VIDEO | Andrei Rublev s-a calificat în finala turneului de la Madrid. Prestaţie perfectă cu Taylor Fritz VIDEO | Andrei Rublev s-a calificat în finala turneului de la Madrid. Prestaţie perfectă cu Taylor Fritz
”Am informaţii că s-a luat legătura”. Ioan Ovidiu Sabău a anunţat cine l-ar putea înlocui la ”U” Cluj ”Am informaţii că s-a luat legătura”. Ioan Ovidiu Sabău a anunţat cine l-ar putea înlocui la ”U” Cluj
VIDEO | Farul - Sepsi, astăzi, de la 20:00, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start VIDEO | Farul - Sepsi, astăzi, de la 20:00, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
VIDEO | Şelimbăr - Gloria Buzău 2-1. Al doilea loc ce duce în Superliga rămâne în joc VIDEO | Şelimbăr - Gloria Buzău 2-1. Al doilea loc ce duce în Superliga rămâne în joc
Joe Biden o va onora pe înotătoarea Katie Ledecky cu ”Medalia Libertăţii” Joe Biden o va onora pe înotătoarea Katie Ledecky cu ”Medalia Libertăţii”
Finalul unei epoci! Marco Reus a anunţat că va părăsi pe Borussia Dortmund la finalul sezonului Finalul unei epoci! Marco Reus a anunţat că va părăsi pe Borussia Dortmund la finalul sezonului

OFICIAL | William de Amorim s-a întors în Casa Liga 1. Fostul jucător de la Astra şi FCSB a semnat cu Academica Clinceni

Superliga Publicat pe 12 iul 2021

Mijlocaşul William de Amorim va juca la Academica Clinceni, după ce a semnat un contract valabil pe două sezoane.

Mijlocaşul cu dublă cetăţenie, braziliană şi română, a câştigat o dată campionatul României. A ridicat şi un trofeul al Cupei României şi a câştigat de două ori Supercupa României. Toate trofeele au fost în perioada petrecută la Astra.

"Drum lung, cu aşteptare, cu tot, cu escale. Am făcut vreo 32 de ore până să ajung aici, dar sunt obişnuit. Am mai făcut acest drum, e greu, dar am ajuns cu bine. Ultima dată am fost în Brazilia, până în mai. Eram acasă, am fost sunat, a venit oferta de la Clinceni, iar mama a fost fericită. S-au văzut ultimele rezultate ale echipei şi se vede că această echipă e respectată. Pentru mine a fost chiar plăcut să primesc ofertă de la Clinceni.

Da, mi-a fost dor de România. Am fost aproape 8 ani aici. Sunt şi român, am paşaport, dar am fost plecat de cinci ani şi chiar mi-era dor să vin aici, să joc şi să-mi văd prietenii", a declarat De Amorim, pentru site-ul oficial al ilfovenilor.

La 29 de ani, vine din Brazilia, de la Bento Goncalves. În România a evoluat la Astra Giurgiu şi la FCSB. Am mai jucat la Xanthi, în Grecia, şi la Altay, în Turcia.