Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile de finală la Rouen. A trecut de o jucătoare mult mai bine clasată în ierarhia WTA Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile de finală la Rouen. A trecut de o jucătoare mult mai bine clasată în ierarhia WTA
VIDEO | Oţelul - ”U” Cluj 0-0, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start VIDEO | Oţelul - ”U” Cluj 0-0, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
Antrenorul momentului în România, ofertat din Superliga. „Ştiu că mai am lucruri de oferit” | EXCLUSIV VIDEO Antrenorul momentului în România, ofertat din Superliga. „Ştiu că mai am lucruri de oferit” | EXCLUSIV VIDEO
România şi-a aflat adversarele din grupele europeanului de handbal feminin România şi-a aflat adversarele din grupele europeanului de handbal feminin
Louis Munteanu, drum liber către FCSB? Anunţul momentului: „Cu siguranţă” Louis Munteanu, drum liber către FCSB? Anunţul momentului: „Cu siguranţă”
VIDEO | Ploaia a dat peste cap programul de la Ţiriac Open. Surpriză uriaşă produsă de locul 276 ATP VIDEO | Ploaia a dat peste cap programul de la Ţiriac Open. Surpriză uriaşă produsă de locul 276 ATP

Popovici a vorbit despre triumful de la 200 de metri! ”Am un sentiment, nu prea ştiu cum să-l descriu”

Sporturi Publicat de Daian Cutu pe 15 aug 2022

David Popovici a bifat a doua medalie de aur la Campionatul European de Înot de la Roma! Sportivul de 17 ani a câştigat proba de 200 de metri liberi şi a stabilit un nou record mondial de juniori.

Popovici mai are în palmares nouă medalii obţinute la CE de juniori în 2021 şi 2022 (şapte de aur), un aur continental obţinut în 2021 în bazin scurt şi două titluri mondiale obţinute în acest an la Budapesta (100 m liber şi 200 m liber).

El a vorbit despre cursă şi a explicat că nu este dezamăgit că nu a doborât recordul mondial deţinut de legendarul înotător american Michael Phelps.

”Sunt foarte mulţumit. Nu sunt în niciun caz dezamăgit că nu am bătut timpul lui Phelps. Am un sentiment, nu prea ştiu cum să-l descriu. Încă o sutime, acesta a fost primul gând.

Dar nu are nimic. Am tot timpul din lume. Phelps, când a stabilit timpul, a făcut şi record mondial. Cu paşi mici ne îndreptăm în direcţia pe care o dorim. (n.r. dacă a fost mai greu decât cursa de la 100 de metri) Da, m-a obosit mai tare această finală, fiind a doua probă din program. M-a obosit neobişnuit de tare.

Dar nu a fost cea mai grea cursă din viaţa mea. Cu siguranţă a fost cea mai bună cursă la 200 de metri. Dar asta face parte din sport, din ceea ce facem noi”
, a spus tânărul sportiv, după cursa de luni.