Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani
Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină
NEWS ALERT | Revenire de senzaţie la Barcelona? Anunţul presei din Spania NEWS ALERT | Revenire de senzaţie la Barcelona? Anunţul presei din Spania
I-a enervat pe rapidişti, iar acum a fost delegat din nou! Partida pe care o va arbitra George Găman I-a enervat pe rapidişti, iar acum a fost delegat din nou! Partida pe care o va arbitra George Găman
Cristi Balaj a spus lucrurilor pe nume! Prima reacţie oficială despre plecarea lui Otele Cristi Balaj a spus lucrurilor pe nume! Prima reacţie oficială despre plecarea lui Otele
Jannik Sinner - Daniil Medvedev, reeditarea finalei de la Australian Open, în semifinale la Mastersul de la Miami Jannik Sinner - Daniil Medvedev, reeditarea finalei de la Australian Open, în semifinale la Mastersul de la Miami

Radu Banciu nu are milă faţă de echipa cu 7 trofee Champions League: ”Nu reprezintă nimic. Napoli are oraşul şi pe Maradona. La meciurile lor nu te poţi uita!” | VIDEO EXCLUSIV

Champions League Publicat pe 19 apr 2023

Echipa AC Milan s-au calificat, marţi, în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a eliminat în sferturile competiţiei formaţia Napoli.

În returul sferturilor de finală, AC Milan, fără portarul Ciprian Tătăruşanu în lot, a remizat cu Napoli, scor 1-1, prin golurile marcate de Olivier Giroud, din minutul 43, respectiv Victor Osimhen, în minutul 90+3. În minutul 22, acelaşi Giroud a ratat un penalti pentru AC Milan, iar în minutul 82, Kvaraskvelia a ratat o lovitură de la 11 metri pentru Napoli.

În tur, milanezii s-au impus, scor 1-0. AC Milan a ajuns în această fază a competiţiei pentru prima oară după 16 ani.

De-a lungul istoriei, AC Milan a câştigat 7 trofee Champions League. Totuşi, acest lucru nu a fost de ajuns pentru Radu Banciu. Jurnalistul susţine că ”milanezii” nu înseamnă nimic, faţă de Napoli.

El a adus în discuţie aşezarea geografică a oraşului Napoli şi numele lui Maradona.

”Spectator neutru. Milanul este o echipă la care nu te poţi uita. În schimb, Napoli înseamnă ceva. E o efervescenţă, e un oraş. E numele lui Maradona, care înseamnă ceva. Ac Milan nu a avut lucrurile astea niciodată. Poate să câştige câte titluri o vrea, e o echipă fadă şi insipidă.

Nu reprezintă nimic. Spun asta cu ochiul spectatorului neutru. Napoli, da. Mă interesează. Are istorie. Este un oraş care înseamnă ceva pentru umanitate. Milan, nu. Este o frustrare pentru că nu a jucat niciodată o finală de Liga Campionilor”, a spus Radu Banciu, la Prima Sport.

Ce a spus Stefano Pioli după partida cu Napoli:

“Nu eram consideraţi favoriţi cu Napoli, dar eu antrenez un grup cu inimă mare. Am strâns din dinţi şi am suferit, dar am meritat calificarea. Felicitări băieţilor. Vor urma două meciuri frumoase, stimulatoare şi dificile în semifinale.

Am făcut multe şi categoric nu vrem să ne oprim. Faptul că am avut 1-0 în meciul tur ne-a ajutat într-o privinţă, dar ne-a şi încetinit pe de altă parte. Le-am lăsat prea mult mingea. Mulţi dintre jucătorii noştri nu au mai jucat niciodată într-un astfel de meci, aşa că este ok. Însă toată lumea s-a sacrificat, am fost o echipă”, a spus Pioli.