Ultima oră
Zverev după ce a câştigat French Open. ”Am trăit cele mai frumoase momente din viaţa mea pe acest teren. Dar şi cel mai greu moment din viaţa mea” Zverev după ce a câştigat French Open. ”Am trăit cele mai frumoase momente din viaţa mea pe acest teren. Dar şi cel mai greu moment din viaţa mea”
Ziua nunţilor în fotbalul românesc! Trei internaţionali au spus DA Ziua nunţilor în fotbalul românesc! Trei internaţionali au spus DA
Gestul emoţionant făcut de Christian Eriksen la spital, la scurt timp după ce a trecut printr-o nouă cumpănă. ”M-a rugat să transmit” Gestul emoţionant făcut de Christian Eriksen la spital, la scurt timp după ce a trecut printr-o nouă cumpănă. ”M-a rugat să transmit”
Fostul internaţional de tineret Mihai Velisar a semnat cu un club cu pretenţii din Liga 2 Fostul internaţional de tineret Mihai Velisar a semnat cu un club cu pretenţii din Liga 2
Brian Riemer, selecţionerul Danemarcei, despre momentele delicate prin care trece din nou Christian Eriksen Brian Riemer, selecţionerul Danemarcei, despre momentele delicate prin care trece din nou Christian Eriksen
Ede Molnar a câştigat medalia de bronz pentru România la Campionatul European de MTB Eliminator Ede Molnar a câştigat medalia de bronz pentru România la Campionatul European de MTB Eliminator

Mesajul emoţionant transmis de Gică Hagi după ce Emeric Ienei s-a stins din viaţă: „Vei fi mereu în inima mea” . Reacţia lui Gabi Balint: „Nea Imi nu m-a învăţat doar fotbal”

Fotbal Romania Publicat de Prima Sport pe 5 nov 2025
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Foştii fotbalişti Gabi Balint şi Gheorghe Hagi au notat, în mesaje postate pe Facebook, că Emeric Ienei a fost un mentor, “sprijin, direcţie şi lumină”. Cei doi i-au mulţumit antrenorului pentru tot ce le-a oferit şi au precizat că îl vor purta mereu în suflet.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/40167/22226058/1/ienei-fb-elisabeta-lipa.jpg

“Nea Imi nu m-a învăţat doar fotbal.

 

M-a învăţat să cresc.
Să am răbdare.
Să fiu om înainte de a fi jucător.
Să cred în mine şi în echipa mea.
Să privesc în faţă în momentele grele.

 

Am avut norocul să îi fiu elev – la Steaua, la echipa naţională şi în viaţă. Zâmbetul lui calm, felul lui blând de a vorbi, liniştea cu care ştia să pună ordine în furtună… toate acestea au fost pentru mine sprijin, direcţie şi lumină.

 

Am câştigat împreună Cupa Campionilor Europeni.
Un vis pentru o ţară întreagă. Dar dincolo de trofee, ceea ce rămâne în suflet este omul.

Nea Imi, vă mulţumesc pentru tot ce mi-aţi dăruit.
Pentru încredere.
Pentru curaj.
Pentru linişte.
Pentru zâmbet.

Dumnezeu să vă odihnească în pace!
Eu o să vă port în suflet. Mereu”
, este mesajul emoţionant al luI Balint.

“Astăzi am pierdut un om de o extraordinară valoare, un mentor, un antrenor de excepţie. Emeric Ienei a însemnat enorm pentru mine şi pentru fotbalul românesc. Îţi mulţumesc pentru tot, nea Imi. Vei fi mereu în inima mea.

Condoleanţe familiei!”, a scris şi Hagi.

Fosta mare sportivă Elisabeta Lipă a transmis la rândul său condoleanţe după decesul lui Ienei.

“S-a mai stins o legendă a sportului românesc… 

Am aflat cu profundă tristeţe despre dispariţia marelui Emeric Ienei, un om care a înnobilat fotbalul românesc prin eleganţă, inteligenţă şi modestie.

Un adevărat gentleman al sportului, un antrenor care a scris istorie şi a inspirat generaţii întregi prin felul său calm, demn şi echilibrat de a trăi performanţa.

Îmi pare nespus de rău pentru această pierdere uriaşă.
Transmit condoleanţe familiei îndurerate şi tuturor celor care l-au cunoscut, l-au respectat şi l-au iubit.

Dumnezeu să-l odihnească în pace”.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Fotbal Romania

Ultimele articole Toate articolele