul presei din Spania
I-a enervat pe rapidişti, iar acum a fost delegat din nou! Partida pe care o va arbitra George Găman I-a enervat pe rapidişti, iar acum a fost delegat din nou! Partida pe care o va arbitra George Găman
Cristi Balaj a spus lucrurilor pe nume! Prima reacţie oficială despre plecarea lui Otele Cristi Balaj a spus lucrurilor pe nume! Prima reacţie oficială despre plecarea lui Otele

Meciul Rapid - Academica Clinceni se va juca la Mioveni. Giuleştenii, două meciuri fără fani în tribune

Rapid Publicat pe 28 feb 2022

Meciul dintre Rapid şi Academica Clinceni, contând pentru etapa a 30-a din Casa Liga 1, se va disputa pe stadionul Orăşenesc din Mioveni, informează lpf.ro. Meciul se va juca fără spectatori. Partida este programată sâmbătă, 5 martie 2022, cu începere de la ora 20.30.

Comisia de Disiplină a FRF a decis, luni, ca Rapid să joace două partide cu porţile închise, după spectacolul pirotehnic de la derbiul cu Dinamo.

"FC Rapid 1923 vs. Dinamo 1948 SA – Incidente - În baza art. 82.2 şi 3.a şi c, raportat la art. 83.2.d din RD, se sancţionează clubul Dinamo 1948 SA cu penalitate sportivă de 22.500 lei. În baza art. 82.1 şi 3.a şi c, raportat la art. 83.2.d din RD, se sancţionează clubul FC Rapid 1923 cu măsura programării a două jocuri fără spectatori pe teren propriu şi penalitate sportivă de 60.000 lei", se arată în decizia anunţată pe site-ul LPF.

Meciul Rapid Dinamo, scor 1-1, de pe Arena Naţională, a fost întrerupt, sâmbătă, de două ori din cauza suporterilor. Prima dată în minutul 2, pentru scurt timp, fanii aruncând cu materiale pirotehnice. După startul reprizei secunde, în minutul 48, întreruperea a fost mai lungă, de aproximativ cinci minute.

Fanii rapidişti au aruncat obiecte pirotehnice, iar arbitrul le-a cerut jucătorilor să se îndepărteze de careu până la finalizarea “spectacolului”. O petardă a explodat lângă Patriche şi l-a rănit la picior.

Într-un alt dosar, pentru încălcarea Protocolului de Desfăşurare a Competiţiilor (depăşirea cotei de ocupare a stadionului la meciul cu FCSB), Comisia de Disciplină a sancţionat clubul CS Mioveni cu avertisment şi penalitate sportivă de 10.000 lei.