Mihai Rotaru a răbufnit după Universitatea Craiova - Sepsi: ”Şanse mari să fim campioni!”  | VIDEO EXCLUSIV Mihai Rotaru a răbufnit după Universitatea Craiova - Sepsi: ”Şanse mari să fim campioni!” | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Torino - AC Milan 3-1. ”Diavolii” sunt înfânţi, dar termină pe 2 în Serie A VIDEO | Torino - AC Milan 3-1. ”Diavolii” sunt înfânţi, dar termină pe 2 în Serie A
Alaves - Getafe 1-0. Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 87 la învingători Alaves - Getafe 1-0. Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 87 la învingători
VIDEO | ”Nu am reuşit să ne atingem obiectivul”. Costel Gâlcă schimbă jocul Universităţii Craiova, dar termină cu eşec VIDEO | ”Nu am reuşit să ne atingem obiectivul”. Costel Gâlcă schimbă jocul Universităţii Craiova, dar termină cu eşec
VIDEO | Dan Petrescu s-a enervat la flash-interviuri. ”Voi spuneţi ce vreţi şi ne criticaţi” VIDEO | Dan Petrescu s-a enervat la flash-interviuri. ”Voi spuneţi ce vreţi şi ne criticaţi”
Un important finanţator nu vrea să o vadă pe Corvinul în cupele europene! "Ar fi frumos ca Hunedoara să renunţe" | VIDEO EXCLUSIV Un important finanţator nu vrea să o vadă pe Corvinul în cupele europene! "Ar fi frumos ca Hunedoara să renunţe" | VIDEO EXCLUSIV

Patronul lui Sepsi, reacţie plină de fair-play, după partida cu Farul. ”Recunosc că are dreptate. Nu a fost deloc 11 metri”

Sepsi OSK Publicat de Daian Cutu pe 23 sep 2021

Sepsi Sfântu Gheorghe s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României, după victoria de la Ovidiu cu Farul Constanţa, scor 1-0, în direct pe Look Sport+ şi www.primaplay.ro. Echipa din Sfântu Gheorghe a înscris dintr-un penalty acordat în mod eronat de către Radu Petrescu, după un fault la marginea careului. După discursul dur al lui Gică Hagi, Leo Grozavu a replicat şi s-a declarat deranjat de faptul că ‘Regele’ a pus eşecul pe seama arbitrajului.

Gică Hagi, antrenorul Farului, a criticat dur arbitrajul şi a dat vina în special pe arbitrul de tuşă, care a intervenit şi l-a sfătuit pe centralul Radu Petrescu să acorde lovitură de la 11 metri în minutul 49.

Larie l-a faultat pe Luckassen chiar la marginea careului. Iniţial, Radu Petrescu n-a acordat fault, apoi a revenit şi a arătat punctul de la 11 metri, după o semnalizare din partea arbitrului de tuşă. Bogdan Mitrea, fost jucător la Viitorul, a înscris din penalty în minutul 51.

Patronul celor de la Sepsi, Laszlo Dioszegi a avut o reacţie plină de fair-play şi a recunoscut faptul că echipa sa nu trebuia să primească penalty la faza cu pricina. Acesta a avut cuvinte la superlativ despre Gică Hagi.

„Tot respectul meu pentru Gică Hagi. A fost cel mai mare fotbalist al României şi este şi un mare antrenor. Recunosc că are dreptate. Nu a fost deloc 11 metri. Faultul a fost în afara careului. Ăsta este adevărul şi v-am mai spus la început că recunosc.

Însă, decizia arbitrilor nu a fost deloc cu rea intenţie. Oamenii pur şi simplu au greşit. Dar să spui despre Sepsi că este o echipă ajutată de arbitri sau că a fost ajutată în acest meci este totuşi prea mult. Eu nu ştiu ce mai poate acuza domnul Gică Hagi în afară de acel penalty care nu a fost. Fault a fost, dar nu a fost în careu”,