Ultima oră
Stefan Visic a plecat de la Metaloglobus şi a semnat cu un club ce din Liga 2 ce are ambiţii mari Stefan Visic a plecat de la Metaloglobus şi a semnat cu un club ce din Liga 2 ce are ambiţii mari
”Bagajele nu sunt făcute!”. Claudiu Petrila nu pleacă de la Rapid şi pune capăt speculaţiilor: ”Sunt cu gândul doar aici” | EXCLUSIV ”Bagajele nu sunt făcute!”. Claudiu Petrila nu pleacă de la Rapid şi pune capăt speculaţiilor: ”Sunt cu gândul doar aici” | EXCLUSIV
Se destramă FCSB? Becali i-a setat preţul unui titular, apoi i-a fost anunţată plecarea: "Gigi îi dă drumul" Se destramă FCSB? Becali i-a setat preţul unui titular, apoi i-a fost anunţată plecarea: "Gigi îi dă drumul"
Decizia luată de Rapid cu privire la Kader Keita, după ce ivorianul a fost trimis în judecată Decizia luată de Rapid cu privire la Kader Keita, după ce ivorianul a fost trimis în judecată
Raluca Strămăturaru, printre sportivii aleşi să expună obiecte la Muzeul Olimpic de la Lausanne Raluca Strămăturaru, printre sportivii aleşi să expună obiecte la Muzeul Olimpic de la Lausanne
Daniel Pancu primeşte întăriri! O nouă mutare pe axa Genoa - Rapid: "Bun venit" Daniel Pancu primeşte întăriri! O nouă mutare pe axa Genoa - Rapid: "Bun venit"

Probleme pentru Leicester City! Fosta campioană a Angliei, depunctată pentru încălcarea regulilor financiare

Premier League Publicat pe 6 feb 2026
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Gruparea Leicester City a fost penalizată cu şase puncte de către Liga Engleză de Fotbal pentru încălcarea regulilor financiare, relatează BBC.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38266/22337392/1/profimedia-1072335210.jpg

 

Deducerea va fi aplicată imediat, ceea ce înseamnă că Foxes vor coborî de pe locul 17 pe locul 20 în Championship şi se află în afara zonei de retrogradare doar datorită golaverajului.

Decizia vine după ce clubul Leicester City a fost acuzat în luna mai de către Premier League de încălcarea regulilor privind profitul şi sustenabilitatea (PSR) în perioada 2020-2023.

Leicester a retrogradat din prima ligă în sezonul trecut şi în prezent nu are un antrenor permanent, după ce Marti Cifuentes a fost demis în ianuarie.

Într-un comunicat, Leicester a precizat că este „dezamăgit” de această decizie, calificând-o drept „disproporţionată”.

„Deşi concluziile comisiei au redus semnificativ amploarea fără precedent a sancţiunii solicitate iniţial de Premier League, recomandarea rămâne disproporţionată şi nu reflectă în mod adecvat factorii atenuanţi prezentaţi, a căror importanţă nu poate fi subestimată, având în vedere impactul potenţial asupra ambiţiilor noastre sportive din acest sezon”, se arată în comunicat. În prezent, analizăm decizia în întregime şi luăm în considerare opţiunile disponibile. Rămânem angajaţi să ne implicăm în mod constructiv şi să ne asigurăm că orice acţiune este echitabilă, proporţională şi determinată prin procese adecvate.”

Conform PSR, cluburile din Premier League nu pot înregistra pierderi mai mari de 105 milioane de lire sterline pe o perioadă de trei ani, dar această sumă se reduce cu 22 de milioane de lire sterline pentru fiecare sezon în care un club nu evoluează în prima ligă.

Conturile clubului Leicester pentru perioada încheiată la 30 iunie 2024 au înregistrat o pierdere de 19,4 milioane de lire sterline.

În conturile sale pentru 2022-23, Leicester a confirmat o pierdere de 89,7 milioane de lire sterline, în timp ce în cele 12 luni până în mai 2022 a pierdut o sumă record pentru club de 92,5 milioane de lire sterline.

Aceste cifre nu iau în calcul „adăugirile” – costuri precum construirea infrastructurii şi investiţiile în fotbalul feminin, pe care Premier League şi EFL le consideră de interes general pentru cluburi.

Leicester nu a câştigat niciunul dintre ultimele patru meciuri din Championship, pierzând trei dintre ele. Antrenorul interimar Andy King va conduce echipa la meciul cu Birmingham City, de sâmbătă.

În ciuda faptului că a fost acuzată de Premier League, EFL a preluat cazul după retrogradarea echipei în liga secundă. Deşi Premier League avea jurisdicţie, gruparea Leicester City a fost sancţionată în conformitate cu regulile EFL PSR.

Leicester a susţinut că cazul său ar fi trebuit să fie analizat pe o perioadă de 36 de luni, şi nu de 37 de luni, din cauza întârzierii în depunerea conturilor pentru 2023-24.

Comisia a decis că perioada ar trebui să fie de 36 de luni, ceea ce înseamnă că depăşirea de către club a regulilor EFL în acea perioadă a fost de 20,8 milioane de lire sterline peste limita de 83 de milioane de lire sterline.

Deşi s-ar fi putut aplica o penalizare maximă de 12 puncte, comisia a luat în considerare procentajul de depăşire a cheltuielilor de către Leicester şi a stabilit o penalizare de şase puncte, având în vedere „îmbunătăţirea situaţiei financiare” a clubului în perioada de evaluare.

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Premier League

Ultimele articole Toate articolele