Ultima oră
VIDEO | CSM Bucureşti - Metz 32-27. ”Tigroaicele” au prins o zi proastă şi au plătit scump VIDEO | CSM Bucureşti - Metz 32-27. ”Tigroaicele” au prins o zi proastă şi au plătit scump
Cine va purta numărul 10 la meciul cu Ţara Galilor Cine va purta numărul 10 la meciul cu Ţara Galilor
Tony Da Silva a devenit selecţionerul unei naţionale importante din Africa. ”Este ceva fabulos pentru un antrenor tânăr” Tony Da Silva a devenit selecţionerul unei naţionale importante din Africa. ”Este ceva fabulos pentru un antrenor tânăr”
O echipă cu ambiţii mari şi stabilitate financiară nu a primit licenţa pentru Liga 2! O echipă cu ambiţii mari şi stabilitate financiară nu a primit licenţa pentru Liga 2!
Chivu şi ”Dragostea din tei”! Un an de când românul a preluat Inter Milano Chivu şi ”Dragostea din tei”! Un an de când românul a preluat Inter Milano
Marcel Granollers şi Horacio Zeballos şi-au păstrat titlul la dublu masculin la Roland Garros Marcel Granollers şi Horacio Zeballos şi-au păstrat titlul la dublu masculin la Roland Garros

Oţelul, răspuns dur pentru Bană: "Nu ştiu ce-a fost în capul lui, dar a greşit-o grav"

Oțelul Galați Publicat de Sergiu Crăciun pe 10 mai 2026
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Cristi Munteanu, preşedintele Oţelului, i-at dat replica lui Ştefan Bană, fost jucător al echipei.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/40006/22439585/1/otelul-galati-fcsb-superliga-superbet-8-02-2026-7.jpg

Mijlocaşul ofensiv a anunţat că separarea s-a produs din motive disciplinare, fără a oferi mai multe detalii. Acesta se va întoarce la Craiova şi rămâne de văzut dacă va fi păstrat în lotul oltenilor.

Ştefan Bană a lansat acuzaţii dure la adresa celor de la Oţelul Galaţi şi a povestit episoade tensionate petrecute în vestiarul echipei. Internaţionalul U21 susţine că a fost îndepărtat complet din cadrul lotului şi tratat "ca un obiect de care toată lumea voia să scape". Fotbalistul a dezvăluit că ar fi avut conflicte grave cu Diego Zivulic, Paul Iacob şi Joao Lameira, despre care afirmă că au încercat să îl agreseze.

Bană a vorbit şi despre relaţia tensionată cu Cristi Sârghi, directorul sportiv al gălăţenilor, despre care spune că l-ar fi catalogat drept "nebun", într-o perioadă în care jucătorul traversa probleme serioase de ordin psihic şi se confrunta cu depresie. Cristi Munteanu, preşedintele clubului, i-a răspuns jucătorului.

"Eu pun totul pe seama vârstei, pe seama tinereţii lui Bană. Dar nu poţi să faci aşa ceva chiar înaintea unui meci atât de important pentru soarta clubului nostru.

Nu cred că dacă era la Universitatea Craiova şi-ar fi permis să facă asta! Nu ai voie să faci aşa ceva. Gravitatea este că a făcut asta, că asculta muzică la maxim, când echipa era la odihnă, cu două ore şi ceva înainte de un meci în care, din câte ştiu, el urma să fie titular.

E un copil care are foarte multe calităţi şi care poate ajunge un jucător de valoare, dar să aibă grijă la comportament, că nu se face aşa ceva! Da, a fost cum a povestit el pe reţele, Zivulic i-a dat mesaj, nu i-a raspuns, a venit la uşă, a strigat, tot nu i-a răspuins.

Dar nu era la uşă doar Zivulic, erau şi maseuri, erau şi alţii din staf. Normal că au spart uşa. Bană zice că s-a speriat şi cred că s-a speriat. Dar nu se mai putea. A pus muzică de operă, urla o soprană de se auzea în tot stadionul.

Cum să faci aşa ceva cu doar câteva ore înainte de un meci în care ne jucam viitorul în Superligă?! Nu ştiu ce a fost în capul lui, dar a greşit-o grav!

După acest episod, normal că l-am exclus din lot, până la finalul sezonului. Oricum, el era doar împrumutat de la Universitatea Craiova, noi avem doar 30 la sută din drepturile lui federative. El a şi plecat acasă.

Nu ne trebuia nouă aşa ceva, în condiţiile în care eram într-un stres enorm, înainte de partida cu Farul. Iar ce a scris el, despre Cristi Sârghi, că l-ar fi făcut «nebun», nu are cum să fie adevărat! Cristi nu şi-ar fi permis aşa ceva.

A urcat şi el acolo, când s-a spart uşa. Nu l-a bătut nimeni, nu s-a pus problema. Dar să faci asta, să trezeşti toţi colegii, nu se face! Plus că Sârghi i-a fost permanent alături lui Bană, în perioada în care a suferit acea depresie.

Iar noi, clubul, l-am tratat ca pe un copil de-al nostru. Să aibă grijă de el! Că are calităţi extraordinare, dar acum nu ştiu ce l-a apucat!", a spus Cristi Munteanu, potrivit GSP.

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Oțelul Galați

Ultimele articole Toate articolele