VIDEO | Florinel Coman continuă să şocheze cu gesturile sale! Vedeta de la FCSB a recidivat VIDEO | Florinel Coman continuă să şocheze cu gesturile sale! Vedeta de la FCSB a recidivat
S-a decis cine va fi antrenorul Barcelonei din sezonul viitor! Decizia luată de Xavi, după eşecul cu Real Madrid S-a decis cine va fi antrenorul Barcelonei din sezonul viitor! Decizia luată de Xavi, după eşecul cu Real Madrid
Răsturnare de situaţie! Florinel Coman ar putea să nu mai plece în Qatar la finalul campionatului Răsturnare de situaţie! Florinel Coman ar putea să nu mai plece în Qatar la finalul campionatului
Bogdan Lobonţ nu ar fi antrenorul Rapidului | VIDEO EXCLUSIV Bogdan Lobonţ nu ar fi antrenorul Rapidului | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj, astăzi, de la ora 21:45, în direct la Prima Sport 1! Duel tare în lupta pentru cupele europene VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj, astăzi, de la ora 21:45, în direct la Prima Sport 1! Duel tare în lupta pentru cupele europene
VIDEO | Hermannstadt - Petrolul, astăzi, de la ora 19:00, în direct la Prima Sport 1! Meci cu tentă amicală în Superligă VIDEO | Hermannstadt - Petrolul, astăzi, de la ora 19:00, în direct la Prima Sport 1! Meci cu tentă amicală în Superligă

Mourinho, furios pe arbitraj după ce AS Roma a pierdut derby-ul cu Lazio. "Arbitrul a avut un rol decisiv pentru rezultat" VIDEO

Serie A Publicat de Andrei Ionascu pe 27 sep 2021

Lazio a câştigat derby-ul cu AS Roma, scor 3-2, în etapa a şasea din Serie A, în direct pe Look Sport. Echipa lui Jose Mourinho şi-a creat de două ori mai multe ocazii de gol, iar tehnicianul portughez a acuzat dur arbitrajul lui Marco Guida.

Lazio a condus cu 2-0, după reuşitele lui Milinkovic-Savic (10’) şi Pedro (19’). Ibanez a redus din diferenţă în minutul 41. Felipe Anderson a dus scorul la 3-1 în minutul 63, iar şase minute mai târziu Veretout a înscris din penalty pentru AS Roma.

Jose Mourinho consideră că Lazio ar fi trebuit să rămână în inferioritate numerică.

“Am fost cea mai bună echipă de pe teren, dar arbitrul a avut un rol decisiv pentru rezultat. Jucătorii mei au făcut mari eforturi, au jucat cu inima. Evident, suntem trişti, dar în acelaşi timp suntem frustraţi. Pentru mine, jucătorii au fost ireproşabili.

Din păcate, însă, într-un meci fantastic, arbitrajul şi VAR-ul nu s-au ridicat la acelaşi nivel. Ar fi putut fi 1-1, arbitrul a comis o mare eroare, VAR-ul era… la Coverciano poate. Leiva trebuia să primească al doilea cartonaş galben, ceea ce ar fi schimbat jocul. Pentru un fault similar, Pellegrini a fost eliminat (n.a. - etapa trecută).

Am primit trei goluri, e clar că am făcut ceva greşit, însă ultimele două au venit pe contraatacuri. La al doilea, noi aşteptam să primim penalty. Am dominat, ei au controlat doar în ultimele minute. Nu mă îngrijorează erorile făcute, aş fi fost îngrijorat doar dacă nu am fi jucat. Am fi vrut alt deznodământ, dar arbitrul a decis acest derby”, a spus Mourinho.

După al doilea eşec în acest sezon, AS Roma ocupă locul 4 în Serie A, la 6 puncte de liderul Napoli. Lazio e pe locul 6.