Simona Halep nu a primit wild card la Roland Garros Simona Halep nu a primit wild card la Roland Garros
O nouă "ciorbă reîncălzită" la FCU Craiova. Antrenorul pe care Adrian Mititelu vrea să-l readucă în Bănie O nouă "ciorbă reîncălzită" la FCU Craiova. Antrenorul pe care Adrian Mititelu vrea să-l readucă în Bănie
Preşedintele a făcut anunţul pe care toţi fanii Real Madrid îl aşteptau! Va veni şi va semna pe cinci sezoane Preşedintele a făcut anunţul pe care toţi fanii Real Madrid îl aşteptau! Va veni şi va semna pe cinci sezoane
Gigi Becali i-a decis viitorul lui Darius Olaru Gigi Becali i-a decis viitorul lui Darius Olaru
Un documentar despre ultimele zile ale lui Federer pe terenul de tenis va fi lansat anul acesta Un documentar despre ultimele zile ale lui Federer pe terenul de tenis va fi lansat anul acesta
Dan Petrescu, gata să dea o primă lovitură! Jucătorul trecut pe la FCSB şi Universitatea Craiova care ar putea ajunge în Gruia Dan Petrescu, gata să dea o primă lovitură! Jucătorul trecut pe la FCSB şi Universitatea Craiova care ar putea ajunge în Gruia

Patronul ultimei clasate din SuperLigă şi-a făcut praf echipa: ”Doar dacă te bate nevasta te uiţi la meciurile noastre” | EXCLUSIV

FC Botoșani Publicat pe 14 aug 2023

FC Botoşani are un start slab de sezon şi e ultima echipă din SuperLiga României, pe ultimul loc în clasament. A fost învinsă de Dinamo luni seară, care a bifat, astfel, prima victorie din noua stagiune. Valeriu Iftime a comentat în termeni duri cele întâmplate.

Patronul moldovenilor a intervenit în emisiunea Fotbal Show, de la Prima Sport 1, şi a declarat că FC Botoşani îşi merită locul în clasament, ultima poziţie, la cum joacă. Cu toate acestea, nu îi este frică de retrogradare. Avea planuri mai mari, dar nu se teme că echipa va pica în Liga 2 şi va fi una dintre dezamăgirile întrecerii de SuperLiga României.

Merităm ultimul loc! La cât fotbal am produs anul acesta, mai mult nu pot comenta! Şi eu sunt vinovat, şi antrenorul. Cine poate fi vinovat, Ducan? Echipa Botoşaniului e o echipă slabă! În prima repriză am fost egali cu Dinamo, dar în repriza a doua... am adus şapte fotbalişti noi, dar noi jucăm cu aceiaşi oameni.

E o situaţie grea, vedem ce vom face. Parcă suntem o echipă de Liga 2 trezită din somn. Nu îmi e frică de retrogradare, vorbim de echipă, de asumarea jocului, ceva nu merge. Noi am jucat un fotbal adormit. Am jucat un fotbal de doar dacă te bate nevasta te uiţi la meci”, a spus Iftime în emisiunea Fotbal Show, de la Prima Sport 1.

Dinamo, 1-0 cu FC Botoşani

Dinamo Bucureşti a învins luni, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia FC Botoşani, in etapa a cincea a Superligii.

Meciul de pe stadionul Arcul de Triumf a început cu Dinamo în atac, gazdele punându-l la încercare pe Ducan în câteva rânduri. Prima repriză s-a încheiat însă fără gol marcat. În minutul 62 Politic a trimis în bară, dar Dinamo a reuşit sa marcheze golul victoriei în minutul 90+6, prin Ţîră. Este prima victorie a dinamovistilor în actualul sezon.

Dinamo se află pe locul 14 al clasamentului, cu patru puncte, în timp ce FC Botoşani este pe locul 16, cu două puncte.

• DINAMO: Golubovic – Moura, Patriche, Homawoo, Amzar – Costin, Larrucea, N. Roşu (Iglesias 25) – Politic, Abdullah (Gregorio 46), Bani (Ţiră 77). ANTRENOR: Ovidiu Burcă
  • BOTOŞANI: Ducan – Mutombo (Şeroni 72), Pius, Ţigănaşu – G. David, Florescu, Dican, Cioiu (Hebling 88) – Dragu, Camara, Pinson (M. Roman 65). ANTRENOR: Mihai Ciobanu