Preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, Mihai Covaliu, a primit titlul de Doctor Honoris Causa din partea Universităţii de Ştiinţă şi Tehnologie Politehnica Bucureşti.
Citește și

Ceremonia de conferire a titlului academic a avut loc la Centrul Universitar Piteşti, într-un cadru festiv, în prezenţa rectorului Mihnea Costoiu. La ceremonie au participat, printre alte oficialităţi, şi preşedinţi ai federaţiilor sportive: Carmen Tocală (FR Baschet), Alin Petrache (FR Rugby) şi Răzvan Pârcălabu (FR Lupte)
Titlul de Doctor Honoris Causa a fost acordat la propunerea Facultăţii de Ştiinţe, Educaţie Fizică şi Informatică, în semn de recunoaştere a contribuţiei remarcabile la dezvoltarea şi promovarea sportului de performanţă, a valorilor olimpice şi a imaginii României pe plan internaţional.
“Felicitări, Mihai Covaliu! Felicitări celor care au făcut posibil acest moment! Avem datoria să ne respectăm şi să ne promovăm valorile naţionale. Astfel de clipe sunt unice şi cu adevărat preţioase. Avem nevoie de repere autentice, de oameni care, prin muncă şi performanţă, pot duce mai departe această ţară”, a declarat Ion Mînzînă, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş.
Mihai Covaliu, preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, a fost unul dintre cei mai mari scrimeri ai României. A reuşit să adauge în palmares titluri impresionante: campion olimpic la Sydney (2000) şi campion mondial şi european. A dublat aurul olimpic de la Sydney cu medalia de bronz obţinută la Jocurile Olimpice de la Beijing în 2008. Au urmat ani dedicaţi scrimei ca antrenor de lot şi medalii câştigate la Jocurile Olimpice, Campionate Mondiale şi Europene prin elevii săi.
