Ultima oră
Arbitra Stephanie Frappart, numită de UEFA Refereeing Officer Arbitra Stephanie Frappart, numită de UEFA Refereeing Officer
Curg ofertele pentru Horaţiu Moldovan! Internaţionalul român pare că o va părăsi pe Atletico Madrid, dar poate ajunge la o echipă de Champions League Curg ofertele pentru Horaţiu Moldovan! Internaţionalul român pare că o va părăsi pe Atletico Madrid, dar poate ajunge la o echipă de Champions League
EXCLUSIV | Florin Tănase a decis dacă îşi prelungeşte sau nu contractul cu FCSB EXCLUSIV | Florin Tănase a decis dacă îşi prelungeşte sau nu contractul cu FCSB
Dinamo s-ar putea despărţi de un titular! I-a fost găsit deja înlocuitor Dinamo s-ar putea despărţi de un titular! I-a fost găsit deja înlocuitor
Jucătorul format de Cristi Chivu i-a făcut caracterizarea antrenorului român: ”Un campion” Jucătorul format de Cristi Chivu i-a făcut caracterizarea antrenorului român: ”Un campion”
Gabriela Ruse îşi continuă parcursul bun la Bad Homburg. A eliminat-o pe jucătoarea clasată pe locul 24 WTA Gabriela Ruse îşi continuă parcursul bun la Bad Homburg. A eliminat-o pe jucătoarea clasată pe locul 24 WTA

Newcastle denunţă ”tratamentul inacceptabil” al suporterilor săi de către poliţie după meciul de la Marseille

Champions League Publicat de Daian Cutu pe 27 nov 2025
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Presa engleză şi clubul Newcastle susţin că suporterii formaţiei din Anglia au fost victime ale unui „tratament inacceptabil” la Stade Vélodrome, la finalul meciului din Liga Campionilor împotriva Olympique Marseille, scor 1-2, de marţi.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38107/22253455/1/news.jpg

 

Într-un comunicat publicat joi, clubul Newcastle denunţă „tratamentul inacceptabil aplicat suporterilor săi de către poliţie la Stade Vélodrome la finalul meciului din Liga Campionilor de marţi”.

„După fluierul final, suporterii noştri au fost obligaţi să rămână în stadion, la instrucţiunile autorităţilor locale, pentru a le asigura siguranţa la ieşire. Era prevăzută deplasarea a 500 de suporteri odată, sub escortă poliţienească. În ciuda rezultatului dezamăgitor, suporterii noştri şi-au păstrat moralul şi au aşteptat cu răbdare şi fără incidente pe durata perioadei de reţinere.

Operaţiunea de după meci a fost urmărită îndeaproape de stewarzii şi personalul nostru de supraveghere. Odată ce primul grup de suporteri a fost eliberat, poliţia a făcut un uz excesiv şi disproporţionat de forţă pentru a împiedica restul suporterilor noştri să avanseze. În special, a folosit gaze lacrimogene, bastoane şi scuturi, iar mulţi suporteri au fost agresaţi fără discernământ de forţele de ordine”, a precizat clubul Newcastle. 

Clubul va solicita UEFA, OM şi autorităţilor locale să ancheteze acest incident.

În ziarul Telegraph, unul dintre suporterii Magpies declară: „Am fost tratat ca un animal de către poliţia din Marsilia”.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri